çiçek ara sepet

Şişli Kent Rehberi-Şişli'de Gezilecek Yerler

 

İstanbul’un birbirinden güzel dokularına ev sahipliği yapan Şişli, gezip görülecek ender ilçelerden biridir. Genellikle lüks mekanları, otelleri ve moda anlayışı ile tanınsa da içine girdiğinizde, tarihi caddelerinde kaybolup gideceksiniz. Şişli’de gezilecek yerler arasında parklar, müzeler, hamamlar ve daha birçok güzellik bulunuyor. 

Şişli kent rehberi eşliğinde seyahate çıkmanız, şehrin mekanlarını tanıyacağınız için daha dolu bir gün geçirmenizi sağlayacaktır. Bu ilçede, tabiat eşliğinde sessiz sakin bir hayatla yolunuz kesişecek, lüks mekanlarında eşsiz yemeklerin tadına bakabileceksiniz. Üstelik tarihi hamamları kullanıma açık olduğu için dilerseniz rahatlamak için tercih edebilirsiniz. 

Şişli Posta Kodu Nedir?

Şişli ilçesinde ikamet işlemlerini gerçekleştirmek veya adres bildirimi yapmak için posta koduna ihtiyacınız vardır. Şişli posta kodu, “34360” olarak belirlenmiştir. Ancak mahallelere göre değişiklik gösterebileceği için mahallelerin posta kodlarına ayrıca bakabilirsiniz.  

İstanbul Şişli Hangi Yakadadır? 

İki yakadan oluşan İstanbul’da, hangi ilçelerin hangi yakada olduğu merak edilen bir konudur. Özellikle “Şişli hangi yakada?” sorusu ile sıkça karşılaşılır. Şişli, İstanbul Avrupa Yakası’nda yer almaktadır. Beşiktaş ve Kağıthane’ye komşudur. 

Şişli Nüfusu Kaçtır? 

2021 yılında elde edilen son verilere göre Şişli nüfusu, 284.294’dür. Komşusu Beşiktaş’a göre daha kalabalık olan şehir, Kağıthane’ye göre daha sakindir.

Şişli Semtleri Nelerdir? 

İlçede birçok semt bulunuyor ve semtler arası mesafeler çok uzak değil. Şişli semtleri konumlarından dolayı ilçe içerisindeki her semte sipariş gönderme şansınız var. Şişli çiçekçi hizmetleri ile ön plana çıkan Ribbon Flowers, aşağıdaki tüm konumlara siparişleri ulaştırmaktadır:

  • 19 Mayıs: Birçok kültürel etkinliği içinde barındıran 19 Mayıs, mutlaka görmeniz gereken semtlerdendir. 19 Mayıs çiçekçi hizmetimizden, her zaman faydalanabilirsiniz. 
  • Feriköy: Şişli’nin gözbebeği olan Feriköy, restoranları ve kafeleri ile tanınır. Feriköy çiçek gönder seçeneği sunan Ribbon Flowers adresimizi, bu konum için de tercih edebilirsiniz. 
  • Teşvikiye: Şehrin en lüks ve işlek semtlerinden olan Teşvikiye, alışveriş için en iyi seçim olacaktır. Ribbon Flowers olarak Teşvikiye çiçekçi seçeneği sunuyoruz. 
  • Maslak: Genellikle ofisleri ve holdingleri ile tanınan Maslak’ta, yeni işini tebrik etmek istediğiniz sevdikleriniz olabilir. Maslak çiçekçi denildiğinde de ilk akla gelen Ribbon Flowers markamızla, gönlünüze göre hediyeler gönderebilirsiniz. 

Yukarıdaki semtlerle birlikte Şişli’nin tüm semtlerinin çok kıymetli olduğu ve işlek olduğunu bilinen bir gerçektir. Bu nedenle Ribbon Flowers olarak Şişli’nin her yerine, eşsiz çiçeklerimizi göndermeye devam ediyoruz. 

Şişli Nereye Bağlı? 

İstanbul, Türkiye’nin en büyük ili olduğu için, semtleri ve nereye bağlı oldukları hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. “Şişli nereye bağlı?” sorusuna yanıt arıyorsanız, Şişli bir ilçedir ve Avrupa Yakası’nda konumlanır. İlçenin semtleri arasında yer alan Şişli semti, aynı zamanda ilçeye adını vermiştir. Bu nedenle İstanbul Şişli semtinin nereye bağlı olduğu yönünde kafa karışıklığı vardır. 

Şişli'ye Nasıl Gidilir? 

Şişli, bulunduğu ilin en işlek ilçelerinden olduğu için “Şişli’ye nasıl gidilir?” sorusuna verilebilecek çok fazla yanıt vardır. İlçeye Yenikapı, Beyazıt, Zincirlikuyu, Mecidiyeköy, Beşiktaş gibi birçok ilçeden kalkan otobüslerle gidebilirsiniz. Metro kullanmak isterseniz, 4. Levent metro hattını tercih edebilirsiniz. 

