çiçek ara sepet

Saat 15'e kadar verilen siparişlerde; Tüm İstanbul'a Aynı Gün Çiçek Teslimatı Yapıyoruz

DİZAYN TÜRLERİ

Dizayn Türleri

RenkÇiçek Çeşitleri

Fiyat

GÖNDERİM SEBEBİ


2 Dallı

4 Dallı

6 Dallı

8 Dallı

Ribbon Flowers, renkli ve capcanlı orkide dizayn türlerini sizler için sunuyor! Hem kaliteli hem de oldukça güzel bir yapıda olan bu çiçek modellerini tek tıkla sipariş verebilirsiniz. Hadi, sevdiklerinizi mutlu etmek ve onların da kendilerini değerli hissetmelerini sağlamak için hemen harekete geçin!

Orkide Türleri Nelerdir?

Orkide türleri, genel olarak dal sayısına göre sınıflandırılmaktadır. Dal sayısına göre orkide türleri aşağıdaki gibidir:

Kokulu Orkide Türleri

Kokulu orkide türleri oldukça çeşitlidir ve genellikle çiçekleriyle tanınırlar. Bazı popüler kokulu orkide türleri şunlardır:

 1. Vanilya Orkidesi (Vanilla planifolia)
 2. Tarçın Orkidesi (Cymbidium erythrostylum)
 3. Koku Böceği Orkidesi (Angraecum sesquipedale)
 4. Gül Orkidesi (Miltoniopsis)
 5. Portakal Çiçeği Orkidesi (Cattleya walkeriana)
 6. Gardenya Orkidesi (Gardenia orchidea)
 7. Zencefil Orkidesi (Alpinia purpurata)
 8. Sarı Orkidesi (Oncidium ampliatum)
 9. Lavanta Orkidesi (Cattleya loddigesii)
 10. Kırmızı Orkidesi (Cattleya maxima)

Bu sadece birkaç örnektir, kokulu orkide türleri oldukça geniştir ve her biri kendine özgü bir koku ve güzellik sunar.

Değerli Orkide Türleri

Değerli orkide türleri şu şekilde sıralanabilir:

 1. Phalaenopsis orkideleri: Uzun ömürlü çiçekleri ve kolay bakımı ile popüler bir türdür. Beyaz, pembe, sarı, kırmızı, mor gibi çeşitli renkleri vardır.
 2. Cattleya orkideleri: Renkli ve büyük çiçekleri ile tanınır. Çok sayıda renk seçeneği vardır ve parlak bir ışıkta yetiştirilmesi gereklidir.
 3. Dendrobium orkideleri: Hem tek çiçekli hem de çok çiçekli varyasyonları mevcuttur. Görkemli çiçekleri ile tanınır.
 4. Oncidium orkideleri: Küçük çiçekleri ve hoş bir kokuyla bilinir. Sarı, kahverengi, pembe renklerinde çiçekleri vardır.
 5. Miltonia orkideleri: Hafif bir koku ve büyük, güzel çiçekleri ile bilinir. Pembe, mor, beyaz ve sarı renklerinde çiçekleri vardır.
 6. Vanda orkideleri: Büyük, gösterişli çiçekleri olan bir türdür. Mavi, mor, kırmızı, sarı, beyaz gibi çeşitli renkleri vardır.

Bu sadece birkaç örnek olup, dünya genelinde birçok farklı orkide türü vardır.

Birbirinden Özel Orkide Türlerini Sipariş Ver

Orkide sipariş vermek istiyor ve bunun için profesyonel bir yer arıyorsanız Ribbon Flowers tam size göre. Canlı orkide konusunda gelişmiş olan firmamız ayrıcalıkları ile orkide çiçeğini sevdiklerinize gönderebilirsiniz. Aynı gün orkide siparişi için hemen web sitemiz üzerinden sipariş oluşturabilirsiniz. Beğendiğiniz çiçekleri sepetinize ekleyin ve sipariş verin.

Kırılan Orkide Dalı Nasıl Köklendirilir?

