çiçek ara sepet

Para Çiçeği (Crassula Ovata) Bakımı–Para Çiçeği Nasıl Bakılır?

 

Para çiçeği farklı görünümü ve hikayesiyle en dikkat çeken bitkilerdendir. Genellikle yeni ev, ofis ve iş değişikliği gibi durumlarda en gözde hediyeliklerden biri olan bu özel çiçek hakkında merak edilen tüm detayları sizler için bir araya getirdik.

Şans bitkisi ismiyle de anılan para çiçeği, özellikleri bakımından diğer bitkilerden ayrılır. Küçük bir ağaca benzeyen crassula ovata bitkisi, en popüler salon çiçekleridir. “Bereket, zenginlik, bolluk” getirdiğine inanılan çiçeğin anavatanı, Güney Afrika’dır. Her ortama uyan bitki hakkında merak ettiklerinizi, içeriğimizin devamından inceleyebilirsiniz. 

Para Çiçeği Bakımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Farklı isimlerle anılan ve birçok kişinin manevi açıdan değerli bulduğu para çiçeği bakımı bir nebze zordur. Keza bolluk ve bereket için işe yaradığı ancak 3 aylık olduğunda anlaşılır. Bu sebeple dikiminden itibaren 3 aylık süreç boyunca bakımına dikkat edilmelidir. 

Büyük ve tombul yapraklı görünümüyle dikkat çeken para ağacı çiçeği 15 ile 30 derece arasında bakımı yapılması gereken bitkilerdendir. Çiçeğin dikimi ve tutma aşamasındaki toplam 3 aylık süre boyunca bazı kriterleri göz önünde bulundurmak gerekir. Buna göre para çiçeğinin bolluk ve zenginlik getirebilmesi için şu noktalarda dikkatli olunmalıdır:

 • Esinti, cereyan gibi olumsuz durumlardan etkilenmemesi adına konumuna dikkat edilmelidir.
 • Saksı seçiminin doğru yapılması gerekir. Rahat ve hızlı köklenme için saksının büyük ve geniş olması önemlidir.
 • Konumu direkt ışık alan yerler arasından seçmek gerekir.
 • Fazla su sevmeyen bir yapısı olduğu için para ağacı çeşitlerinin aşırı sulanmaması gerekir. En ideal sulama şekli haftada birdir.

Para çiçeği nasıl bakılır?” konusunda en doğru bilgileri edinmek bitkinin uzun yıllar hayatta kalmasını sağlayacaktır. 

Para Ağacı Çiçeği (Crassula) Çeşitleri Nelerdir?

Para ağacı çeşitleri kendi arasında birçok türe ayrılır. Bu türler; bitkinin boyu, yapraklarının yapısı ve yetişme süreleri olarak birbirinden farklıdır. En bilindik para çiçeği türleri arasında boyu yaklaşık 18 metreye kadar uzayanları vardır. 

Bulunduğu ortama göre değişen türler arasında en popülerleri kamp ateşi ismiyle anılanıdır. Çiçek bu ismini yaprak uçlarındaki kırmızılıktan alır. Her ne kadar bu türü popüler olsa da diğer para çiçeği çeşitleri de popülerliğini sürdürür. Buna göre crassula bitkisinin en bilindik çeşitleri şunlardır:

 • Jade,
 • Monstrose, gollum, hobbit,
 • Finger jede,
 • Çin para çiçeği (pilea)
 • Crassula Arborescens Silver Dollar Jade,
 • Crassula Ovata Whirly Bird,
 • Crassula Ovata Lemon & Lime,
 • Crassula Portulacea Minima Mini Jade.

Her ne kadar en popüler türler bunlar olsa da Pilea Peperomioides ismiyle anılan Japon para çiçeği çeşitleri de çok kıymetlidir. 

Para Ağacı Hikayesi

Pachira para çiçeği sadece anavatanı Güney Afrika’da değil, dünyanın her noktasında ünlü bitkilerdendir. Üstelik hikayesi de dilden dile dolaşır. 

Anlatılan pek çok rivayete göre dönemin birinde bu çiçeği alan kişi, toprağına para saklamıştır. Zamanla kişinin işleri artmış hanesine bolluk, bereket yayılmıştır. Bu durumu öğrenen pek çok kişi de bir anda para çiçeğinin hikmetlerinden faydalanmak isteniştir. 

En çok inanılan para çiçeği hikayesi ise Feng Shui felsefesinde olduğu gibi bitkinin yaşam alanlarına olumlu etkileri olduğu düşüncesidir. Gövde kısmı örgü şeklinde olan birçok tür için bereket sembolünün bu kısımlardan kaynaklandığına inanılır. 

Para Çiçeği Anlamı

Para çiçeği anlamı bakımından olumlu durum ve düşüncelerle eş tutulur. Eski dönemlerden beri uğurlu olduğu, konulduğu ortama şans getirdiği düşünülen bitki, ilk olarak zenginlik anlamına gelir. Bereket, bol para ve şans getirdiğine inanılan çiçek aynı zamanda sağlıklı yaşam olarak da adlandırılır. 

