çiçek ara sepet

Saat 15'e kadar verilen siparişlerde; Tüm İstanbul'a Aynı Gün Çiçek Teslimatı Yapıyoruz

ORKİDE

Dizayn Türleri


RenkÇiçek Çeşitleri


Fiyat

GÖNDERİM SEBEBİOrkide Dizayn Türleri

Orkide Çeşitleri

Orkide Renkleri

Orkide çiçeği çok özel ve güzel çiçeklerden biridir. Bakımı bu çiçeklerin türlerine göre değişmektedir. Birçok özel anda bu çiçeklerin farklı tasarımlarla satın alındığı söylenebilir. Son derece estetik görünüme sahip olan orkidelerde birçok farklı türden bahsetmek mümkün olabilir. Bu çiçeklerin bakım periyodunda ışık, toprak, sulama, sıcaklık, gübreleme, havalandırma gibi birçok detaya dikkat etmek gerekir. 

Orkideler günümüzün en sevilen çiçekleri arasında yer alır. Hem göz alıcı görünümü hem de özel çiçekler olmaları tercih edilebilirliklerini artırmaktadır. Doğum günü, evlenme yıldönümü, iş tebrikleri, bebek tebrikleri gibi birçok özel durum için orkide satın almanız mümkün olabilir. Bu güzel çiçek türleri son derece hoş bir şekilde duygularınızı ifade etmenize yardımcı olmaktadır. 

Orkide Çiçeği

Orkide çiçeği farklı tasarımlarda satışa sunulan çiçek türleri arasında yer alır. Bu güzel çiçekleri birçok özel anda karşı tarafa verebilirsiniz. Saksıda orkide hediye etmeyi düşünüyorsanız bu çiçeklerin bakımı hakkında da karşı tarafa bilgi vermeniz önemlidir. Aynı zamanda sizlere hediye gelen orkide çiçekleri hakkında da bilgi sahibi olmak uzun süre bu çiçekleri büyütmek için önemlidir. 

Bu çiçekler eğer saksıda ise çok fazla güneş ışığına gereksinim duymazlar. Yeterli miktarda ışık alması gereken çiçeklerdir. Orkideleri doğrudan güneş ışığına maruz bırakmak bu çiçeklerin yapraklarının yanmasına neden olabilir. Aynı zamanda çiçeklerinin de solmasına neden olabilirsiniz. 

Sulama ihtiyacı da bu çiçeklerin türlerine göre değişmektedir. Topraklarının nemli olması yeterli olur. Sıcaklık ise ılıman düzeyde olmalıdır. 20- 25 dereceler idealdir. İyi havalandırılan bir ortamda bulunmaları da orkide çiçekleri açısından önemlidir. Bu çiçekleri özel toprak karışımında yetiştirmeniz mümkün olur. 

Orkide Çeşitleri ve Türleri

Orkide denildiği zaman herkesin aklına beyaz çiçekleri (Phalaenopsis) olan türü gelmektedir. Bunun dışında kırmızı ve mor orkidede güzel renkleri itibari ile insanların tercih sebeplerindendir. Orkide çiçeği’nin çoğunluğu tropikal iklimlerde olmak üzere 28 binden fazla çeşidi bulunmaktadır. Ticari olarak bir çok tür yetiştirilse de,en çok yetiştirilen orkide çeşitleri isimleri; cymbidium, paphiopedilum, phalaenopsis, miltonia’dır. Bu türler içerisinde en çok beğenilen ve evleri süsleyen çeşiti ise Phalaenopsis’tir. Bu orkide türü, fazla ilgi beklemeden ev ortamında kolayca yaşayabilmesinden dolayı herkesce tercih edilmektedir.

Orkide çeşitleri ve türleri içerisinde birçok alternatif bulunur. En sevilen ve tercih edilenler içerisinde de şunları saymak mümkün olabilir:

 • Beyaz Saksıda Turuncu Mini Singolo Orkide: Bu güzel çiçek özel günler için tasarlanmıştır. 
 • Luxe Gold Vazoda Orkide Narçiçeği: en sevilen türler arasındadır. Şık bir vazosu bulunur ve farklı anlar için tercih edilebilir. 
 • Luxe Beton Saksıda Orkide Beyaz: En sevilen çiçeklerden birisi de beyaz orkidelerdir. Hayatınızdaki özel kişiye hediye edebilirsiniz. 
 • Luxe Silver Altıgen Vazoda Orkide Beyaz: Bu çiçek yine vazosunun şıklığı ve çiçeklerin göz alıcılığı ile dikkatleri üzerine çekmektedir. 
 • Luxe Gold Altıgen Vazoda Orkide: Gold renklerdeki vazosu ile son derece zengin bir duruşa sahiptir. 
 • Sarı orkide
 • Beyaz orkide
 • Fuşya orkide

Bunların dışında birçok farklı alternatiften daha bahsetmek mümkün olabilir. 

