çiçek ara sepet

Bakımı En Kolay 10 Bitki

Bakımı En Kolay 10 Bitki:

Süs bitkileri evinize canlılık ve ruh veren harika dekoratif birer ögeler. Yeşilin binbir tonu ile betonlaşmış, doğallıktan uzak şehirlerimizde hayatımıza azda olsa huzur, ve nefes alma alanı sağlıyorlar. Tabi bakımlarını doğru yapabilirsek. Biliyorsunuz bazılarımız nerede ne ekse tutarken, bazılarımız ise doğru ilgilenemediğimizden ya da vakit yokluğundan bir türlü bitkileri hayatta tutamayız. Bu yazımızda dayanıklı olan çabuk ölmeyen ve bakımı en kolay olan bitkileri derledik.

  • Sukulent 

Çeşitli sukulent aranjmanlarımız için tıklayabilirsiniz

Kolay yetiştirilebilen sukulentler sayesinde sürdürülebilir ve yeşil bir alana sahip olabilirsiniz. Su tutma özelliği sayesinde uzun süre susuz yaşayabilen sukulent bitkisinin birçok çeşidi bulunuyor. Taşlar ve otlar ile yaratıcı aranjmanlar oluşturarak sukulentlerle evinizi ve ofislerinizi süsleyebilirsiniz.  Aynı zamanda radyasyonu toplama özelliği bulunan sukulentlerle evinize yeni estetik bir boyut kazandırabilirsiniz. Sukulent bitkisi doğrudan güneş ışığı yerine aydınlık ve yarı gölge alanları tercih ederler. Fazla doğrudan ışık gelmesi yaprak yanıklarına sebep olur ve az ışıkta da boyları uzar şekilleri bozulur.

  • Kaktüs

Kaktüs bitkisi yaşam alanlarımızı renklendiren dikenli saksı bitkileridir. Kaktüslerin en önemli özelliği radyasyon emici olmalarıdır. Çalışma alanları, masa, sehpa üstleri gibi yerleri süsler ve farklı bir hava katar. Bakımları kolaydır. Her ortama uyum sağlayabilecek yapıda bitkilerdir. Cam önü, kapı önü gibi rüzgar akımına maruz kalacak yerlere koyulmamalıdır, aksi taktirde solar. Karanlıkta kalan bölgesi haftada bir kere ışık alan yöne çevrilmelidir. Sulama işlemi yapmadan önce ihtiyacı olup olmadığını toprağına parmağınızı bastırarak kontrol edebilirsiniz. Eğer nemli ise sulama işlemini birkaç gün sonraya bırakmalıyız. Sulama yaparken dikkat edilecek unsur ise, çiçeğe verilecek suyun oda sıcaklığında olmasıdır. Kış aylarında düzenli olarak haftada bir kez, yaz aylarında ise haftada iki kez sulanmalıdır.  

  •  Aşk Merdiveni ( nephrolepis )

Aşk merdiveni kolay gelişen, seçici olmayan ve saksı bitkileriyle yeni ilgilenmeye başlamış kişiler için çok uygun zarif bir bitkidir. Bütün mekanlara uyum sağlayabilirler. Gün ışığını sever fakat, ışık endirekt olmamalıdır yani aydıklık yerlere ihtiyaç duyar. Suyu seven bir bitkidir. Yazları haftada iki kez, kışları ise bir kez üstten sulanmalıdır. Suyun toprağa ulaşması gerekir. Rüzgarlı yerlerden uzak tutulmalıdır. 

  • Deve Tabanı ( Monstera Deliciosa )

Ayrık yapraklı deve tabanı az ışıkta yetişebilen, bakımı kolay bir bitki. Görüntüsünün güzelliği bir yana, evin havasını değiştirebiliyor olması cabası. Bolca gün ışığını sever, yaz aylarında haftada iki kere, kış aylarında ise haftada bir kez sulanmalıdır.

  • Paşa Kılıcı

Bakımı en kolay bitkilerden biri olan paşa kılıcını soldurmak neredeyse imkansızdır. Karanlıkta yaşamayı hiç sorun etmez, siz sulamayı unutsanızda uzun süre hayatta kalır. Bitki bakımında şanssız olanlar için oldukça idealdir. Yaz aylarında haftada 2 kez, kış aylarında 1 kez sulayabilirsiniz.

  • Maranta Bitkisi

Maranta bitkisi için tıklayabilirsiniz

Maranta gündüzleri yaprak açan, geceleri karanlıkta kapatan çok zarif ve güzel bir bitkidir. Kireçli sulardan hoşlanmayan bu bitkiyi, ılık su ile sulamaya dikkat etmelisiniz. Ayrıca toprağının tamamen kurumadığından emin olmalısınız. Bu şartlar sağlandığında bu güzel çiçek oldukça mutlu olacaktır.

  • Beyaz Yelken Çiçeği ( Spathiphyllum ) 

Beyaz yelken çiçeği belki de evlerde en sık gördüğümüz bitkilerden biridir. Bakımı oldukça kolaydır. Toprağı sürekli nemli tutulmalı ve yazları gölgeli kışları ise nispeten ışık alan noktalarda bakılmalıdır. Kolay bakımına rağmen küçük çocuğunuz veya evcil hayvanınız varsa uzak durmak istebilirsiniz çünkü yaprakları zehirli olabilir.

  • Sardunya

Bakımları çok kolay olan saksıda ve bahçede yetişen sardunyalar, en güzel pencere önünde yetişirler. Hem gölgeyi, hem güneşi severler. Evinize romantik bir hava katarlar. Toprağının hep nemli olması oldukça önemlidir. 

  • Orkide

Orkidelerimizi incelemek için tıklayabilirsiniz

Artık her yerde sık sık gördüğümüz şık orkidelerin bakımı oldukça kolay. Ve zahmetsiz bakımıyla uzun süre sizinle kalabilir. Az veya orta ışıklı sıcak bir yerde haftada bir kez oda sıcaklığında ki su ile sulayabilirsiniz.  

  • Begonya

Balkonunuza güzel bir hava ve neşe katmak isterseniz rengarenk begonyalar tam size göre. Tavandan asılan şık saksılar ile sergileyebileceğiniz begonyalar gün ışığını çok sever. Dinlenmiş su ile haftada 1-2 kez sulayabilirsiniz. Ve nem oranını ideal dengede tutmak için zaman zaman su fısfıslanmasını önerebiliriz. Yine de dikkatli olalım sulamanın aşırı olması bitkiye zarar verecektir.

 

whatsapp facebook twitter linkedin pinterest


arama