çiçek ara sepet

Dört Mevsim ve Çiçekleri

DÖRT MEVSİM VE ÇİÇEKLERİ:

Dünyanın güneş etrafında dönmesi sonucunda mevsimler oluşur.Ülkemiz bulunduğu konum itibari ile dört mevsimi yaşamaktadır.

1.KIŞ MEVSİMİ (ARALIK-OCAK-ŞUBAT)

En soğuk mevsimdir.Türkiyede kış Kuzey Doğu Anadolu bölgesinden batıya doğru ilerlemektedir.Bu soğuk mevsimde yetiştirebileceğimiz çiçeklere bir bakalım;
1.Atatürk Çiçeği:Kırmızı ve yeşilin eşsiz uyumunu içerir.Bu çiçeği çiçek açma döneminde sulanması ayrı önem içerir.Haftada bir kere sulanmalıdır.
 
                                       
 
2.Yılbaşı Çiçeği:Sadece aralık ocak ayında çiçek açtığı için ismi buradan gelmektedir.Uzun ömürlü ve dayanıklıdır.Direk güneş ışığına maruz kalmamalıdır.Yazın hafatada iki kışın haftada bir sulanmalıdır.
 
                                         
 
3.Begonya:Doğrudan güneş ışığı sevmez.Suyu sever.
 
                                          
 
2.İLKBAHAR MEVSİMİ (MART-NİSAN-MAYIS)
Kış işe yaz arasında yer alan mevsimdir.Mart, nisan, mayıs ayı doğanın uyanışı olarak adlandırılır.Bol yağışların olduğu bir mevsimdir.Bu mevsimdeki çiçeklere göz atalım;
 
1.Peygamber Çiçeği (Mavi Kantaron)
Bileşikgiller familyasındandır.Otsu gövdeye sahiptir.Bu çiçeğin insan için yararıda bulunmaktadır.Böbrek taşı düşürmede, bronşit ve öksürük tedavisinde kullanılmaktadır.
 
                                                   
 
3.YAZ MEVSİMİ (HAZİRAN-TEMMUZ-AĞUSTOS)
En uzun günlerin yaşandığı en sıcak mevsimdir.Bu mevsimde evinizin bahçesinde güller ile eşsiz bir görüntü sağlayabilirsniz.Yine glayölde güzel bir tercih olacaktır.
 
1.Gül:Rosaceae yani gülgiller familyasındandır.Anavatanı Anadolu, İran, Çin olmasına rağmen birçok yerde yetiştirilir.Aşkın simgesidir.Her rengi ayrı anlam taşır.
KIRMIZI-AŞK
BEYAZ-MASUMİYET
SARI-SICAK SEVGİ
TURUNCU-CAZİBE
MAVİ-İLAHİ AŞK
 
                                                    
 
2.Glayöl:Ağustosa en çok yakışan çiçektir.Kılıç şeklini andırdığı için gladyatör kılıcına benzetildiği için bu şekilde isimlendirilmiştir.Gülden, karanfilden sonra kesme çiçek sektöründe en çok tercih edilen çiçektir.Bahçe ve balkonda rahatlıkça yetişir.
 
                                                    
 
4.SONBAHAR MEVSİMİ(EYLÜL-EKİM-KASIM)  
Yaz ile kış arasında yer alan turuncunun tonlarının yer aldığı eşsiz bir mevsimdir.Kış mevsiminin habercisidir.Bu mevsimin çiçeklerine göz atalım;
 
1.Kasımpatı:Neşe ve mutluluk anlamı taşır.Feng Shui sanatına göre kasımpatılar eve mutluluk getirir.
 
 
                                                        
 
2.Yıldız Çiçeği
 
                                                                             
whatsapp facebook twitter linkedin pinterest


arama