çiçek ara sepet

Ekvator Gülü Hakkında

 

Özel anların vazgeçilmezleri arasında yer alan Ekvator gülü, hemen her kadının hayranlık duyduğu çiçekler arasındadır. Özellikle de kutlamalara yaraşır asil duruşuyla aşkı, sevgiyi ve tutkuyu simgeleyen bu özel çiçek hakkında merak ettikleriniz için içeriğimize göz atmalısınız.

Güller, kişilerin duygu ve düşüncelerini yansıtmak için en çok tercih ettiği çiçekler arasında yer alır. Kendi arasında birçok türü ve rengi bulunmasına rağmen yoğun ilgi gören ve büyüleyiciliğiyle açamayacağı kapı olmayan Ekvator gülü ise bambaşka bir yere sahip. Birbirinden farklı renkleriyle ilgi gören bu özel çiçeklerle, sevdiklerinizi heyecanlandırmaya hazır olun!

 

Ekvator Gülü Nedir?

Aşk ve tutkunun simgesi haline gelen güller; yılın her dönemi temin edilebilen, kimi zaman özür kimi zaman ilanı aşk çiçekleri sayılabilir. Herhalde “gül sevmiyorum” diyen kadın sayısı da neredeyse sıfıra yakındır. Her yaştan kadının yüzünü güldüren ve beklenmedik anlarda mutlu eden bu güller arasında öyle bir tür var ki, mutlaka tercih listelerinin en üst sırasında yer almalı.

Eş, sevgili, anne, kardeş kısacası hayatınızdaki tüm kadınları mutlu etmeye yetecek ve isminden sıkça söz ettiren o meşhur çiçek, Ekvator gülünden başkası değil. Peki, Ekvator gülü nedir ve neden diğer gül çeşitlerinden ayrılıyor? Aslında sorunun cevabı çiçeğin isminde saklı. Güney Amerika ülkelerinden biri olan Ekvador’da yetişen 500 çeşit çiçekten sadece biridir.

Kendine has özellikleriyle popülerliği giderek artan bu tarz özel çiçekler, kız isteme adetlerinde de rol oynuyor. Sevdiğiniz kadınla hayatınızı paylaşmak için adım atacağınız o özel anlara bir şahit arıyorsanız, mutlaka en şık Ekvator gülü buketlerine bir göz atmalısınız.  

 

Ekvator Gülü Özellikleri

Gül çeşitleri arasında kendine özel bir yer edinen Ekvator gülü, hem yetişme hem de görünüş itibariyle diğerlerinden ayrılır. Çoğu zaman gül deyip geçilen ancak aşkın ve sevdanın simgesi kabul edilen bu özel güller, dünya üzerinde en çok tercih edilen çiçeklerdendir. Farklı renk seçenekleri bulunmasına rağmen kırmızı renkte olanlar yoğun ilgi gören türleri oluyor. 

Ekvator gülü özellikleri bakımından yakın markaja alınırsa, en dikkat çeken noktalar ise şunlardır:

  • Ekvador’da yetiştiği için yılın her dönemi gün ışığını doğrudan alarak yetişen çiçeklerdir.
  • Diğer gül çeşitlerine oranla daha güçlü ve sağlam bir yapıya sahiptirler.
  • Kesim yapıldıktan sonraki aşamalarda bile büyüme ve çiçek açma aşamaları devam eder.
  • Tomurcuk halde satın alınan Ekvator gülü eğer su koyulmuş bir vazoda bekletilirse açmaya devam eder. Yani klasik güller gibi çürüme, solma yapmaz.
  • 40’tan fazla kırmızı tonu vardır ancak pembe, mor, turuncu gibi seçenekleri de vardır.
  • Dal ve kandil uzunlukları diğer güllerden farklıdır. 50 – 120 cm aralığında dal boyu olan bu özel güllerin kandilleri de 7 ile 10 cm arasında değişir.

Yaprak yapısı da diğer güllerden daha büyük olduğu için sulama ve nemlendirme işlemine sıkça ihtiyaç duyarlar.

 

Ekvator Gülü Bakımı Nasıldır? 

Ekvator gülü çeşitleri genellikle buket ya da vazo içerisinde alınır. Vazoda en uzun yaşayabilen gül çeşidi olduğu için bakımı iyi yapılırsa ilk andaki canlılığı ve güzelliğini uzunca bir süre koruyacaktır. İster açmış ister tomurcuk halde satın alınan Ekvator gülü çeşitleri için bakım aşamasında ilk dikkat edilecek şey, su ihtiyacıdır. 

Tercih edilen vazoyu yarısına kadar su ile doldurmak yeterli olacaktır. Ancak suda bakteri oluşup güle zarar vermemesi adına mutlaka iki günde bir yenilenmesi gerekir. Aynı zamanda suyla temas etmeyen kandiller ve dal uçları için düzenli olarak suyla nemlendirme yapılmalıdır. Öte yandan doğal ışık seven yapıları nedeniyle ışık alan noktalarda muhafaza etmek gerekir. 

 

whatsapp facebook twitter linkedin pinterest


arama