çiçek ara sepet

Mezuniyet Çiçeği Nasıl Olmalı? Notları ve Çeşitleri

 

Mezuniyet çiçeği, mezun olan kişilere sevdikleri tarafından gönderilen çiçek türlerinin, tümünü kapsar. Eğitim hayatını tamamlayan gençler için artık vakit, çiçek açma vaktidir. Mezuniyet çiçeği bu mesaja hizmet eder. Bu çiçeklerinin temel hedefi, eğitim öğretim hayatı biten ve iş hayatına atılacak kişilerin motivasyonunun arttırmaktır. Kişilerin öğrencilik hayatındaki başarılar mezuniyet çiçeği ile kutlanır. 

Mezuniyet Çiçeği Notları Nelerdir?

Mezuniyet çiçekleri sayesinde kişiler, kendilerini ve emeklerini değerli hissederler. Birilerinin kalbine dokunduklarının hissiyatına kapılırlar. Bu çiçeklerin yanına notlar ekleyerek, verdiğiniz hediyenin değerini ve anlamını daha da arttırabilirsiniz. Mezuniyet çiçeği notları için örnekler vermek gerekirse:

 • Beyaz Lale Buketi (dosta): Küçük bir fidandın, büyüdün ve çiçek açtın. Seni tebrik ederim. Benim için çok değerlisin.
 • Sarı Gül Buketi (yakın arkadaşa): Bu çiçekler güzel fakat geleceği yönlendirecek olan senin ellerinde, daha da güzel duracaktır. Mezuniyetin kutlu olsun.
 • Kırmızı Gül Buketi (sevgiliye): Şimdi sen bu bukette çiçekler görüyorsun. Bense iki çiçeğin bakıştığını, seni çok seviyorum. 
 • Pembe Karanfil Buketi (tanıdık): Umarım bu çiçekler gibi başarıların kapısı da sana açılır.
 • Lilyum Buketi (erkek arkadaşa): Güveni simgeleyen bu çiçekleri sana yolladım, sen de kendine güven diye. Mezuniyetini en içten dileklerimle kutluyorum. 

Bu notları ve seçenekleri değerlendirebilir, sevdiklerinize ve ilişkilerinize hitap eden en uygun çiçeği alabilirsiniz. 

Mezuniyet Çiçeği Nasıl Olmalı? 

‘’Mezuniyet çiçeği nasıl olmalı?’’ sorusu daima akılları karıştırır ve çiçek almak isteyen kişileri arafta bırakır. Yeryüzünün en güzel anlarından biri olan mezuniyet, akıllarda kalıcı bir kutlamayı hak eden yüksek bir değere sahiptir. Dev partilerin yanı sıra, daha özel ve naif bir kutlamayı hak eden mezuniyeti, anlamlı kılan asıl detay çiçeklerdir. 

Bu sebeple mezuniyet çiçekleri, anlamlı ve güne yakışır bir görüntüye sahip olmalı, dikkatleri üzerine çekmelidir. Mezuniyet çiçekleri, mezun olan kişi ya da kişilerin zevklerine hitap etmelidir. Bu durumda bilinçli olmanız gereken nokta, çiçeklerin anlamıdır. Çiçeklerin anlamlarını bilirseniz en hoş mezuniyet çiçeğini seçebilir ve sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz. 

Mezuniyette Çiçek Alınır mı?

Mezuniyet, çiçeksiz eksik ve noksan kalır. Mezuniyet özünde mezun olan gençlerin, fidanken büyümesini ve yolun sonunda çiçek açmasını anlatır. Bu sebeple çiçekler mezuniyetin vazgeçilmezidir. Çiçeksiz bir mezuniyet töreninde, tüm mesajlar havada asılı ve sığ kalır. Bu sebeple ‘’mezuniyette çiçek alınır mı?’’ sorusuna gönül rahatlığı ile ‘’evet alınır’’ diyebiliriz.

Mezuniyet Çiçeği Çeşitleri 

Mezuniyet herkes için farklı bir anlama sahiptir. Aynı zamanda mezun olmak, iki farklı cinsiyet içinde ortak bir kavram olarak bilinmektedir.  Bu sebeple mezuniyet çiçeği çeşitleri ve bu çeşitlerin hizmet ettiği bazı amaçlar bulunmaktadır. Kısacası mezuniyet çiçeği çeşitleri şu şekildedir:

 • Mezuniyet Çiçek Buketi
 • Mezuniyet Bilek Çiçeği
 • Mezuniyet Yaka Çiçeği
 • Mezuniyet Çiçek Tacı

Siz de bu çiçeklerden sevdiklerinize ve vermek istediğiniz mesaja en uygun olanını seçebilirsiniz. En güzel günlerinde, değer verdiğiniz insanların yanında olabilirsiniz.