Saksıda Orkide

Saksıda orkide tercih etmek, yaşam alanlarının dekorasyonlarını tamamlama noktasında fayda sağlar. Estetik ve şıklığı içinde barındıran orkideler renkleri ve dokularıyla her tarza uygun olarak üretilen saksılarda daha canlı hale geliyor.

Bu çiçekler; evlerin salonlarında, iş yerlerinde ve çeşitli alanlarda her zaman kendisine yer bulur. Özel gün ve kutlamalarda da orkideler önemli bir yere sahiptir. Hediye olarak gönderilebilmeleri sayesinde daha çok tercih ediliyorlar. Renklerine uygun saksılara konmaları, konumlandırılacakları alanların şıklığını tamamlar.

"Saksıda orkide ne kadar?” diye merak ediyorsanız, lüks saksı tercihlerinde fiyatların daha pahalı olduğunu görebilirsiniz. Ancak diğer modellerde her bütçeye uygun tasarım saksıları bulmak mümkündür. 

Küçük Orkide

Küçük orkide, davet ve kutlamalarda, alanları veya masaları daha dekoratif ve güzel göstermek için sıklıkla tercih edilir. Düğün merasimlerinin vazgeçilmez çiçekleri arasında yer alan küçük orkide, sevilen renkleriyle tüm dekorasyon stillerine uyum sağlamaktadır.

Büyük Orkide

Ribbon Flowers özenle yetiştirdiği ve çeşitli kullanımlar için uygun boyutlara getirdiği büyük orkideleri müşterileriyle buluşturuyor.

Grand Deluxe Silver ve Royal Deluxe Gold tasarımlarında 6 ve 8 dallı büyük orkide çeşitlerini bulmak mümkün. Büyük ve lüks saksılarda yer alan çiçekler muhteşem dekorların daha güzel olmasına katkı sağlar.

Orkide Ne Kadar? Orkide Fiyatları

Orkide fiyatları için birtakım değişik faktörler bulunmaktadır. Örneğin, canlı orkide fiyatları ve diğer orkidelerin fiyatları arasında farklılıklar görülebilmektedir. Boyutları ve yer aldıkları saksılar da fiyatların değişmesine neden olan faktörlerdir. 

Yeni açılmaya başlayan canlı orkideler, uzun süre güzelliğini yitirmediği için oldukça avantajlıdır ve fiyatları bu nedenle daha yüksektir. Orkide fiyatları kalitesine bağlı olarak da markalar tarafından farklı ücretlendirmelere tabiidir.

Mağazamızdan hemen şimdi “Orkide Satın Al” seçeneğine tıklayabilir ve sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz. Bu çiçekler, çeşitli aranjmanlarla süsleniyor ve değerine değer katılıyor. Rengarenk ve canlı görünümleri solmasın istiyorsanız, tam olarak aradığınız adrestesiniz!

Orkide Satın Al, Orkide Sipariş Ver!  

"Orkide satın al" işlemlerini tek bir adresten tamamlamak ve kısa sürelerde orkide sipariş verebilmek Ribbon Flowers ile büyük bir kolaylık. Her ihtiyaca hitap eden dizaynları bulabilmek de bu kolaylığı ikiye katlıyor. Lüks ürünlerin alınabilmesi, büyük veya küçük orkide siparişleri verebilmek ve en sevilen çiçek renklerini bulabiliyor olmak, eşsiz bir seçenek!

Orkide hediye çeşitleri son yılların en trend seçenekleri arasında yer alıyor. Gün içinde en beğenilen ürünü seçip hemen sipariş verebiliyor olmak da tercih oranlarını daha çok arttırmaktadır. Kadınların çok sevdiği bu çiçekler, onların güzelliklerine eşlik ediyor. Orkideleri;

 • Evlerin her odasında,
 • Ofislerin masalarında,
 • İş tebriklerinde,
 • Doğum günlerinde,
 • Kutlamalarda ve içinizden gelen her an, sevdiklerinize göndermek için tercih edebilirsiniz. 

