çiçek ara sepet

En Özel Orkide Türleri

 

Salepgiller familyasına ait olan orkide çiçeği bir tropikal iklim çiçeği olsa da dünyanın hemen her yerinde yetişebilmektedir.  Dünya üzerinde yaklaşık 20.000 kadar orkide türü olduğu bilinmektedir. Bu sayı ülkemizde ise 24’tür. Orkide çiçeği, dünyadaki en geniş ikinci çiçek familyasıdır.

Oldukça hoş ve zarif bir çiçek olan orkidenin kendine has bir karakteri ve duruşu vardır. Yaprakları sıralı ve pul şeklinde olan orkide çiçeği, asaletin simgesidir. Narin ama fazlasıyla dayanıklı ve uzun ömürlü olan bu çiçekler, ülkemizde en fazla satılan ilk üç çiçekten biridir

Orkideler yılda en az 2 olmak üzere 4 defaya kadar çiçek açabilirler. Sulama yaparken musluk yerine taze içme suyu kullanılması önemlidir. Işığı oldukça seven orkide çiçekleri yine de doğrudan güneş ışığına maruz kalmamalıdır.

RIBBON’ın birbirinden güzel orkidelerini keşfetmek için tıklayın! İşte bazı en özel orkide türleri…

Büyük Mor Orkide

Filipin Zemin Orkidesi olarak da bilinen Büyük Mor Orkide yaprak dökmez ve en iyi kararsal iklimde yetişir. Mevsimsel olarak açan bu tür, genellikle adını da aldığı mor rengiyle bulunur.

Tekne Orkide

Yaprak dökmeyen bir orkide çeşidi olan tekne orkideler, şekillerinden dolayı bu ismi almışlardır. Çiçeğin her biri uzun olan yaprakları birbirinden eşit mesafede konumlanır. Özellikle Asya ve Avrupa’nın tropikal bölgelerinde yetişme eğilimde olan bu çiçeklerin bakımı oldukça kolaydır.

Bambu Orkide

 

Arundina cinsine ait olan bambu orkideler, tropikal bir orkide türüdür. Sri Lanka, Singapur ve Çin doğal yetişme alanlarıdır. Bitkileri uzun ve çiçekleri pembe renkli olan bambu orkidelerin gövdesinde de çok sayıda çiçek yer alır.

Brassavola Orkide

Muhteşem kokusuyla diğer çiçeklerden farklılaşan bu orkide türü, beyaz ve narin bir görüntüye sahiptir. Kokularını gece yayan bu çiçekler, hemen hemen tüm sene boyunca çiçek açarlar. Büyümesi kolay olan bu tür fazla bir bakım istemez.

whatsapp facebook twitter linkedin pinterest


arama