çiçek ara sepet

Dünyanın En Zehirli Bitkileri

 

Dünyanın farklı bölgelerinde yetişen zehirli bitkiler, başta etkileyici görünümleriyle cezbetseler de aslında oldukça tehlikeli olabiliyorlar.

Tüketildiği durumlarda ölüme yol açabilen bu bitkilere kimi zaman dokunmak bile yeterli olabiliyor.

Bu yazımızda sizler için görünümleriyle kendine çeken ama bir o kadar da ölümcül, dünyanın en zehirli bitkilerini derledik…

Zakkum

Anavatanı Avrasya ve Kuzey Afrika olan zakkumun güzel görüntüsünün altında ölümcül bir tehlike yatıyor. Zakkumu tüketen kişinin kalbi hızlanarak onu ölüme kadar götürebiliyor.

Tesbih Sarmaşığı

Özellikle Asya ve Avusturalya’da bulunan bu zehirli bitkinin üç miligramı bile son derece öldürücü. Öyle ki bitkinin zehri diğer bitkilerden 75 kat daha güçlü.

Hint Yağı Bitkisi

Bir Doğu Afrika bitkisi olan Hint Yağı bitkisinden aslında işlenmiş olarak birçok alanda kullanımı mevcut. Fakat işlenmemiş bir tohumunun tüketilmesi durumunda iç kanama ve dolaşım bozukluğu gibi sorunlar gözlemlenebiliyor.

Güzelavrat Otu

Kzuey Afrika ve Avrasya’da sık yetişen bu bitki, tüketilmesi durumunda başta felç olmak üzere sindirim ile boşaltım sistemi gibi vücudun birçok bölgesine zarar veriyor.

Adi Porsuk

Ülkemizin özellikle soğuk kesimlerinde yetişen bu bitkinin meyveleri oldukça zehirlidir. Yiyen kişide özellikle kol ve bacak kasılmaları gözlemlenir

whatsapp facebook twitter linkedin pinterest


arama