Şişli Çiçekçi Nasıl Bulunur?

Şişli çiçekçi bulma konusunda hiç tereddüt yaşamadan Ribbon Flowers’ı tercih edebilirsiniz. Eşsiz aranjmanları, birbirinden güzel bitki seçenekleri ile sektörün en iyi adresidir. Aynı zamanda süs bitkileri, kuru çiçekler, çikolata ve şeker kutuları gibi hediye alternatifleri de mevcuttur. Ribbon Flowers, özel günlerinizi süsleyecek aranjmanlarını, sizler için hassasiyetle hazırlar. Siparişlerin teslim edilme süreleri de çok kısadır ve Şişli’nin tüm mahallelerinden sipariş alınır. 

Şişli Beşiktaş Arası Ne Kadar Mesafedir? 

Avrupa Yakası’nın incileri olan Şişli ve Beşiktaş’ın arasında ne kadar mesafe olduğu da merak edilen konulardan bir diğeridir. Şişli Beşiktaş arası mesafe, ortalama 10 km’dir. Araba ile seyahat edeceksiniz, 25 dakika içerisinde ilçelere ulaşabilirsiniz. 

Şişli'de Gezilecek Tarihi ve Kültürel Yerler 

Şişli’de gezilecek yerler denildiği zaman en çok tarihi ve kültürel yerlerinden bahsetmek gerekir. Şehir, kültür düzeyinin yüksekliği ile tanınırken tarihi yapılarına ayrıca özen göstermiştir. Gezip görebileceğiniz yerleri, detaylı olarak alt başlıklardan öğrenebilirsiniz. 

Şişli Atatürk Evi 

Şişli Atatürk Evi, Mustafa Kemal Atatürk’ün oturduğu, tarihimizin en kıymetli yapılarından biridir. 1942 yılında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, burayı müze haline getirmiştir. İçerisinde Atatürk’ün eşyaları, Kurtuluş Savaşı’na dair materyaller ve çeşitli tablolar yer almaktadır. Müzeyi Pazartesi günü haricinde, tüm günler ziyaret edebilirsiniz. 

Şişli Askeri Müze 

Halaskargazi’de konumlanan Şişli Askeri Müze, Osmanlı Döneminde asker yetiştirmek için kullanılan bir eğitim kurumuydu. Günümüzde otantik dokusunu kaybetmeyen bina, ziyaretçilerine kapılarını hafta içi ve hafta sonu açmaya devam ediyor. 1862 yılında inşa edilen askeri okul, 1986 yılında müzeye dönüştürülmüştür. 

Şişli Nazım Hikmet Kültür Merkezi 

Nazım Hikmet Kültür Merkezi Şişli Halide Edip Adıvar semtinde yer almaktadır. Çeşitli etkinliklerin gerçekleştirildiği kültür evinde, ailenizle veya arkadaşlarınızla katılabileceğiniz birçok tiyatro sergileniyor. Aynı zamanda festivaller, müzikli gösteriler, sirkler ve komedi programları da belirli dönemlerde ziyaretçilerine sunuluyor. 

Şişli Beth İsrail Sinagogu 

Şişli Beth İsrael Sinagogu, Yahudilerin ibadet için tercih ettiği dini yapıdır. 1920 yılında inşa edilen yapı, 1950 yılında Yahudi nüfusundaki artışla birlikte genişletilmiştir. Günümüzde hala ibadete açık olduğu gibi, dini dokuları merak edenlerin ziyaret etmesi de mümkündür. 

Şişli Camii

Şişli’de gezilecek yerler arasında sayabileceğimiz bir diğer dini yapı, Şişli Camii’dir. 19 Mayıs semtinde yer alan mimari yapı, İslam dinine özgü motiflerle süslenmiştir. Eşsiz dokusu ve tarihe meydan okuyan duruşu ile görülmesi gereken yerlerden biridir. 

Saint Esprit Katedrali 

Saint Esprit Katedrali, Cumhuriyet Caddesi’ndeki, Notre Dame de Sion Fransız Lisesi’nin avlusunda yer alan tarihi dokulardan biridir. 1846’da ibadete açılan katedral, hala ibadete ve ziyarete açıktır. İbadet saatleri dışında kiliseyi gezebiliyorsunuz. 

Aya Dimitri Rum Kilisesi 

Şişli’de gezilecek yerler listesinde mutlaka yer alması gereken kültürel dokulardan biri de Aya Dimitri Rum Kilisesi’dir. Burası, Feriköy semtinde konumlanıyor ve günün her saatinde ibadete açılıyor. Aynı zamanda turistler, belirli saat aralıklarında kiliseyi ziyaret edebiliyor. 