Sevdiklerinize “Aynı Gün İçinde Orkide Gönder” ayrıcalığı sizleri bekliyor. Yıl dönümleri ve diğer özel günleri unutmuş olmak artık sorun olmaktan uzaklaşıyor ve sizi Ribbon Flowers’la buluşturuyor.

Sevdiklerine Orkide Gönder

Orkideler en özel anların en önemli tanığı olan çiçeklerdir. Doğum gününde, evlenme tekliflerinde, yıldönümü kutlamalarında ya da bir bebek tebriğinde orkidelerin göz alıcı güzelliklerinden yararlanabilirsiniz. Sevdiklerinize özel günlerinde orkide göndermek isterseniz en tarz tasarımları tercih edebilirsiniz. Vazoda, saksıda ya da kutuda olan tasarımları ile son derece güzel bir tercih olabilir.

Canlı Orkide Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kendinizi mutlu etmek ya da sevdiğiniz birini hoşnut etmek için canlı orkide göndermeniz çok güzel bir jesttir. Ancak evinize ve ya iş yerinize orkide alırken dikkat etmeniz gereken bazı koşullar vardır:

 • Orkideyi seçerken mümkünse az çiçek açmış olanları tercih etmelisiniz. Senede 1-2 defa çiçek açtığını göz önünde bulundurduğunuzda, çok fazla çiçek açmış olan bir ürün seçerseniz, onun güzel görüntüsünden uzun bir süre istifade edemeyeceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Özellikle 1-2 çiçek açmış ve üzerinde bolca kandilleri bulunanları tercih edebilirsiniz.
 • Mümkünse kökleri kararmamış, sağlıklı gözüken bir orkide seçmekte yarar var. Eşinize, dostunuza orkide göndermek istediğinizde ise internet üzerinden yapacağınız alışverişte, o kurum ile iletişime geçerek bu hususların göz önünde bulundurmalarını isteyebilirsiniz.

Orkide Bakımı Nasıl Olmalıdır?

"Orkide nasıl bakılır?" sorusunun cevabına gelecek olursak, öncelikle orkide bakımındaki en önemli husus yer seçimidir. Güneş ışığına doğrudan maruz kalmamalıdır. Bunun için pencere çevresinde günün herhangi bir saati güneş almayan bölümleri tercih edebilirsiniz. Güneş ışığına maruz kalan bir orkide çiçeği verimli olamayacak ve sonunda kurumak durumunda kalacaktır.

İdeal oda sıcaklığı 18-25 derecedir. Bu aralıktaki ortam sıcaklığı bu bitkiler için idealdir. Ayrıca yerini beğenen bir orkideyi zorunlu olmadıkça oradan kaldırmamalıyız. İkinci olarak kökleri doğrudan olmasa da gün ışığı almalıdır. Bunun için şeffaf bir saksı içerisinde bulunması onun gelişimi ve sağlığı açısından çok önemlidir. İçinde bulunduğu saksının küçük ve drenajlı olmasınada önemle dikkat edilmelidir.

Orkide Nasıl Sulanmalı?

Orkide bitkisi tropik iklimlerde doğal ortamında yetişen bir bitkidir. Zaman ile bu bitki tanınmış ve kendi iklimi dışında yaşatılabilmesi için çalışmalar yapılmıştır. Bunlardan en önemlilerinden bir tanesi orkide ve su ilişkisidir.

Evinizde orkide bakabilmek için onun su ihtiyacını doğru karşılamalısınız. Bu narin bitkiler çok fazla su vermez. Ancak doğaları gereği nemli ortam sevdiklerinden susuzluğa da alışkın değillerdir. Genellikle 4 ile 7 gün aralığında sulanmalıdırlar. Ancak bulunduğunuz iklime göre bu sulama işlemini kendiniz tespit etmelisiniz. Toprağı genellikle ne çok nemli nede kuru olmalıdır. Bu durumda kış aylarında 7-10 günde bir, yaz aylarında ise sıcaklığa göre 4-5 günde bir sulama gerçekleştirilebilir. Diğer önemli hususlar ise şu şekildedir:

