çiçek ara sepet

Çiçeklerden Gelen Güzellik - Papatya

 

Çiçeklerden Gelen Güzellik - Papatya

 

Yaşamımızın her alanında doğaya, doğal olana dönüşün izlerini görüyoruz, buna güzellik rutinlerimiz de dahil. Günümüzde makyaj ürünlerinden, yüz temizleme ve bakım ürünlerine kadar herşey sanayinin bir  ürünü. İçindekiler kısmında bilmediğimiz, adını bile telaffuz etmekte zorlandığımız kimyasal birçok içerik var.

Peki geçmişte, sanayiden önce kadınlar ne yapıyordu? Osmanlı döneminde kadınlar için güzellik hamamda başlıyordu. Yıkanma sularında çiçeklerin gücünden ve güzel kokularından, hamam sonrası kullandıkları özel yağ ve kremlerde ise gül, menekşe ve karanfilden faydalandıkları biliniyor. 

Hazırlanın, rahatlıkla bulabileceğimiz çiçeklerden oluşan tariflerimizle doğaya dönüyoruz!

 

 

Papatya

Uyku problemleri ve sinir sistemi için rahatlatıcı, mide rahatsızlıkları ve sindirim sistemi problemleri için destekleyici, gözlerdeki yorgunluk ve şişme belirtilerini giderici, zayıflamaya yardımcı olmak gibi birçok faydası vardır. Bunun yanısıra cilt rengini beyazlatma konusunda da kozmetik sektörünün vazgeçilmezidir. Evde kolaylıkla hazırlayabileceğimiz tariflerle papatyayı güzellik rutinimize nasıl ekleyebiliriz, hep birlikte inceleyelim.

 

  

 

Evde Kolay Papatya Suyu Tarifi

Aktarlardan alacağınız kurutulmuş papatyaları ya da doğadan topladığınız taze papatyaları kurutarak (sap kısımlarını temizleyerek, yıkadıktan sonra tomurcuk kısımlarını kullanabilirsiniz) su dolu bir cezveye ya da tencereye koyun ve kaynatın. Kaynadıktan sonra bir süre tomurcukları demlemeye bırakın. Tüm bu süreçte tencerenin kapağının kapalı olması suyun buharlaşmaması için çok önemlidir. Demlendikten ve su yeteri kadar ılıdıktan sonra bir süzgeç yardımıyla süzüp, cam kavanoz ya da şişelere koyabilirsiniz. Papatya suyunuz hazır!

Papatya Suyunun Faydaları

Saç köklerini güçlendirerek, dökülmeleri önler ve saçın daha dolgun görünmesini sağlar.

Tonik olarak cildinize uyguladığınız zaman cildi besleme ve onarma aynı zamanda düzenli kullanımda cilt rengini açma özelliği vardır.

 

  

 

Papatyalı Yüz Maskesi

  • Siyah Noktalar İçin;

1 yemek kaşığı kurutulmuş papatya,

1 yemek kaşığı gül suyu, (Evde Kolay Gül Suyu Tarifi için Tıklayın)

1 yemek kaşığı nemlendirici krem,

3 çay bardağı su

 

Papatyayı cezvede kaynatıp, demlemeye bırakın ve ılıdıktan sonra süzgeç yardımıyla süzün. İyice soğuduktan sonra kremi ilave edip karıştırın ve cildinize uygulayın. Yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra soğuk su ile durulayın ve hazırlamış olduğunuz gül suyu ile cildinizi silin. 10 günde bir uygulayacağınız bu maske cildinizi tüm kirlerden arındıracak,  soğuk su ile durulamanız ve gül suyunu tonik olarak kullanmanız ise maske ile açılan gözeneklerinizi sıkılaştıracak, siyah nokta oluşumunu engellemede yardımcı olacaktır.

 

  • Cildi Beyazlatmak İçin;

2 yemek kaşığı papatya,

1 yemek kaşığı gül suyu (isteğe bağlı)

1 yemek kaşığı bal,

2 çay bardağı su

 

Kaynayan suyun içine papatyaları koyun, 8-10 dakika kaynattıktan sonra, süzgeç yardımıyla süzün ve soğumaya bırakın. Gül suyu ve balı ilave edip iyice karıştırın ve yüzünüze, boyun bölgenize uygulayın. 20-25 dakika bekledikten sonra cildinizi ılık su ile durulayın. Düzenli kullanımda ciltteki ton farklılıklarını giderir ve cilt tonunuzun açılmasını sağlar.

 

 

 

 

 

 

 


arama