Şişli Bilim Merkezi 

Bilim Merkezi, İnönü semtinde ziyaret edebileceğiniz kültürel mekanlardan biridir. Bilime dair çeşitli materyallerin sergilendiği müzeyi, haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz. 

Şişli Radyo Evi 

Harbiye Radyo Evi, Şişli’de gezilecek yerler listenizde mutlaka yer almalı. 24 saat açık olan Radyo Evi, ziyaretçilerini de günün her saatinde kabul ediyor. 

Bomontiada 

Bomontiada, bir müddet popüler bir bira fabrikasıyken günümüzde sanat merkezi olarak değerlendiriliyor. Burası, açık hava konserleri, sanat sergileri gibi birçok etkinliğe ev sahipliği yapıyor. 

Şişli'de Gezilecek Park ve Bahçeler 

Şişli’de gezilecek yerler elbette sadece tarihi ve kültürel mekanlardan oluşmuyor. İlçede, son derece huzurlu parklar ve bahçeler de yer alıyor. 

Şişli Habitat Parkı 

Şişli Habitat Parkı, tek başına veya sevdikleriyle birlikte sakin bir gün geçirmek isteyenler için eşsiz bir konumdur. Hafta sonları kalabalık olsa da hafta içi gidebilir, huzurla doğanın sesini dinleyebilirsiniz. 

Maçka Demokrasi Parkı 

Habitat Parkı ile yakın mesafelerde olan Maçka Demokrasi Parkı, ilçenin en popüler doğal alanıdır. İçerisinde kafeler, restoranlar, eğlenceli aktiviteler ve sanat sergilerine yer veriliyor. 

Şişli'de Gezilecek Diğer Yerler 

Şişli’de dolu dolu zaman geçirmek istiyorsanız, gezebileceğiniz diğer yerleri de alt başlıklarımızdan öğrenebilirsiniz. 

Şişli Hamamları 

Şişli hamam yapıları ile tanınan bir bölge olmasa da şehirde gidebileceğiniz hamamlar bulunuyor. Osmanlı Hamam Havuz ve Ağa Hamamı, ilçenin en çok tercih edilen hamamları arasındadır. 

Şişli Bit Pazarı 

Alışveriş merkezlerinin en lüks adresi diyebileceğimiz Şişli, aynı zamanda bit pazarıyla da tanınıyor. Şişli bit pazarı, kıyafetten elektronik aletlere kadar aradığınız her şeyi bulabileceğiniz, son derece uygun fiyatlı bir Pazar olma özelliği taşıyor. 

Şişli Organik Pazar 

Şişli Organik Pazar, “Ekolojik Pazar” olarak da tanınıyor ve sadece Çarşamba günleri kuruluyor. Feriköy konumunda kurulan pazarda, sağlıklı yaşama dair birçok ürün satılıyor. 

Şişli Cevahir AVM 

Şişli cevahir AVM, Avrupa Yakası’nın en lüks ve sevilen alışveriş merkezlerindendir. 19 Mayıs semtinde konumlanan AVM, onlarca markayla birlikte yeme-içme alanlarına da ev sahipliği yapıyor. 

Şişli Yemek Yerleri ve Kafeleri 

Şişli yemek yerleri hakkında bilgi sahibi olmanız, lezzetli yemeklerle seyahatinizi canlandırmak için mantıklı bir seçenektir. Şişli kafeler ve restoranlar, ünlü şefleri ile tanınır. 

Şişli Baruthane Pilavcısı 

Baruthane pilavcısı Şişli Feriköy semtinde yer alıyor. Mutlaka tatmanız gereken pilavları, 24 saat boyunca servis ediliyor. 

Şişli Balıkçısı  

Şişli balıkçısı, Şişli merkezde yer alan meşhur mu meşhur restoranlardan biridir. Balık çeşitliliği, servisleri ve ekmek arası lezzetlerine hayır diyemeyeceksiniz! 02.00’a kadar açık olan restoran, Boğaz civarındaki balıkçılara meydan okuyacak nitelikte çeşitler sunuyor.

Şişli Kahvaltı Mekanları

İstanbul, kalabalık ve büyük bir il olduğu için güne erken başlamalı, gezi turundan önce mutlaka sıkı bir kahvaltı yapmalısınız. Bu nedenle Şişli kahvaltı mekanları arasından yapacağınız seçimler de önemli. Tercih edebileceğiniz mekanlar arasında; Handika Kahvaltı Evi, Rezene Yemek ve Cafe, Seçkin Kahvaltı Salonu, Süreya Kahvaltı gibi birçok popüler adres bulunuyor. 

whatsapp facebook twitter linkedin pinterest


Benzer Makaleler
arama