çiçek ara sepet

Haftanın 7 Günü, Tüm İstanbul'a Aynı Gün Teslimat Yapıyoruz

ORKİDE

Filtreyi Gizle
SıralamaDizayn Türleri
Renk


Çiçek Çeşitleri
FiyatGÖNDERİM SEBEBİ
Luxe Silver Vazoda Orkide Beyaz Fuşya

Luxe Silver Vazoda Orkide Beyaz Fuşya

1295 TL  1166 TL
Luxe Gold Vazoda Orkide Narçiçeği

Luxe Gold Vazoda Orkide Narçiçeği

1495 TL  1346 TL
Luxe Silver Vazoda Orkide Fuşya

Luxe Silver Vazoda Orkide Fuşya

1295 TL  1166 TL
Luxe Silver Vazoda Orkide Narçiçeği

Luxe Silver Vazoda Orkide Narçiçeği

1495 TL  1346 TL
Luxe Beton Saksıda Orkide Beyaz

Luxe Beton Saksıda Orkide Beyaz

1195 TL  1076 TL
Beyaz Orkide Deluxe

Beyaz Orkide Deluxe

2295 TL  2066 TL
Royal Deluxe Gold Saksı 8 Dallı Orkide Beyaz

Royal Deluxe Gold Saksı 8 Dallı Orkide Beyaz

4495 TL  4046 TL
Fuşya Orkide Quatro

Fuşya Orkide Quatro

2295 TL  2066 TL
Sepette 4 Dal Orkide Narçiçeği

Sepette 4 Dal Orkide Narçiçeği

2895 TL  2606 TL
Fuşya Orkide Luxe

Fuşya Orkide Luxe

1195 TL  1076 TL
Royal Deluxe Gold Saksı 8 Dallı Orkide Narçiçeği

Royal Deluxe Gold Saksı 8 Dallı Orkide Narçiçeği

4995 TL  4496 TL
Beyaz Orkide Luxe

Beyaz Orkide Luxe

1195 TL  1076 TL
Beton Saksıda 4 Dal Orkide Narçiçeği Quatro

Beton Saksıda 4 Dal Orkide Narçiçeği Quatro

2895 TL  2606 TL
Sepette 4 Dal Orkide Beyaz

Sepette 4 Dal Orkide Beyaz

2395 TL  2156 TL
Grand Deluxe Silver Saksı 6 Dallı Orkide Fuşya

Grand Deluxe Silver Saksı 6 Dallı Orkide Fuşya

4845 TL  4361 TL
Grand Deluxe Siyah Saksı 6 Dallı Orkide Beyaz

Grand Deluxe Siyah Saksı 6 Dallı Orkide Beyaz

4895 TL  4406 TL
Royal Deluxe Sepette 12 Dal Orkide Bahçesi Beyaz Fuşya

Royal Deluxe Sepette 12 Dal Orkide Bahçesi Beyaz Fuşya

6095 TL  5486 TL
Tükendi
Marina Abramovic Deluxe Vazoda Beyaz Bellisimo Orkide

Marina Abramovic Deluxe Vazoda Beyaz Bellisimo Orkide

2895 TL  2606 TL
Tükendi
Fuşya Bellisimo Orkide Silver

Fuşya Bellisimo Orkide Silver

1795 TL  1616 TL
Tükendi
Grand Gold Saksıda Beyaz Bellisimo Orkide

Grand Gold Saksıda Beyaz Bellisimo Orkide

4395 TL  3956 TL
Tükendi
Beyaz Bellisimo Orkide Gold

Beyaz Bellisimo Orkide Gold

1795 TL  1616 TL
Tükendi
Fuşya Bellisimo Orkide Deluxe

Fuşya Bellisimo Orkide Deluxe

3795 TL  3416 TL

Orkide Çiçeği

İnce ve zarif görünümü ile her zaman özel olduğunu hissettiren orkide,tarihçesi çok eski yıllara uzanan bir bitki çeşididir. Asteraceae(Papatyagiller)’den sonra en çok çeşitliliğe sahip bitki olan orkide, çok yıllık bitkilerden olup, yılda en az 1-2 kez çiçek açmaktadır.

Orkide Çeşitleri

Orkide denildiği zaman herkesin aklına beyaz çiçekleri (Phalaenopsis) olan türü gelmektedir. Bunun dışında kırmızı ve mor orkidede güzel renkleri itibari ile insanların tercih sebeplerindendir.Orkide çiçeği’nin çoğunluğu tropikal iklimlerde olmak üzere 28 binden fazla çeşidi bulunmaktadır. Ticari olarak bir çok tür yetiştirilse de,en çok yetiştirilen türleri; cymbidium, paphiopedilum, phalaenopsis, miltonia’dır. Bu türler içerisinde en çok beğenilen ve evleri süsleyen çeşiti ise Phalaenopsis’tir. Bu orkide türü,fazla ilgi beklemeden ev ortamında kolayca yaşayabilmesinden dolayı herkesce tercih edilmektedir.

