çiçek ara sepet

İlkbaharın Habercisi Çiçekler

 

İlkbaharın gelmesiyle birlikte doğa yeniden uyanıyor. Haliyle çevremizdeki doğal güzellikler de tekrar var olmaya başlıyor. Isınan havalara eşlik eden rengarenk çiçekler içimizi açıyor. Peki etrafımızı saran tüm güzelliklerden ne kadar haberdarız? Doğanın bizlere en güzel hediyesi çiçekleri tanımak isteyenler için ilkbahar mevsiminin habercisi çiçekleri derledik.

Baharı bizlere müjdeleyen çiçeklerin ilki Kardelen çiçekleridir. Nisan ayının ikinci haftasına yaklaştığımız bu günlerde ise, özellikle İstanbul ve çevresinde açan Erguvan çiçekleri ile baharın tam anlamıyla geldiğini söyleyebiliriz. Tüm bu güzelliklere eşlik eden bahar dalı çiçekleri ise ilkbaharın kendine has renkli enerjisini destekliyor.

Papatya, Çuha Çiçeği, Lale, Nergis ve Sümbül… Gelin, baharı anlamlı kılan tüm bu çiçek türlerini yakından inceleyelim.

Papatya

En sevilen ve en çok bilinen kır çiçeklerinin başında gelen papatyalar, saflığın sembolü adeta. Tarih boyunca edebiyata ve sanata da sıklıkla konu olmuş papatyalar, dünyanın neredeyse tüm bölgelerinde yetişebilmekte. Papatyayı kurutup kaynatarak hazırlayabileceğiniz papatya çayı ile yorgunluğunuzu ve stresinizi azaltabilirsiniz. Beyaz ve sarı renkleriyle bahar aylarını hoş kılan papatyalarla hazırladığımız ürünlere göz atmak için tıklayın.

Çuha Çiçeği

İlkbahar mevsiminin hemen başlarında, karların erimesiyle görebileceğimiz bir diğer tür ise Çuha Çiçekleri. Kendi içinde de çok fazla farklı çeşitleri olan bu tür, tam anlamıyla bir şifa kaynağı. Kolay bakımı sayesinde evinizde de yetiştirebileceğiniz çiçekler genellikle sarı rengiyle ön plana çıkıyor. Bitki çayı ve yağıyla doğal bir şifa kaynağı olan Çuha Çiçeği, uykusuzluk, baş ağrısı, stres ve gerginlik, tansiyon gibi rahatsızlıklara da birebir.

Lale

Lale çiçeği, rengarenk çeşitleriyle içimizi açan bir tür. Dikimi için en uygun zamanın sonbahar olduğu Lale çiçeklerinin ana vatanı Asya bölgesidir. Oldukça dayanıklı ve uzun ömürlü olan bu çiçeklerin beyaz rengi daha sık tercih edilmektedir. Lale ile hazırladığımız ürünlere göz atmak için tıklayın.

Nergis

Kokinalar gibi aşk çiçeği olarak bilinen Nergis çiçeği aynı zamanda sevgi ve saygı çağrışımları da yapar. Sevdiğimiz insanlara hediye edebileceğimiz en kıymetli çiçek türlerinden olan Nergisler; mide rahatsızlıkları, nezle ve yaraların iyileşmesinde de etkilidir.

Sümbül

Renklerine göre anlamı farklılaşan Sümbül çiçekleri, mor, sarı, beyaz ve kırmızı türleriyle öne çıkar. Yunan mitolojisinde de önemli bir yere sahip bu çiçeğin ekim için en uygun dönemi sonbahar aylarıdır.  Sert iklim koşullarına dayanaklı olması ile bilinir. Sümbül kategorimizi incelemek için tıklayın.

whatsapp facebook twitter linkedin pinterest


arama