çiçek ara sepet

En Güzel 5 Kış Çiçeği

 

En Güzel 5 Kış Çiçeği

 

 

Soğuk kış günleri kapıda! Sonbaharla kendimizi kışa hazırladık, peki ya çiçeklerimizi? Evinizde de rahatlıkla bakabileceğiniz ya da hediye edebileceğiniz en güzel, mis kokulu 5 kış çiçeğini ve bakım önerilerini sizler için derledik.

 

  • Şebboy

 

   

 

Mis gibi kokusuyla ve cezbedici çiçekleriyle bilinen şebboy turpgiller familyasında yer alır. Karanfile benzeyen çok yoğun kokusu vardır, bu koku çiçeklerinde bulunan uçucu yağlardan kaynaklanmaktadır. Sıcak iklim sevmeyen şebboy çiçeği çok soğuklara da dayanıklı olmadığı için kış aylarında rahatlıkla evde bakılabilir. Drenajı iyi yapılmış, besince zengin ve nemli toprakları severler.

 

 

  • Açelya

 

   

 

Saksı çiçekleri arasında popüler olan açelya, fundagiller familyasında yer alır. Çok yıllık bir bitki olan açelya kırmızı, pembe, sarı, beyaz, turuncu renklerde olabilir. Havadar ortamları severler. Güneşe doğrudan ihtiyaç duymazlar ancak tamamen karanlık bir ortamda da yaşayamazlar. Karanlık mekanlarda çiçeklerinin dökülmemesi için mutlaka gün ışığı etkili aydınlatıcılar kullanılması gerekmektedir. Doğal zengin ve nemli toprakları severler.

 

 

  • Kış Sümbülü

 

   

 

Kış ortancası olarakta bilinen kış sümbülü zambakgiller familyasında yer alır. Genellikle pembe ya da beyaz renkte çiçek açarlar. Yaz sıcaklarına dayanıklı değildir gölge ve serin ortamları sever. Her toprak türünde yetişebilir ancak doğası gereği asitli toprakları sever.

 

Mis kokulu sümbül bahçesi için tıklayın

 

 

  • Yılbaşı Çiçeği

 

    

 

Yılbaşı çiçeği kaktüsgiller familyasında yer alır. Yıl içerisinde yalnızca aralık-ocak aylarında çiçek verdiği için yılbaşı çiçeği olarak adlandırılır. Uzun ömürlü ve dayanıklıdır. Bol miktarda güneş ışığı ister ancak güneş ışığına direk maruz kalmamalıdır. Humuslu ve lifli toprak sever. 

 

 

 

  • Noel Gülü

 

    

 

Diğer bir adıyla helleborus çok yıllık, soğanlı bitki türü olup, düğün çiçeğigiller familyasında yer alır. Aralık ayında çiçek açmaya başladığı için noel gülü olarakta adlandırılır. Beyazdan siyaha kadar birçok rengi vardır. Ortalama bir ay kadar çiçekli kalır. Noel gülleri bol miktarda nemli-gölgeli ve yarı gölge alanları sever. Drenajı iyi yapılmış, organik toprakları sever. Tohumdan yetiştirilen bitkiler için çiçeklenme 3-5 yıl sürer bu sebeple fide alarak yetiştirilmesi daha kolaydır.

 

 

 

 

 

 

whatsapp facebook twitter linkedin pinterest


arama