Mezuniyet Çiçek Buketi 

Mezuniyet çiçek buketi, gönderim için en çok tercih edilen, çiçekler arasında yerini almaktadır. Çiçeklerin hemen hemen her türü kadın ya da erkek mezunlara gönderilebilir. Çiçeklerin anlamlarına hakim olmanız, burada büyük bir önem arz etmektedir. 

Küskünlüğün ve gerginliğin simgesi olan sarı laleleri ya da cenazeler için tercih edilen karanfilleri yakınlarınıza göndermeniz, sizi zor bir duruma sokabilir. Siz de yollayacağınız mezuniyet çiçeği hakkında bilgi edinebilir ve bilinçli kararlar verebilirsiniz. 

Mezuniyet Bilek Çiçeği 

Mezuniyet bilek çiçeği, popüler kişiler tarafından takılan bir aksesuar olarak bilinmektedir. Genellikle mezuniyet balosunda kral ve kraliçe seçilen kişiler, mezuniyet bilek çiçeği takmaktadır.  Kral ve kraliçe, bileğine takacağı çiçeği, kıyafet rengine uygun seçmelidir. 

Küçük ama aynı zamanda göz alıcı olan bu çiçekler, dikkatleri üzerine toplar. Kral ve kraliçenin şıklığına şıklık katar. Kurtulmuş yeşil otların arasında konulmuş bir gerbera çiçeği, göz alıcı bir etki yaratacak ve tüm dikkatleri üzerine toplayacaktır. 

Nedimelerin taktığı çiçek olarak da bilinen bu kol çiçeklerini dilediğiniz şekilde dizayn edebilirsiniz. Böylece kendi tarzınızı, etrafınızdaki insanlara yansıtabilirsiniz. Başlı başına yeterince şık olan bilek çiçeklerini taktığınızda, kolunuza ya da elinize ek bir aksesuar kullanmanıza gerek kalmayacaktır. 

Mezuniyet Yaka Çiçeği 

Erkeklerle özdeşleşmiş olan bu çiçekler, çoğunlukla partnerleri ile uyumlu olmak adına kullandıkları çiçekler olarak bilinmektedir. Kadın partnerlerin çiçeklerine yakın ve kıyafetleri ile aynı renge sahip olan bu çiçekler, çiftler arasındaki uyumu ve ahengi sağlar. Mezuniyet yaka çiçeği, bütünleştirici ve tamamlayıcı bir özelliğe sahiptir.

Mezuniyet Çiçek Tacı 

Çiçek taçlar özel günlerin en vazgeçilmez aksesuarlarındandır. Kıyafete canlılık katan bu taç sayesinde kişiler, tüm dikkatleri üzerine toplar. Düğünlerde, nişanlarda ve mezuniyet partilerinde bu çiçekler aktif olarak kullanılmaktadır. Mezuniyet çiçek tacı çeşitleri şu şekildedir:

 • Kır Papatyaları: Saf güzelliğin en şık hali. 
 • Gerbera Tam Tur Taçlar: Neşe ve sevgi saçan kişiler için en doğru seçim.
 • Karizantem Büyük Çiçekli Taçlar: Çiçekler yerine sadakatin baş üstünde taşınan hali. 

Bu taçlardan size en uygun olanı seçebilir ve güzelliğinizi ön plana çıkarabilirsiniz. 

Çiçek taçların kullanımında kıyafetlerinizle kontrast renkler seçmeye özen göstermelisiniz. Bu sayede kıyafetleriniz tacınızı, tacınızda kıyafetlerinizi vurgulayacaktır. 

Mezuniyet Çiçeği Ne Zaman Verilir?

Mezuniyet tarihinden çok önce alınmış olan bir mezuniyet çiçeği, mezuniyet gününe kadar solabilir. ‘’Mezuniyet çiçeği ne zaman verilir?’’ sorusuna “Tam mezuniyet gününe gelecek şekilde sipariş etmelisiniz’’ denilerek doğru bir cevap verilmiş olunur. Aksi taktirde ya çok geç kalma ya da çok erken davranma eğilimi sergileyebilirsiniz. Çiçeğe dair her şeyle Ribbon Flowers sizlerle…

whatsapp facebook twitter linkedin pinterest


arama