çiçek ara sepet

Şakayık Sezonu Geldi

 

Dünyanın en çok sevilen ve en pahalı çiçeklerinden biri olarak gösterilen şakayıklara ülkemizde de talep oldukça yoğun. Türkiye’nin pek çok bölgesinde yetiştirilebilen şakayıklar, özellikle Güney Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya bölgelerinde bulunur.

Şakayıklar Paeoniaceae familyasının alt cinslerinden biridir ve İngilizcede “peony” olarak tanımlanır.

Pembe şakayık çiçeği, beyaz şakayık çiçeği ve kırmızı şakayık çiçeği en çok karşımıza çıkan çeşitlerdendir. Soğanlı bir bitki olan şakayıklar nisan ve haziran aylarında çiçek verir.

Yüksek rakımlı bölgelerde yetişen bu çiçekler, katmerli yapılarıyla dikkat çeker. Oldukça etkileyici kokularıyla tanınırlar.

Şakayık Çiçeği Anlamı

Geçmişi Yunan mitolojisine kadar uzanan şakayık çiçeği şefkatin sembolüdür. Pek çok ağrıya iyi gelmesiyle bilinen şakayık çiçeği, tıpta da yaygın bir kullanıma sahiptir.

Şakayık Çiçeği Bakımı

  • Düzenli bir sulama bakımı, şakayıklarınızın uzun ömürlü olması için değişmez bir kuraldır. Nemli toprağı seven şakayıklar, yaz mevsiminde ihtiyaç duyduğu kadar sulanmalıdır.
  • Fazla soğuk havaları sevmeyen bu bitki, yaz mevsiminde açtıktan sonra uygun koşullar sağlanırsa ilkbahara kadar yaşayabilir. Kış mevsimlerinde dondan sakınılmalıdır.
  • Güneşi seven şakayıklar yine de doğrudan güne ışınlarına maruz bırakılmamalıdır. Şakayıklarınız için humuslu toprak tercih etmeniz gerekir.
  • Şakayıklar yerlerinin çok sık değiştirilmesinden pek hoşlanmazlar. Özellikle büyüme aşamasındaki şakayıklarınız için buna dikkat etmeli ve yeriyle toprağını sabit tutmaya çalışmalısınız. Şakayıkların dikimi sonrasında bolca sulandığından emin olmalısınız.
  • Şakayıkların üretiminde tohum ile çoğaltma yöntemi çok yaygın kullanıma sahip olsa da, aşılama yöntemi en çok tercih edilen yöntem olma özelliği taşır. Çünkü şakayık tohumları ekildikten ancak iki yıl sonrasında çimlenmektedir.

Sezonun En Taze ve Güzel Şakayıkları RIBBON’da!

İstanbul’un önde gelen lüks butik çiçek gönderim sitesi ribbonflowers.com, yeni gelen şakayık sezonunda da sevdikleriniz için en doğru adresiniz olacak!

Şakayıkların eşsiz zarafeti, RIBBON’ın incelikle hazırlanmış özel tasarım buket ve kutu aranjmanlarıyla anlam kazanıyor… Sevdiklerinize harika bir sürprizin yolu RIBBON’ın şakayık koleksiyonundan geçiyor!

Birbirinden benzersiz ürünlerden oluşan şakayık koleksiyonumuzu keşfetmek için hemen tıklayın!

 

whatsapp facebook twitter linkedin pinterest


arama