çiçek ara sepet

Passiflora (Çarkıfelek) Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir?

 

Sakinleştirici etkisiyle başta uyku problemleri olmak üzere pek çok rahatsızlığa iyi gelmesiyle tanınan passiflora ya da bir diğer ismiyle çarkıfelek bitkisi, uzun yıllardır bitkisel tedavilerde kullanılıyor.

Passiflora faydaları nelerdir, kullanım alanları nedir sorularını bu yazımızda ele aldık.

Anavatanı Güney Amerika olan passiflora bitkisi, 16. yüzyıldan bu yana yaraları iyileştirmek için kullanılıyor.

Günümüzde ise daha çok stres, anksiyete ve uykusuzluk gibi rahatsızlıklar için kullanılır olmuştur. Alternatif tıbbın en yaygın kullanıma sahip bitkilerinden biri olan passiflora bitkisi, halk arasında daha çok çarkıfelek çiçeği olarak biliniyor.

Geçmiş zamanlarda Güney Amerika yerlileri, passiflora bitkisini açık yaralar, çıban, kulak ağrıları ve birtakım iç rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanıyorlardı.

Bu mucizevi bitki sedatif (yatıştırıcı ve rahatlatıcı), hipnotik (uyku verici), anksiyolitik (anksiyete giderici), analjezik (ağrı kesici) ve antispazmodik (spazm giderici) etkileri ile biliniyor.

Passiflora’nın Faydaları Nelerdir?

  • Uykusuzluk şikayetlerinde, uykuları düzene girdirir.
  • Kasılma ve kramplara iyi gelir.
  • Anksiyete, tedirginlik ve gerginliğe iyi gelir.
  • Kalp çarpıntılarını ve kalp atışı düznsizliklerini dengeler.
  • Yüksek kan basıncını düzenler.

Passiflora Nasıl Kullanılmalıdır?

Eczanelerden kolaylıkla ulaşabileceğiniz passiflora tablet ve kapsüllerine ek olarak passiflora çayı da tüketebilirsiniz.

Bir tutam passiflora bitkisini bir fincan sıcak suda 10 dakika kadar beklettikten sonra süzerek, günde üç fincana kadar tüketebilirsiniz. Özellikle uyku problemleri yaşama durumunda yatmadan önce bir fincan tüketmeniz uyku kalitenizi artıracaktır.

Passiflora kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar da vardır. Passiflora alkol ile birlikte kullanılmamalıdır. Aşırı yoğunlukta kullanımı mide bulantısı, kalp çarpıntısı ve baş dönmesi gibi sorunlara yol açacaktır. Kan sulandırıcı ilaçlar ya da antideprasanlarla birlikte alınmaması gerektiği gibi, hamile ve emziren kadınların da kullanması sakıncalı olacaktır.

 

whatsapp facebook twitter linkedin pinterest


arama