çiçek ara sepet

Organik Çiçek Nedir? Organik Çiçekler Neden Önemlidir?

 

Son yıllarda öne çıkan ve yükselişe geçen trendlerden biri de organik yaşam. Hayatın hemen her alanında karşımıza çıkan bu organik olana yönelme eğilimi ile başta beslenme alışkanlıklarımız olmak üzere yaşamımızda pek çok değişim mümkün oldu. Kozmetik malzemelerinden kıyafetlere pek çok farklı noktada karşımıza çıkıyor bu kavram.

Organik yaşamın başka bir getirisi de organik çiçekler. En az organik tarım kadar önemli olan organik çiçek yetiştiriciliği, son yıllarda ülkemizde de adını duyurmaya başladı.

Nedir Bu Organik Çiçek?

Organik çiçek en basit tanımıyla herhangi bir tarım ve kimyasal ilaç kullanımı olmadan yetiştirilen çiçeklerdir. Hem önemli bir çiçek yetiştiricisi ülke olan Türkiye’de, hem de dünyanın diğer pek çok ülkesinde ticareti yapılan çiçeklerin taşınması sırasında zarar görmemesi ayrıca raf ömürlerinin uzun olması için birtakım kimyasal maddelere maruz bırakılmakta. Bu kimyasal maddelerle tohumların çimlenme gücü arttırılıyor, soğuk ve sıcak hava şartlarına karşı direnç sağlanıyor fakat öte yandan çevreye yoğun zararlar veriliyor. Ne yazık ki yasal zirai ilaçlar kesme çiçek sektöründe yaygın bir kullanıma sahip. Sağlığa pek çok açıdan zararlı olan bu çiçekler, hem insan hayatını hem de doğayı tehdit etmekte.

Neden Organik Çiçekçiliği Desteklemeliyiz?

Zirai kimyasallardan bağımsız yetiştirilen çiçekler öncelikli olarak insan sağlığını destekleme ve çevre kirliliğini engelleme noktasında yararlıdır. Bu şekilde hem çiçek yetiştiriciliği yapanlar, hem satış aşamasında yer alanlar hem de müşteriler zehirli kimyasallardan korunmuş olurlar. Organik çiçekler ile genel olarak organik yaşama destek vermiş olursunuz.

Sanılanın aksine, organik çiçekler çok daha uzun ömürlüdür.

whatsapp facebook twitter linkedin pinterest


arama