Kırılan orkide dalı nasıl köklendirilir sorusu bu çiçeklere değer veren kişileri yakından ilgilendirmektedir. Bu çiçeklerde dalların kırılması önemli bir sorun olabilir. Böyle durumlarda kırılan dalları köklendirerek farklı orkideler üretme şansı bulabilirsiniz. Buna göre kırılan orkide dallarını köklendirmek için şu yöntemlere başvurmak mümkün olabilir:

 • Kırılan kısımlar için öncelikle birkaç gün beklemek gerekir. Bu kısımlar kurumaya başladıktan sonra hasarın tamamlandığından emin olmak gerekir. 
 • Daha sonra kırılan bölgeyi gövdeye en sağlıklı yaprağından yapmaya dikkat edin. Bunun için 1-2 cm aşağısı idealdir. 
 • Kesmeden önce de mutlaka hormonlu köklenme tozu kullanarak kesim yapılan yeri kaplamaya dikkat edin. Bu köklerin daha hızlı ortaya çıkmasına yardımcı olur. 
 • Kesimi yaptıktan sonra taze orkide toprağı ve yen bir saksıya yerleştirilmesini sağlayın. 
 • Bu süreçte sulama da önemlidir. Düzenli olarak sulamaya devam edin. 

Orkidenizi mutlaka aydınlık ve ışık alan bir yere koymaya dikkat edin. Güneş ışığından da uzak tutmaya dikkat edin. Güneş ışınları yaprakların yanmasına neden olmaktadır. Kırılan yaprakları yeniden köklendirmek de hem zaman hem de sabır gerektiren bir iştir. 

Orkide Dalı Kurudu, Ne Yapmalıyım?

Orkide çiçeği büyütmek isteyen kişilerin en sık karşılaştıkları durumlardan birisi de orkide çiçeğinin dalının kurumasıdır. Bu süreçte ilk olarak önerilen konu dalı kesmek olacaktır. Eğer kuruduğundan eminseniz bu süreçte kuruyan dal kesilerek daha sağlıklı büyümesi sağlanabilir. 

Kurumuş dallar için yapılabilecek herhangi bir durum bulunmaz. Böyle durumlarda dalı keserek bitkiyi rahatlatmak daha  önemlidir. Ancak dalın yalnızca bir kısmı kurumuş ise dal köklendirme çalışması yaparak kuruyan dalı yeniden köklendirmeyi deneyebilirsiniz. Bunun için de hormonlu köklenme tozu kullanmak daha hızlı şekilde sonuç almanızı sağlamaktadır. 

Bu güzel çiçekleri kurutmamak için bakımına dikkat etmek gerekir. Özellikle kurumaması için çiçeklerin güneş ışığından uzak durmasına dikkat etmek önemlidir. Böylece yapraklarının ve dallarının her zaman taze kalmasını sağlamak mümkün olabilir. 

Orkide Dalının Sararması Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Orkide çiçeğinin yapraklarının sararması durumunda da belirli noktalara dikkat etmek gerekir. Bu süreçte şu noktalar önemlidir:

 • Sararmış yaprakları kesmelisiniz. Ancak kesimi sağlıklı bir dal ya da gövdenin bir ya da iki cm altından yapmaya özen gösterin. 
 • Daha sonra kesim yerini temizlemeye dikkat edin. Keskin ve steril bir bıçak ile kesim yapmaya özen göstermelisiniz. 
 • Yara balmumu ya da tarçın tozu ile kapatılmalıdır. Bu şekilde çiçek enfeksiyon kapmaz. 
 • Daha sonra ise orkideler için özel olarak hazırlanan besinleri kullanmalısınız. 
 • Sulama işlemlerini de toprağın nemine göre yapmaya dikkat etmelisiniz. Toprak hep nemli kalmalıdır. 
 • Işığını iyi ayarlamak gerekir. Güneşten sakınılmalı ancak aydınlık bir yerde olmalıdır. 

Sararmış olan orkide dalını kurtarabilmek zamanınızı alabilir. Fakat bu işlemleri yapmadığınızda orkideyi tamamen de kaybedebilirsiniz. 

arama