çiçek ara sepet

Ramazan Ayı’nın Efsaneleşmiş Lezzeti Hurma

 

Geçmişi çok uzun zaman öncesine dayanan hurmanın faydalarını saymakla bitiremeyiz. İlk kez Ortadoğu coğrafyasında tüketildiği düşünülen hurma, günümüzde bölgede oldukça popüler durumda.  Farklı türlerde yetiştirilen meyvenin antioksidan ve hücre yenileyici özelliği sayesinde kanser oluşumunun önüne geçtiği bilinen bir gerçek.  

Ağaçta yetişen bir meyve olan hurma, çok fazla suya ihtiyaç duymadığı için kurak iklimlerde yetiştirilmeye uygundur. Fazla yoğun bir bakıma ihtiyaç duymayan hurma ağacı, geçmişten günümüze verdiği ürünlerin bereketi ile tanınıyor. Tüketim sürecinde aşırı sıcağa maruz bırakılmaması ve şıralı bir meyve olması sebebiyle yıkanmadan yenmesi tavsiye edilir.

Yetiştiği ülke ve bölgelere göre farklı isimlerde adlandırılan hurmanın en yaygın tüketilenler türleri Medine Mebrum, dallı Tunus, Kudüs, İran Hurmaları olarak öne çıkıyor. Tunus bölgesinde yetişen hurmalar daha şekerli olurken, Filistin ve İran Hurması küçük çekirdeklere sahiptir. Parlak görünümü ve etli yapısıyla Kudüs Hurması sıklıkla tercih edilen bir çeşittir.

Tamamı farklı görüntüye sahip bu hurmalar yetişkin beslenmesinin yanı sıra çocuk gelişiminde de önemli bir rol üstleniyor. Pek çok farklı faydası bulunan hurmanın en çok kan yapıcı özelliği, gözleri kuvvetlendirmesi, kemik erimesini engellemesi, karaciğeri güçlendirmesi, stres ve gerginliği azaltması, sindirim sistemine destek olması ile kilo vermeye yardımcı olması dikkat çekiyor.

Yüzde 80’lere varan şeker oranıyla hurma aynı zamanda içeriğindeki yüksek miktarda lif, protein, magnezyum ile de sağlık açısından oldukça faydalı. Yetişkin bir bireyin günde 3 adet hurma yiyerek ihtiyacını karşılayabileceği ve bunun bir porsiyon meyve tüketmeye eşdeğer olduğu biliniyor. Yaş ve kuru olarak bulunabilen meyve, aşırı tüketimi durumunda dalağa zarar verebiliyor ve baş ile göz ağrılarına neden olabiliyor.

Deluxe Silver Çikolatalı Hurma Çiçek Kutusu

Ramazan Ayı’nın da sembolik yiyeceklerinden biri olma özelliği taşıyan hurmaya iftar sofralarınızda yer vererek oruç sürecinizin kalitesini arttırabilirsiniz. Bizler de RIBBON Flowers ekibi olarak, Ramazan Ayı’na özel olarak hazırladığımız Grand Silver Çikolatalı Hurma Çiçek Kutusu’nu da denemenizi tavsiye ediyoruz. Tamamı glütensiz ve şekeriz özel olarak hazırlanan bitter çikolatayla kaplı hurmalarımız Ramazan Ayı’nda yıldızınız olacak.

Grand Krem El Yapımı Çikolalı Hurma Çiçek Kutusu

Deluxe Krem El Yapımı Çikolatalı Hurma Çiçek Kutusu

whatsapp facebook twitter linkedin pinterest


arama