Para Çiçeği Nasıl Çoğaltılır? Para Çiçeği Çoğaltma

 “Para çiçeği nasıl çoğaltılır?” konusunu merak eden kişilerin öncelikle çiçeğin sağlıklı ve yeşil yapraklarından birkaçını yavaşça kopartması gerekir. Bu esnada yaprağa zarar vermemek önemlidir. Yaprağın sapına uygun küçük bir kap içerisine su koyulur. Yaprağın dal kısmı bu alana temas edecek şekilde köklenmeye bırakılır. Köklenme gerçekleştiği zaman uygun bir saksıya bitkiyi dikmek yeterli olacaktır.

Para Çiçeği Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Para çiçeği faydaları açısından mutlaka sahip olunması gereken bitkilerdendir. Buna göre zenginlik simgesi “Para çiçeği ne işe yarar?” sizler için listeleyelim:

 • Pozitif enerji yayar.
 • Çiçek açan türleri ortamı daha da şık hale getirir.
 • Yedi yapraklı model tiplerinin şans getirdiğine inanılır. 
 • Evcil hayvanlar için tehlike oluşturmayan bir bitki olduğu için hayvan sahiplenen kişiler de tercih edebilir.
 • Havayı temizleme özelliği vardır.
 • Fazla su sevmediği için çiçek sulamayı unutan kişilerin de bakımına uygundur.
 • Stres ve radyasyonun önüne geçer.

Para çiçeği her ne kadar hakkında birçok rivayet bulunsa da görünüş olarak da şık bitkilerden biridir.

Para Çiçeği Nasıl Dikilir?

Para çiçeği nasıl dikilir?” sorusuna yanıt verirken oldukça basit işlemler yapmanız gerektiğini söyleyebiliriz. Genellikle köklenme, tutma ve büyüme aşamasında dikkatli olmak yeterlidir. Dikim aşaması için öncelikle köklendirme yapılmalıdır. 

Para çiçeği dikimine başlamadan önce geniş ve rahat büyümeye yardımcı olacak bir saksı seçmelisiniz. Çiçek gübresini bu saksının yarısından fazla doldurduktan sonra orta kısmına küçük bir yuva açarak köklenmiş para çiçeğini bu alana oturtun ve yuvayı kapatın. Sonrasında toprağı sulayın. Direkt güneş alan bir alana saksıyı yerleştirin ancak bu alanın cereyan alan bir yer olmamasına dikkat edin.

Para Çiçeği Nasıl Çiçek Açar? Çiçek Açar mı?

Görünüşü minik bir ağaca benzeyen “Para çiçeği çiçek açar mı?” konusunda endişe duyuyorsanız, mutlaka satıcı firmadan bilgi almalısınız. Keza bazı çeşitleri hiç çiçek açmazken bazıları birbirinden güzel çiçekleriyle, estetik bir görünüm kazanılmasına etki eder. 

Para çiçeği kısa sürelerde çiçek açmaz. Bu nedenle satın aldığınız ya da diktiğiniz “Para çiçeği nasıl çiçek açar?” sorusuna yanıt arıyorsanız, 4 yıllık bir süreci göze almalısınız. Köklenme, büyüme ve giderek güçlenme süresini ancak bu kadar zamanda tamamlayan para çiçeği, 4 yılın sonunda birbirinden farklı şekillerde çiçek açmaya başlar.

Para Çiçeği Özellikleri

Kokusu, görünüşü ve bakımıyla diğer çiçek türlerinden ayrılan para çiçeğinin en bilinen özellikleri şunlardır:

 • Meşhur çiçeğin anavatanı Güney Afrika’dır.
 • Uzak doğu ülkelerinde de oldukça ünlüdür.
 • Dikimden yaklaşık 4 yıl sonra çiçek vermeye başlar.
 • Gözde kısmı ağaca benzer ve genellikle örgü şeklindedir.
 • Ev ya da ofislerin dekore edilmesinde kullanılır.

Bunun dışında da hakkında birçok rivayet vardır. 

Para Çiçeği Evde Nereye Konur? 

Para çiçeği evde nereye konur?” diye merak ediyorsanız, güneşe aşık bir bitki olduğunu bilerek hareket etmelisiniz. Soğuk ortamları sevmeyen bu bitki için oda sıcaklığının asla 15 derecenin altına düşmemesi lazım. Bu nedenle güneş alan pencere kenarları tamda bu bitkiye uygundur. 

Öte yandan rüzgar sevmeyen çiçeklerden biri olduğu için odanın cereyan almayan alanlarını kullanmak gerekir. Eğer direkt keskin rüzgara maruz bırakılırsa, gelişimi olumsuz etkileneceği için güneş alan ancak rüzgar bulunmayan bir noktaya koyabilirsiniz.

Para Çiçeğinin Diğer Adı Nedir?

Dünya üzerinden toplamda 77 çeşidi olduğu bilinen para çiçeğinin diğer adı şans çiçeğidir. Her ne kadar botanik bilimine göre farklı isimleri bulunsa da halk arasında bolluk, zenginlik, şans ve yeşim çiçeği isimleriyle anılır. Bazıları ev ortamında bakılamayan bu özel çiçeğin en bilinen bilimsel isimleri; Crassula Ovata, Crassula David, Kamp Ateşi, Crassula Sukulent, Crassula Spanning ve Crassula Hobbit’tir. 

whatsapp facebook twitter linkedin pinterest


arama