çiçek ara sepet

Minyatür Güzellik : Mandalina Ağacı Bakımı

Minyatür Güzellik : Mandalina Ağacı Bakımı ;

Mandalina ağacı Turunçgiller ailesine ait bir bitki türüdür . Ana yetişme bölgesi Çin olarak biliniyor ve özellikle ılıman iklime sahip bölgelerde yetiştirilmesi yapılıyor . Mandalina bizim ülkemizde de bolca yetiştirilen bir bitkidir . Özellikle Akdeniz bölgesi bu meyvenin yetişebilmesi için elverişli iklim koşullarına sahiptir .  Ama bu güzel bitki sadece Akdeniz'de değil diğer yumuşak iklim özelliklerinde ki bölgelerimizde de yetişebilmektedir . Evlerimizde ve balkonlarımızda sıkça görsel şölen oluşturan bu güzel ağacın bakımını birlikte inceleyelim . 

Bu ağaç normal mandalina ağaçlarından boyutları ve yenilebilir özellikleri hariç bir farkı olmayan bitkilerdir . Bakımı, konumlandırması , toprağı vs ile normal boyutlardaki türleri ile aynıdır . Hepimizin bildiği gibi mandalina ağacı kış mevsimine ait bir bitkidir . Ama minyatür mandalina ağaçları iyi bir bakım yapıldığı taktirde dört mevsim sağlıklı kalırlar . Kış bitkisi olmasına rağmen aşırı soğuklardan korumak gerekir . Çünkü aşırı soğuklar bitkimize zarar verebilir . Aynı şekilde aşırı sıcaklar danda korumak gerekir . Yani anlaşılacağı üzere bu bitkiler asla çok sıcağa ya da çok soğuğa maruz kalmamalıdır . Örneğin yaz aylarında özellikle 10:00 ile 14:00 saatlerinde ağacınızı güneşe çıkarmak zararlı olacaktır. Kışın ağacınız için dikkat edeceğiniz husus rüzgardır . Ağacımızı kış aylarında direkt olarak rüzgarı alacağı bir noktada konumlandırmamalıyız . Meyvelerini mevsimsel olarak dökerler ve tekrar verirler . Minyatür mandalinaların meyvesi direkt yemeye uygun değildir , fakat içeceklere lezzet katmak için kullanılabilirler . 

Minyatür meyve ağaçlarının tümünde genel olarak sulama da çok önemlidir .  Ağacınızın suya olan ihtiyacı mevsimsel dönemlere göre değişir .  Kışın daha az suya ihtiyaç duyarken yaz mevsimlerinde daha fazla sulama yapılması gerekir . Örneğin kış mevsiminde bir kere su veriyorsanız aynı ağacı yaz aylarında iki kere sulamanız gerekecektir . Kış aylarında ağacımıza sularken önce toprağı kontrol etmeli ve toprak tamamen kurumadan su vermemeliyiz , yaz aylarında ise toprağın kurumasına müsade etmeden su vermeliyiz. Sulama düzeni hakkında bir önemli nokta da ağacınızın su ihtiyacını düzenli olarak aynı saatte gidermek olmalıdır .

 

whatsapp facebook twitter linkedin pinterest


arama