çiçek ara sepet

Orkide Bakımı Nasıl Olmalıdır?

 

Pek çoğumuzun yaşam alanlarını güzelleştiren orkideler, diğer çiçeklere göre daha zahmetli olan bakımıyla öne çıkıyor. Orkidenin cinsine ve türüne göre farklılaşan bakım, çiçeklerin uzun ömürlü olması noktasında kilit rol üstleniyor.

En çok sevilen ve yaygın bir kullanım alanına sahip orkidelerin bakımını merak edenlerdenseniz hazırladığımız bu rehber tam size göre! Gelin, orkide bakımında önemli olan başlıkları tek tek inceleyelim.

                                   İdeal Sıcaklık                                      

Orkide, iç mekanda konumlandırılacak ise ideal oda sıcaklığı 17-22 derecelerde olmalıdır. Güneşli havayı seven orkideler için kış mevsiminde de odanın aydınlık olması gerekir.

Bitkinin Konumlandırılması

Orkideler güneşi sever dedik, fakat doğrudan güneş ışığıyla temas eden bitkinizin yaprakları zarar görecektir. Aydınlık ve ferah bir noktada bulunması orkideniz için faydalı olacaktır. Orkidenizi pencere önünde konumlandırmak yanlış bir tercih olacaktır çünkü güneş ışıkları veya rüzgar bitkiye hasar verir.

Orkide Sulamak

Orkide oldukça hassas bir çiçek olduğu için sulama noktasında da diğerlerinden farklılaşıyor. Orkide sulamasında iki farklı yöntem oldukça iş görür nitelikte; püskürtme ve daldırma. Kullanılan suyun kireçsiz olması ve sulama işleminin sabah saatlerinde yapılması da önem arz ediyor.

Yaz aylarında orkidenin çiçeğine getirmeyerek, toprağı ve yaprakları püskürtme yöntemiyle sulanmalıdır. Orkideyi bulunduğu saksıdan çıkararak su dolu bir kovaya daldırmak da ona iyi gelecektir.

Orkide Budaması

Orkidenin de daha sağlıklı gelişmesi için zaman zaman budanması gereklidir. Eylül ve Kasım ayları budama için en uygun dönemlerdir Budama işlemiyle ölü yapraklar temizlenir. Budama yaparken gövdeye zarar vermeyerek ölü yaprakları temizlemeniz gerekir.  

Bunları da not edin!

Yukarıda değindiğimiz konuların yanında, orkide bakımında es geçmemeniz gereken birkaç ayrıntı daha mevcut; havalandırma. Orkidelerin kuru, havasız ve çok sıcak ortamlarda bulunması onlar içinde oldukça sağlıksız olacaktır.  Kış aylarında da havadar ortamda bulunmak isterler.

Bir diğer not edilmesi gereken detay ise orkidelerin nemi sevdiğidir. Su püskürtme işlemiyle, orkidenizin nem dengesini koruyabilirsiniz.

Özel orkide toprağı, çiçeğin en sağlıklı bulanacağı topraktır. Şeffaf saksı tercih edilmesi, köklerinin de rahat etmesi için yararlıdır.

RIBBON'ın zengin Orkide ürünlerine göz atmak için tıklayın!

 

whatsapp facebook twitter linkedin pinterest


arama