Orkide Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Belki kendinizi mutlu etmek,belki birini hoşnut etmek için orkide göndermeniz çok güzel bir jesttir. Ancak evinize ve ya iş yerinize orkide alırken dikkat etmeniz gereken bazı koşullar vardır.

 • Orkideyi seçerken mümkünse az çiçek açmış olanları tercih etmelisiniz. Senede 1-2 defa çiçek açtığını göz önünde bulundurduğunuzda, çok fazla çiçek açmış olan bir orkide seçerseniz onun güzel görüntüsünden uzun bir süre istifade edemeyeceğinizi aklınızdan çıkarmayın. 1-2 çiçek açmış ve üzerinde bolca kandilleri bulunanları tercih ediniz.
 • Mümkünse kökleri kararmamış,sağlıklı gözüken bir orkide seçmekte yarar var. Eşinize,dostunuza orkide göndermek istediğinizde ise internet üzerinden yapacağınız alışverişte,o kurum ile iletişime geçerek bu hususların göz önünde bulundurmalarını isteyebilirsiniz.

Sandığınızdan daha kolay: Orkide Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kendiniz için doğru orkideyi seçtiyseniz,sıra nasıl bir bakım yapacağınıza geldi.

 • Öncelikle orkide bakımında ki en önemli husus yer seçimidir. Orkide güneş ışığına doğrudan maruz kalmamalıdır. Bunun için pencere çevresinde günün herhangi bir saati güneş almayan bölümleri tercih edebilirsiniz. Güneş ışığına maruz kalan bir orkide çiçeği verimli olamayacak ve sonunda kurumak durumunda kalacaktır.
 • İdeal oda sıcaklığı 18-25 derecedir. Bu aralıktaki ortam sıcaklığı bu bitkiler için idealdir.
 • Ayrıca yerini beğenen bir orkideyi zorunlu olmadıkça oradan kaldırmamalıyız. Bu husus orkide için çok önemlidir.
 • Orkidelerinizin kökleri doğrudan olmasada gün ışığı almalıdır. Bunun için orkidenizin şeffaf bir saksı içerisinde bulunması onun gelişimi ve sağlığı açısından çok önemlidir.
 • İçinde bulunduğu saksının küçük ve drenajlı olmasınada önemle dikkat edilmelidir.

En Çok Sorulan: Orkide Nasıl Sulanmalı?

Orkide bitkisi tropik iklimlerde doğal ortamında yetişen bir bitkidir. Zaman ile bu bitki tanınmış ve kendi iklimi dışında yaşatılabilmesi için çalışmalar yapılmıştır. Bunlardan en önemlilerinden bir tanesi orkide ve su ilişkisidir. Evinizde orkide bakabilmek için onun su ihtiyacını doğru karşılamalısınız. Orkideler çok fazla su seven bitkiler değildir. Ancak doğaları gereği nemli ortam sevdiklerinden susuzluğada alışkın değillerdir.

 • Genellikle 4 ile 7 gün aralığında sulanmalıdırlar. Ancak bulunduğunuz iklime göre bu sulama işlemini kendiniz tespit etmelisiniz.
 • Toprağı genellikle ne çok nemli nede kuru olmalıdır. Bu durumda kış aylarında 7-10 günde 1, yaz aylarında sıcaklığa göre 4-5 günde 1 sulama gerçekleştirilebilir.

Orkide Buz İle Sulama

Tekrarlamakta fayda var orkide fazla suyu sevmez. Su ayarını doğru yapamıyorum derseniz,özel bir sulama yöntemi kullanabilirsiniz. Bunun için buz ile sulama gerçekleştirebilirsiniz. Orkide’nin toprağına bırakacağınız 1-2 adet buz küpü hem yavaş eriyerek toprağa daha rahat karışacak ve hemde toprağın belli bir süre nemli kalmasını sağlayacaktır.

