çiçek ara sepet

Çiçekler Ve İnsanlar

Çiçekler Ve İnsanlar : 

 Çiçeklerin insanların hislerinde ve ruh hallerinde uyandırdığı olumlu etkileri çok iyi biliyoruz.Bu harika etkinin bilimsel olarak kanıtlanması için New Jersey Üniversite'si , çiçeklerin insanların üzerinde ki duygusal etkileri hakkında büyük bir araştırma yapmıştır .

Hayatınızda ki özel insana giderken götürülen bir tek gülün , en yakın arkadaşınıza hediye ettiğiniz bir buket papatyanın karşı tarafta ki olumlu etkisini çok rahat fark ederiz .

Araştırma sahibi ekip , 10 ay süren çalışmalardan sonra ilk kez '' Çiçeklerin Duygulara Olan Etkileri '' konulu araştırmanın sonuçlarını 22 Eylül 2000 tarihinde açıklamıştır . Dr.Haviland-Jones tarafından yapılan açıklamaya göre normalde sanılandan çok daha fazla aşk dolu ve neşeli duyguları ortaya çıkarıyor ve çiçek bulunan ortama girildiği andan itibaren ruh halini çok daha pozitif ve neşeli hale çeviriyor .

  • Araştırmanın sonuçlarına göre : 

Çiçeklerin mutlu olmak üzerinde ani bir etkisi vardır . Araştırmaya katılan insanlar kendilerine bir buket çiçek uzatıldığında bu hediyeyi gerçek bir sevinçle karışlamışlar , büyük bir keyif ve memnunluk ifadesi sunmuşlardır .

Çiçeklerin duygular üzerinde uzun süre kalıcı olan pozitif etkileri vardır.Araştırmaya katılanlar bir kimseden çiçek aldığında depresyon içeren ruh hallerinin azalıp , mutluluklarının arttıklarını ve bunun etkisinin uzun süre devam ettiğini gözlemlemişlerdir .

Çiçekler paylaşmanın ve birlikte olmanın sembolüdür . Bu araştırmada insanların en çok evinin hangi bölümlerinde çiçek bulundurduklarıda gözlemlenmiştir . Çiçekler hediye edildikten sonra kişilerce antre, salon ve oturma odası gibi evde misafirlere açık olan bölgelerde konumlandırıldığı gözlemlenmiştir . Bunun sebebi çiçeklerin bulunduğu atmosferi paylaşma duygusuyla güzelleştirmesidir . 

Dr.Haviland-Jones son olaraksa : '' Çalışmamda , güzel bir çiçek aranjmanının insan duygularında yaptığı ani, belirgin ve olumlu değişiklikleri yapan başka bir şeyle karşılaşmadım . '' dedi . 

Sevdiklerinizi özenle hazırlanmış güzel çiçeklerle mutlu etmek , buketlerimizi incelemek icin tıklayabilirsiniz.

 

whatsapp facebook twitter linkedin pinterest


arama

Size en son haberler ve güncellemeler için bildirimler göstermek istiyoruz.