çiçek ara sepet

Kurutulmuş Çiçekler Hakkında Her Şey

 

Kurutulmuş çiçeklerin tarihi oldukça eskilere uzanıyor. Eski Mısır’da ve İngiltere’de Victorya Dönemi’nde farklı amaçlarla çok sık kullanılmaktaydılar. Kurutulmuş çiçekleri ilgili yerlerden temin edebileceğiniz gibi kendiniz de bu işlemi uygulayabilirsiniz. Özellikle son yıllarda Uzak Doğu’da ortaya çıkan yeni bir yöntem olan “şoklama” da gün geçtikçe popülerleşiyor. Hatta sırf bu işlemler için özel tesisler kuruluyor.

Kurutulmuş çiçekler farklı zamanlarda, farklı yerlerde ve farklı amaçlarla kullanılabilir. Özellikle düğün çiçekleri ile aksesuarlarında, aranjmanlarda, çelenk ve çerçevelerde kullanılır.

Eğer siz de kendi kuru çiçeklerinizi yaratmak istiyorsanız işte işinize yarayabilecek birkaç ipucu…

Press Yaparak Kurutmak

En yaygın ve hemen hemen herkesin, hayatının bir döneminde uyguladığı yöntemdir. Bir kitabın arasına koyduğunuz çiçekleri birkaç hafta orada tutarak istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz. Bu işlemdeki önemli ayrıntı ise çiçekleriniz kuruduktan sonra üç değil, iki boyutlu bir forma sahip olacaktır.

Mikrodalga Fırında Çiçek Kurutmak

Oldukça basit bir uygulamaya sahip bu yöntem, çiçek kurutmak için sıkça başvurulan yollardan biridir. Mikrodalga fırının içerisine yerleştirilen çiçekler bir dakika kadar bir süre sonra istenilen sonucu verecektir. Fakat bu yöntemde dikkat edilmesi gereken detay, çiçeklerin öz neminin düşük olması gerektiğidir.

Asarak Kurutmak

Öncelikle yapraklarını temizlediğiniz çiçeklerinizi doğrudan güneş ışığıyla temas edebileceği bir yere asarak harika kurutulmuş çiçeklere sahip olabilirsiniz. Yalnız ortamın kuru olması önemlidir. Nemli ortamlar çiçeğinizin bozulmasına yol açacaktır.  Bu yöntem son derece doğal olduğundan dolayı çiçeklerinizin renginde bir değişiklik olmayacaktır.

Silika Jel İle Çiçek Dondurmak

Nalburlardan kolaylıkla temin edebileceğiniz bu malzeme, içeriğindeki bileşenler sayesinde çiçeklerinizin nemini alarak onları kurutacaktır.

Kumda Çiçek Kurutma Yöntemi

Son derece ince taneli, tozdan arınmış ve fırında yayvan kaplarda kurutulmuş toprak ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu kumu bir kaba en fazla 5cm olacak şekilde yayıp, çiçekleri üzerine yerleştirmelisiniz. Üzerine en fazla 5 cm olacak şekilde kumu dökerek üstünü kapatın. Bu işlemle birlikte, çiçeğin cinsine ve formuna da bağlı olarak 3 ila 5 hafta içerisinde dilediğiniz sonucu elde edeceksiniz.

whatsapp facebook twitter linkedin pinterest


arama