çiçek ara sepet

Sevgililer Günü Hakkında: Anlamı, Hikayesi ve Tarihçesi

 

Sevgililer Günü, dünyanın çeşitli yerlerinde her sene kutlanmaktadır. Kutlandığı gün olan 14 Şubat, eski dönemlerden günümüze kadar süregelen bu geleneği temsil eden bir diğer tabirdir. Türkiye’de Sevgililer Günü olarak bilinen 14 Şubat, aslında Papa Gelasius tarafından ilan edilen Aziz Valentine Günü’dür ve bu günde Aziz Valentine anılır. Ancak Türkiye ve dünyanın çoğu bölgesinde, 14 Şubat Sevgililer Günü olarak kutlanır. 

 

14 Şubat Sevgililer Günü Ne Zaman?

Her sene 14 Şubat’ta, dünyanın pek çok yerinde geniş kitlelerce Sevgililer Günü kutlanmaktadır. Durum böyleyken “Sevgililer Günü ne zaman?” sorusunun da yanıtı oldukça nettir. İçinde bulunduğumuz 2023 yılında ise bu gün, Salı gününe denk gelmektedir. Her sene bu tarihin denk geldiği gün değişiklik gösterebilir. 

Bu anlamlı günde sevdiklerinizi mutlu etmek, sizin de mutlu olmanızı sağlayacaktır. 14 Şubat Sevgililer Günü hatırlanması ve sevgiliniz olarak gördüğünüz özel kişiye hatırlatılması gereken bir gündür. Küçük bir demet çiçek, hediyeler ve sürprizler ile sevdiğinize hoş bir anı yaratabilirsiniz. Uzak mesafe ilişkilerinde bile küçük bir hediye, oldukça mutluluk verir. Fiziksel olarak birlikte olamasanız da hayatınızda olan kişinin yüzünde tebessüm oluşturmak büyük öneme sahiptir. 

 

       

Sevgililer Günü Nedir?

“Sevgililer Günü nedir?” sorusuna şu şekilde yanıt verebiliriz: Hayatınızdaki özel bir yeri olan partnerinizle, birlikteliğinizi kutlayabileceğiniz eşsiz bir gündür. Bu güzel günü değerlendirmek için ekonomik özel ve yaratıcı Sevgililer Günü hediyeleri hakkında fikir sahibi olmak istiyorsanız, aşağıdaki listeyi inceleyebilirsiniz:

  • Sevgiliniz ile birlikte kahvaltı yapmak oldukça hoş bir anı oluşturmak için idealdir. 
  • Günün ilerleyen saatlerinde sevdiğiniz kişiyle birlikte ev içi etkinlikler yapabilir, ona bir demet en sevdiği çiçekten hediye edebilirsiniz. 
  • Romantik bir yürüyüşe çıkabilirsiniz.
  • Akşam romantizm dolu bir ortamda yemek yapabilirsiniz. 
  • Yemek yapıp yorulmak istemiyorsanız sevgilinizi hoş bir akşam yemeğine çıkarabilirsiniz. 
  • Eve geldiğinde bir demet kırmızı gül hediye edip önceden hazırladığınız gül yapraklarıyla bezenmiş ortamda anın tadını çıkarabilirsiniz. 

Sevgililer Günü’nde çiçek buketleri hediye etmek klasik gibi görünse de oldukça düşünceli bir armağandır. Birlikte hoş vakit geçirmek ve anın tadını çıkarmak, özel günlerde en değerli hediyeler arasında yer alır. Sevdiğiniz kişiyi özel hissettirecek, zarif Sevgililer Günü özel tasarımlı sevgiliye çiçek buketlerine Ribbon Flowers üzerinden ulaşabilirsiniz. 

14 Şubat Neden Sevgililer Günü?

14 Şubat, “Aziz Valentine Anma Günü” olmakla birlikte Sevgililer Günü olarak nam salmıştır. Ancak sanılanın aksine bu iki özel durum arasında, isimleri haricinde pek bir ortak nokta yoktur. Peki, 14 Şubat neden Sevgililer Günü olarak kutlanıyor? 

14 Şubat ile romantizm akımını ilk defa birleştiren isim, İngiliz şair Chaucer’dir. Şair 14. yüzyılda yaşamış, kuşların eşlerini seçtiği tarih olarak 14 Şubat’ı gözlemlemiştir. Bu nedenle o günlerden günümüze 14 Şubat Sevgililer günü hikayesi olarak Chaucer’in romantik bakış açısı anlatılır. 

Sevgililer Günü Anlamı

Sevgililer Günü anlamı, toplumsal yaşantıya göre farklılık gösterebilir. Bazı Batı medeniyetlerinde “Valentine” kelimesi, “sevgili”, “hoşlanılan”, “yoğun sevgi hissedilen kişi” anlamına gelir. Ancak Roma Katolik Kilisesi inanışına göre 14 Şubat, “St. Valentine’s Day” olarak bilinir. Anlamı ise “Aziz Valentine Günü” olarak bilinir. 

İki farklı anlam ve amaca hizmet eden bu anma günleri, farklı topluluklar tarafından değişik şekilde kutlanır. Birçok batı toplumu ve Türkiye’de Sevgililer Günü’nde, sevgiliye özel hissettirmek amacıyla çeşitli küçük jestler yapılır. Birbirinden hoşlanan çiftler, bu özel günde birbirine küçük sürprizler yapar. Evli, sevgili, nişanlı ya da sözlü çiftler akşam yemeği gibi özel toplantılarda güzel anılar biriktirir. 

 

Sevgililer Günü Hikayesi ve Tarihçesi 

Sevgililer Günü tarihçesi oldukça eskilerden günümüze kadar uzanmaktadır. Şubat ayının ortasına denk gelen günler Antik Çağ dönemlerinde romantizm ile ilişkilendirilmiştir. Antik Yunan takviminde Hera ve Zeus’un kutsal bir şekilde hayatlarını birleştirmesi, bu özel zamana adanmıştır. 

Antik Roma’da ise “Bereket Tanrısı” olarak bilinen Lupercus için, Lupercalia Günü, 15 Şubat tarihine denk gelir. Aynı şekilde Lupercalia Günü arifesindeki 14 Şubat tarihinde, genç erkek bireylerin kura ile genç kızların ismini çekmesi ve bayram boyunca kavalyelik yapma geleneği vardı. Antik çağlardan günümüze değişime uğrayarak gelen bu gelenekler, günümüzde kutlanan 14 Şubat Sevgililer Günü’nü ortaya çıkardı ve yüzyıllar boyunca devam etti. 

  

 

 

whatsapp facebook twitter linkedin pinterest


arama