çiçek ara sepet

Yemekte Görsel Şölen : Yenilebilir Çiçekler

Yemekte Görsel Şölen : Yenilebilir Çiçekler ;

Güzellikleriyle evlerimizi , çalışma alanlarımızı süsleyen bitkiler aynı zamanda gıda sektöründede yemeklere görsel  zenginlik ve aroma  katmak için sıkça kullanılmaktadır . İşte o muhteşem çiçekler . 

  • Latin Çiçeği 

Latin çiçeği yeşil ve etli yapraklarıyla biberli bir aromaya sahiptir ve salatalarda sıkça kullanılır . Yapraklarına benzer bir tadı olan çiçekleri salata ve şık yemeklere renkli ,  zarif bir görüntü verir . Bu çiçeğin tohumları da yenebilir.

  • Menekşe Çiçeği 

Genellikle hafif ve odunsu bir tadı vardır ama türlerine göre tadının keskinliği değişmektedir . Menekşe antioksidan ve antienflamatuar özelliklerede sahip bir çiçektir . Pasta ve tatlılar için sık kullanılsa da menekşeli pilav da harika bir tariftir . Ayrıca ince ince kıyılarak salatalara da eklenebilir .

  • Elektrik Çiçeği

Elektrik çiçeği yediğinizde ağzınızın içinde ufak elektrik çarpmasını andıran iğne batışı hissedersiniz . Bu etki tükürük bezlerini açarak tad alımını arttırıyor . Yemekleriniz icin ilginç bir dokunuş sağlıyor .

  • Fesleğen Çiçeği 

Oval biçime sahip güzel yapraklarının kenarları dişli , sivri ve koyu yeşil renkli olur . Yaz sonunda açan çiçekleri beyaz , pembe ya da sarı - beyaz renklerdedir . Hem taze halde , hem de kurutularak kullanılan fesleğen çiçeği , pişirilerek ya da çiğ tüketilen yemeklerde görsel ve aroma katmak amacıyla sıkça kullanılır .

whatsapp facebook twitter linkedin pinterest


arama