çiçek ara sepet

Kavanozdaki Çiçek Bahçesi - Çiçeklerle Reçel Yapımı

 

Kavanozdaki Çiçek Bahçesi - Çiçeklerle Reçel Yapımı

           

 

         

 

Mis kokulu çiçekler, saksıdan sofralara kadar hayatımızda her yerdeler! Meyve ve sebze reçelleri kahvaltı sofralarımızın vazgeçilmeziyken, neden çiçekler de olmasın ki? Hepimizin bildiği gül haricinde reçeli yapılan çiçekleri görünce şaşıracaksınız. Mor salkım, gelincik, lavanta, leylak, yasemin, menekşe ve mürver çiçekleri bunların yalnızca bir kısmı. En güzel, en lezzetli çiçekli reçel tariflerini sizin için derledik.

 

  • Mor Salkım

 

     

 

500 gr mor salkım çiçeği

500 gr toz şeker

2 bardak su

Yarım limon

 

Mor salkım çiçeğini dalından kopardıktan sonra çiçek yapraklarını ayırarak bir kaseye koyup üzerini su ile kapatıyoruz. Yaklaşık yarım saat bu şekilde beklettikten sonra çiçeklerine zarar vermeden bol su ile yıkıyoruz. 2 bardak su ile şekeri tencereye alıyoruz, şerbet koyulaşıncaya kadar ısıtıyoruz hemen sonrasında mor salkımları ilave ediyoruz. Şerbet içerisinde kaynayan çiçekler kısa bir süre içerisinde pişecektir. Yaklaşık  10 dakika kadar piştikten sonra yarım limonun suyunu ilave edip birkaç dakika kadar daha kaynatın. Reçelinizi biraz dinlendikten sonra kavanozlara doldurabilirsiniz. Ve mor salkım reçeliniz hazır! Afiyet olsun :)

 

 

  • Gelincik

 

    

 

500 gr gelincik çiçeği

500 gr toz şeker

1 bardak su

1 tatlı kaşığı limon tuzu tozu,

çok az vanilya (1 çay kaşığının ucuyla)

 

Topladığımız gelincikleri diplerindeki siyah kısımlarından temizleyip bir kaseye koyup üzerini su ile kapatıyoruz. Yaklaşık yarım saat bu şekilde beklettikten sonra çiçeklerine zarar vermeden süzüyoruz ve bir kase içerisinde üzerine kaynamış su döküyoruz. 1 bardak su ile şekeri tencereye alıyoruz, şerbet koyulaşıncaya kadar ısıtıyoruz hemen sonrasında haşlanan gelincik çiçeklerini ilave ediyoruz. Kıvam alınca çay kaşığının ucuyla çok az vanilyayı ekliyoruz ve birkaç dakika sonra da l tatlı kaşığı limon tuzu tozunu ekliyoruz. Limon tuzu reçelin rengini kırmızıya döndürecek. Reçelinizi biraz dinlendikten sonra kavanozlara doldurabilirsiniz. Ve kıpkırmızı gelincik reçeliniz hazır! Afiyet olsun :)

 

 

  • Lavanta

 

   

 

500-1000 gr arası lavanta çiçeği

4 su bardağı toz şeker

3 bardak su

yarım limon

1-2 adet karanfil (isteğe bağlı)

 

Öncelikle topladığımız ya da aldığımız lavantaların tek tek çiçeklerini ayırmamız gerekiyor. Bu uzun süren bir aşamadır. Ayıkladığımız çiçekleri bir kaseye koyup üzerini su ile kapatıyoruz. Yaklaşık yarım saat bu şekilde beklettikten sonra çiçeklerine zarar vermeden süzüyoruz. 2 su bardağı şeker ile temizlediğimiz lavanta çiçeklerini karıştırıp 1 gece buzdolabında bekletiyoruz.

Ertesi gün kalan 2 su bardağı şeker ile 3 bardak suyu tencereye alıp kaynatıyoruz daha sonra buzdolabında beklettiğimiz şeker-lavanta karışımını tencereye ilave ediyoruz. Kıvam alıncaya kadar kaynatıyoruz ve sonrasında yarım limonun suyunu ekleyip biraz daha kaynatıyoruz. Reçelinizi biraz dinlendikten sonra kavanozlara doldurabilirsiniz.Eğer dilerseniz soğuma aşamasında karanfilleri ekleyebilirsiniz. Ve mis kokulu lavanta reçeliniz hazır! Afiyet olsun :)

 

 

 

whatsapp facebook twitter linkedin pinterest


arama