çiçek ara sepet

Feng Shui ve Bitkiler

 

Feng Shui ve Bitkiler

 

Feng Shui Nedir?

Sözcük anlamı “rüzgar” ve “su” olan Feng Shui 5 bin yıllık geçmişi olan kadim bir Çin öğretisidir. Feng Shui, doğada var olan evrensel yaşam enerjisini, yaşanılan mekanlarda uyum içerisinde harekete geçirme tekniğidir. Buradaki anahtar kelime ise “uyum”.

 

Feng Shui Yaşamımıza Ne Katar?

Her ne kadar günümüz koşullarında doğadan uzaklaşmış olsak ta, insan doğanın bir parçasıdır. Bu sebeple yaşadığımız mekanlarda da doğadaki dengeyi ve uyumu ararız. Mekan ile insan uyumsuzluğu, hayatımızı olumsuz yönde etkiler. İşte Feng Shui öğretisi tam da bu noktada hayatımıza dahil oluyor ve insanın varoluş özelliklerine uygun yaşam alanlarını düzenleme öğretisiyle karşımıza çıkıyor. Böylece kendimizi geliştirebilir, sağlıklı ilişkiler kurabilir, mutlu olabilir, kazancımızı arttırabiliriz.

Eğer yaşam bir yolculuksa, Feng Shui bu yolda alacağımız kararlardan biridir.

 

 

Feng Shui Bitkileri İle Doğadaki Uyumu Yakalayalım!

“Evin içinde çiçek olması her zaman iyi enerji ve iyi şans anlamına gelir” diyor Feng Shui. Ancak tabiki iş bu kadarla bitmiyor.

Bu yazımızda Feng Shui öğretisine göre “Yaşam alanlarımızda hangi bitkileri nasıl konumlandırmalıyız?”  konusuna değindik. Gelin hep birlikte inceleyelim.

 

 

İyi Feng Shui Bitkileri

Bitkiler ortama Chi (yaşam enerjisi) ya da enerji kattıkları için ev ve ofisler için her zaman mükemmel feng shui uygulamaları olarak kabul edilir. Sağlıklı bitkiler, iyi bagua (feng shui enerji haritası) alanlarına yerleştirildiğinde ve estetik algımıza hitap eden hoş görünümlü saksılar içerisinde sergilendiğinde iyi feng shui yaratacaktır.

Peki hangi bitkiler iyi feng shui bitkileri olarak kabul edilir? Bu bitkileri 2 kategoriye ayırabiliriz.

  1. İlk etapta hava temizleyici özelliğine sahip bitkiler geliyor. Çünkü evde ya da ofiste temiz, iyi kalitede hava olmadığı müddetçe iyi enerjinin de olması mümkün değildir. (Areka palmiyesi, aşk merdiveni gibi birçok bitki bu kategoridedir.)

 

     2. İyi Feng Shui bitkileri aynı zamanda geleneksel bereket/kazanç bitkileri olarak da bilinir. (Yeşim ve bonsai gibi bitkiler bu kategoridedir.)

 

Areka Palmiyesi Bitkisi Tarzındaki Farklı Bitki Türlerini Görmek İçin Tıklayın.

 

  

Yeşim Bitkisi ve Benzeri Bitki Türlerini Görmek İçin Tıklayın.

 

  

    Bonsai ağaçları

 

 

 

Kötü Feng Shui Bitkileri

Bu kategoride yer alan bitkiler genellikle formları nedeniyle kötü olarak kabul edilirler ve ortama istenmeyen enerji katarlar. En klasik örneği ise dikenli olması sebebiyle kaktüstür, aynı şekilde enerjisinin de “dikenli” olduğuna inanılır.

Yine kötü enerji verdiğine inanılan solmuş, kurumuş, ölmüş bitkilerin de iç mekanda bulundurulmaması gerekiyor.

 

 

Bitkilerin Yaşam Alanlarında Konumlandırılması

Feng Shui ilkesine göre ev ve ofis gibi iç mekanlarda bitkilerin konumlandırılması için en iyi yerler, Bagua (Feng Shui enerji haritası) alanlarıdır. En mükemmel alanlar doğu, güneydoğu ve güney bagua alanlarıdır. