çiçek ara sepet

Saat 14'e kadar verilen siparişlerde; Tüm İstanbul'a Aynı Gün Çiçek Teslimatı Yapıyoruz

Ortanca Çiçeği

Dizayn TürleriRenk
Çiçek ÇeşitleriFiyat
GÖNDERİM SEBEBİ


Hemen hemen herkes tarafından beğenilen ortanca çiçeği, kendisi kadar güzel bir kelime anlamına da sahiptir.

Zarif görüntüsü ve şık duruşu ile bu çiçek, pek çok farklı tasarımı ile de öne çıkmaktadır. Her tarza ve isteğe uygun olarak dizayn edilen buketler, özel gün ve organizasyonların vazgeçilmezleri niteliğindelerdir. Bunun yanı sıra sevilen kişilere ortanca buketi göndermek sık sık tercih edilen bir hediye alternatifidir.

Ortanca Çiçeği Çeşitleri

Ortanca buketi şık bir hediye alternatifi olarak tercih edilmektedir. Dolayısı ile birbirinden farklı onlarca çeşidi bulunmaktadır. Örneğin, pembe kadife kutuda sunulan mor ve pembe detayların hâkim olduğu minimal buket tasarımları sıkça tercih edilir. Bunun yanı sıra, mavi tonlarını sevenler için pastel masalı ortanca sümbül buketi de ideal bir seçim olabilir. Mavi ve pembe tonlarının hâkim olduğu masalsı buket tasarımları ise, doğum günü ve yıldönümlerinin vazgeçilmezleri arasındadır. Ek olarak, Ribbon Flowers’ta kişiye özel tasarımlar yapabilmek de mümkündür.

Ortanca çiçeği çeşitleri sınırsız alternatiflere sahip olan özel tasarımlardır. Bu tasarımlar arasında öne çıkan bazı buket aranjmanları da mevcuttur. Pek çok kişinin severek satın aldığı, hem kendisine hem de sevdiklerine hediye ettikleri gözde seçenekler aşağıdaki gibidir:

 • Mavi ortanca buketi
 • Pembe ortanca buketi
 • Mavi ortanca aranjmanı

Yukarıdakilerin yanı sıra Ribbon Flowers’ta yer alan ve daha pek çok farklı tarzlara hitap eden seçenekler de mevcuttur. Siz de kendi tarzınız uygun modelleri keşfederek satın alabilir aynı zamanda şık bir hediye alternatifi olarak sevdiklerinize armağan edebilirsiniz. Böylece hatıranız daima sevdiklerinizle beraber kalacaktır.

Ortanca Fiyatları

Pek çok çiçek türünde olduğu gibi, ortanca çiçeği fiyatları da farklı kriterlere göre değişiklik gösterebilir. Dolayısıyla “Ortanca çiçeği kaç lira?” sorusuna verilebilecek net bir yanıt mevcut değildir. Birçok farklı renk, ebat ve aranjman tasarımına sahip olan ortanca buketleri, özelliklerine göre fiyatlandırılmaktadır.

Her bütçeye uygun olarak tasarlanan ortanca çiçeği fiyatları da bütçe dostu bir tutumda sergilenir. Özel davet ve organizasyonların vazgeçilmezi olan bu çiçekler, hediyelik olarak tercih edilen alternatiflerdir.

Ortanca buketleri gösterişli aranjman tasarımları ve estetik yapıları ile öne çıkan bir seçenektir. Dikkat çekici bitkiler arasında yer almaları nedeniyle fiyatları da diğer çiçek türlerine göre farklılık gösterebilmektedir.

Ürünü sipariş etmeden önce siz de Ribbon Flowers üzerinden fiyatları inceleyerek bütçeniz doğrultusunda şık bir aranjman satın alabilirsiniz. Sistemde yer alan “Ortanca çiçeği satın al” kısmından da adres ve ödeme bilgilerinizi yazarak sipariş oluşturabilirsiniz.

Ortanca Çiçeği Anlamı Nedir?

Ortanca çiçeği anlamı, aşıkların kavuşması ve evlilik olarak bilinir. Genel olarak pembe ortanca evlilik ve romantizmden ilham alırken beyaz ortancalar ise zarafet ve övgü anlamlarını taşır.

Ortanca Bakımı Nasıldır?

Ortanca çiçeği bakımı nasıl yapılır sorusu çiçeklere ilgi gösteren hemen herkesin ilgi duyduğu konular arasında yer alır. Son derece göz alıcı çiçekler arasında yer alan ortancalar için önemli bir bakım uygulamak gerekir. Bakım sırasında toprak türünden ışıklandırmaya kadar her detaya dikkat etmek gerekir. Ortanca bakımı hakkında şunlar söylenebilir:

 • Işık: Ortancalar için ışık önemlidir. Ancak mutlaka doğrudan güneş ışığı almamasına dikkat etmeniz gerekir. Bu nedenle aydınlık olan ancak güneş ışığı almayan yer tercih etmelisiniz. 
 • Sıcaklık: Ortancalar için en uygun ortam ılıman ortamlardır. 15-21 drece arası yeterlidir. 
 • Sulama: Sulama konusunda düzen önemlidir. Aşırı sulamak kaçınılması gereken bir durumdur. Toprak nemi ideal olmalıdır ve çok ıslak olmamalıdır. 
 • Toprak: Ortanca çiçeğini en uygun şekilde yetiştirebilmek için mutlaka iyi drene edilen zengin besin değerine sahip topraklar tercih edilmelidir. 
 • Gübreleme: Bu çiçeklerin çiçeklenme dönemlerinde mutlaka gübre vermek gerekir. Sıvı bitki gübresi idealdir. 
 • Budama: Budama da bu süreçte önemlidir. Ortanca bitkileri çiçek açtıktan sonra budanabilir. Bu işlem sırasında yaprakların ya da çiçek saplarının kesilmesi yeterli olabilir. 

Bakım sürecinde özellikle düzenli olmak önemlidir. Bu şekilde sağlıklı şekilde çiçek açmaları sağlanabilir. 

Ortanca Nasıl Çoğaltılır?

Ortanca nasıl çoğaltılır sorusu da bu çiçekleri bu çiçekleri farklı saksılara alarak sayısını artırmak isteyenlerin merak ettikleri bir konudur. Çoğaltmak için şu yöntemler kullanılabilir:

 • Yaprak kesme Yöntemi: Bu yöntemde bitkinin sağlıklı yaprakları kesilir. Alınan yaprak nemli ve besin değeri yüksek bir toprağa gömülür. 6-8 hafta arasında köklenmeye başlar. 
 • Tohum Yöntemi: Bu yöntemde ise çiçekleri solmaya başlayan ortancalardan tohum alabilirsiniz. Tohumları aldıktan sonra nemli bir toprağa gömülerek büyümesi beklenir. Yaklaşık olarak 2-3 hafta içerisinde yeni fideler elde edebilirsiniz. 
arama