 • Orkide, diğer bitkilerin göre daha hassastır. Steril bir su (yağmur suyu vb.) ile sulanmaz ise köklerin hastalanması çok kolaylaşabilir.
 • Kullanacağınız su ne sıcak nede soğuk olmalıdır. Mümkün ise sulama yapmadan önce birkaç saat orkide ile aynı ortamda suyun oda sıcaklığına ulaşması beklenmelidir.
 • Eğer ki sulama yaptıktan sonra orkidemizin yaprakları ıslanmış ise, bunlar muhakkak bir peçete yardımı ile kurulanmalıdır.
 • Sulama mümkün ise sabah veya öğlen yapılmalıdır. Akşam yapılan sulamalar düşen sıcaklık ve nemden ötürü, köklerin ıslak kalıp çürümesine neden olabilir.

Buz ile Orkide Sulama

Tekrarlamakta fayda var orkide fazla suyu sevmez. Su ayarını tam olarak doğru yapamayacağınızı düşünüyorsanız, özel bir sulama yöntemi kullanabilirsiniz. Bunun için buz ile sulama gerçekleştirebilirsiniz. Orkidenin toprağına bırakacağınız 1-2 adet buz küpü hem yavaş eriyerek toprağa daha rahat karışacak hem de toprağın belli bir süre nemli kalmasını sağlayacaktır.

Daldırma Yöntemi ile Orkide Sulama

En az buz yöntemi kadar verimli bir sulama yöntemi de daldırma yöntemi ile orkide sulamadır. Bu sulama metodu için saksınızın rahatlıkla girebileceği bir kabın içerisine saksınızın boyunun yarısını geçecek kadar su eklenir. Ardından çiçek ortalama 2 dakika kadar bu su içerisinde bekletilir. Ancak unutulmaması gereken konu, daldırılacak kabın ve kullanılan suyun steril olmasıdır. Daldırma işlemi son bulduktan sonra saksı çıakrtılıp drenaj deliklerinden tüm suyun tahliye olması beklenir. Bütün suyun tahliye olduğundan emin olunmalıdır.

Orkide Budama Nasıl Yapılır?

Hemen her çok yıllık bitkide olduğu gibi orkidelerde de yılın belli bir bölümü budanarak, daha verimli ve sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlamak gerekmektedir. Çiçek dökümünden sonra dallarda oluşan ölü kısımlar budanarak hem şekil verilir hem de yeniden sağlıklı bir şekilde çiçek açmasının hazırlığı yapılmış olunur. Bu işlemler yapılırken kullanılan ürünlerin steril olmasına muhakkak dikkat edilmelidir. Bakteri konusunda çok hassas olan orkide, bu işlemde zarar görebilir. Budama yapılacak makas vb. ürün gerekir ise çamaşır suyu gibi bir dezenfektan ile temizlenmelidir.

Sararmış yapraklar ve kurumuş çiçek sapları gövdeye yakın bir bölgeden kesilmelidir. Kesilen saplara tarçın, kömür tozu gibi antibakteriyel ürünler serpilerek, mikrop oluşumunun önüne geçilmelidir.

Keiki Nedir?

Phalaenopsis gibi genellikle herkesin evinde bulunan orkide türlerinde, çiçek saplarından "keiki" yani yavru vererek çoğalma gözlemlenebilir. Bu oluşum, çiçekteki büyüme hormonlarının anne orkidede çiçek sapının içinde birikmesi ile gerçekleşir. Genel olarak çiçek sapının uç kısmında oluşur ve yeni bebek orkide oluşumu gerçekleşir.

Bu dönem sonunda keiki oluşumu için orkideyi daha gölge bir alana almak, yeni yavru çıkartmasına yardım edebilir. Orkideler tamamen gölge bir alanda ölümünün gerçekleşeceğini düşündükleri için yeni bir yavru (keiki) oluşturabilirler.

Bahsedilen çiçekleme döneminin bitmesinden sonra herhangi bir budama, dal kesimi işlemi gerçekleştirilmemelidir.

Unutulmamalıdır ki orkidede keiki oluşumu tamamen çiçeğinizin kendi oluşturabileceği bir olaydır. Çiçeğinizi böyle dönemlerde takip ederek keiki oluşumunu gözlemleyeblirsiniz. Bu oluşum çiçeğe bağlı olarak 10-12 ay gibi dönemleri kapsayabilir.

arama