Orkide Daldırma Yöntemi

En az buz yöntemi kadar verimli bir sulama yöntemide “daldırma yöntemi”dir. Bu sulama metodu için saksınızın rahatlıkla girebileceği bir kabın içerisine saksınızın boyunun yarısını geçecek kadar su eklenir. Ve çiçek ortalama 2 dakika kadar bu su içerisinde bekletilir. Ancak unutulmaması gereken konu daldırılacak kabın ve kullanılan suyun steril olmasıdır. Daldırma işlemi son bulduktan sonra saksı çıakrtılıp drenaj deliklerinden tüm suyun tahliye olması beklenir. Bütün suyun tahliye olduğundan emin olunmalıdır.

Orkide Sulama İle Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 • Orkide, diğer bitkilerin göre daha hassasdır. Steril bir su(Yağmur suyu vb.) ile sulanmaz ise köklerin hastalanması çok kolaylaşabilir.
 • Kullanacağınız su ne sıcak nede soğuk olmalıdır. Mümkün ise sulama yapmadan önce bir kaç saat orkide ile aynı ortamda suyun oda sıcaklığına ulaşması beklenmelidir.
 • Eğer ki sulama yaptıktan sonra orkidemizin yaprakları ıslanmış ise,bunlar muhakkak bir peçete yardımı ile kurulanmalıdır.
 • Sulama mümkün ise sabah veya öğlen yapılmalıdır. Akşam yapılan sulamalar düşen sıcaklık ve nemden ötürü, köklerin ıslak kalıp çürümesine neden olabilir.

Orkide Çiçeği Dökümünden Sonraki Bakım

Orkideler sene içerisinde 1-2 defa çiçek açarlar. Evlerimizde genellikle bulunan tür olan Phalaenopsis türü bahar aylarında çiçek açarak bizlere güzel bir görüntü sunar. Çiçekler açtıktan belli bir süre sonra kuruyup,dökülmeye başlar. Çiçekler döküldükten sonra dikkat edilmesi gereken birkaç detay vardır.

Birincisi çiçek dökümü gerçekleştikten sonra,orkidenin daha serin bir yerde muhafaza edilmesidir. 18 derece ve altındaki bir bölümde muhafaza edilmesi çiçek dökümünden sonra orkidenizin kendini toparlamasını sağlayacaktır.

İkinci bir detay ise,çiçek dökümünden sonra sararan saplardır. Bu saplar hemen kesilmemeli,bir süre beklenilmelidir. Saplar koyu kahverengine doğru döndüğü zaman budama işlemi yapılmalıdır.

Orkidenin Yumuşak Karnı: Orkide Budama

Hemen her çok yıllık bitkide olduğu gibi orkidelerde,yılın belli bir bölümü budanarak daha verimli ve sağlıklı bir şekilde gelişmesi sağlanır. Çiçek dökümünden sonra dallarda oluşan ölü kısımlar budanarak hem şekil verilir hemde yeniden sağlıklı bir şekilde çiçek açmasının hazırlığı yapılmış olunur. Bu işlemler yapılırken kullanılan ürünlerin steril olmasına muhakkak dikkat edilmelidir. Bakteri konusunda çok hassas olan orkide,bu işlemde zarar görebilir. Budama yapılacak makas vb. ürün gerekir ise çamaşır suyu gibi bir dezenfektan ile temizlenmelidir.

Sararmış yapraklar ve kurumuş çiçek sapları gövdeye yakın bir bölgeden kesilmelidir. Kesilen saplara tarçın,kömür tozu gibi antibakteriyel ürünler serpilerek mikrop oluşumunun önüne geçilmelidir.

Keiki Nedir?

Phalaenopsis gibi genellikle herkesin evinde bulunan bir orkide türü,çiçek saplarından keiki(Hawai dilinde bebek) yani yavru vererek çoğalmayı sağlarlar. Bu oluşum çiçekteki büyüme hormonlarının anne orkidede çiçek sapının içinde birikmesi ile gerçekleşir. Genel olarak çiçek sapının uç bir kısmında oluşurlar. Ve yeni bebek orkide oluşumunu gerçekleştirirler.

 • Çiçekleme döneminin bitmesinden sonra herhangi bir budama,dal kesimi gerçekleştirilmemelidir.
 • Bu dönem sonunda keiki oluşumu için orkideyi daha gölge bir bölüme almak,yeni yavru çıkartmasına yardım edebilir. Orkideler tamamen gölge bir alanda ölümünün gerçekleşeceğini düşündükleri için yeni bir yavru(keiki) oluşturabilirler.

Unutulmamalıdır ki orkidede keiki oluşumu tamamen çiçeğinizin kendi oluşturabileceği bir olaydır. Çiçeğinizi böyle dönemlerde takip ederek keiki oluşumunu gözlemleyeblirsiniz. Bu oluşum çiçeğe bağlı olarak 10-12 ay gibi dönemleri kapsayabilir.

arama