çiçek ara sepet

Detoks Zamanı! - Çiçeklerle Detoks

 

Detoks Zamanı! - Çiçeklerle Detoks

 

Detoks Nedir, Ne İşe Yarar?

Detoks kelimesi hayatımızın her alanında "arınma, sadeleşme, temizlenme" anlamına geliyor. Peki vücudumuz için detoks ne anlama geliyor? Vücudumuzu toksinlerden arındırmak, yabancı maddelerden uzaklaştırmak... Günümüzde kilo vermenin, sağlıklı beslenmenin, daha aktif ve zinde bir yaşam sürmenin yaşam biçimi haline geldiği düşünülürse bu konuda yapılabilecekler çok fazla.

İşte tam da bu noktada son zamanların en popüler içeceklerinden olan detoks suları karşımıza çıkıyor! Elbette vücudumuz zararlı toksinleri zaman içerisinde bünyeden atıyor ancak detoks suları bu süreci hızlandırıyor.

 

 

Detoks Suyu Nasıl Hazırlanır?

Birçok farklı amaca yönelik detoks suyu hazırlanabilir. Sağlık olmak için, yağ yakmak için, kilo vermek için, şişkinlikten kurtulmak için ya da sadece lezzeti için. Burada önemli olan detoksa başlarken amacınızın ne olduğuna karar vermek. Bu doğrultuda evde kendinizin de kolaylıkla hazırlayabileceğiniz birçok tarif mevcut. 

Biz de bu süreci daha güzel, daha lezzetli, daha çiçekli hale getirdik :)

 

  • Lavanta ve Yabanmersini ile Detoks Suyu

Lavantanın mis kokusuyla, yabanmersinin harika tadı bir arada! Lavantanın sinir, sindirim ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkileri ile gaz, şişkinlik gibi rahatsızlıklara da iyi geldiğini artık biliyoruz.

1 sürahi dolusu soğuk suyun içerisine 1-1,5 su bardağı yabanmersinini koyun. Ardından göz kararı lavantaları ekleyin ve buzdolabında bekletin, buz ile servis edin. Daha yoğun bir tat için yabanmersinlerinin bir kısmını ezerek koyabilirsiniz.

 

    

 

 

  • Karahindiba, Limon ve Kızılcık ile Detoks Suyu

Karaciğerin en büyük dostlarından biri olan karahindiba kökü özellikle şişkinlik hissini gidermek için tüketilir. Yapılan araştırmalar sonucunda karahindiba kökünün diüretik ve karaciğer detoksifikasyon özellikleri içerdiği ortaya çıkmıştır. (Karahindibanın farklı tüketim şekilleri için "Yenilebilir Çiçekler" yazımıza Tıklayın)

1 sürahi dolusu soğuk suyun içerisine 1 bardak kızılcık, 1 yemek kaşığı kızılcık suyu, 2 yemek kaşığı limon suyu ve 1 parça karahindiba kökünü koyun. Buzdolabında bekletin ve buz ile servis edin. Süslemek için karahindiba çiçeklerini de kullanabilirsiniz.

 

      

 

whatsapp facebook twitter linkedin pinterest


arama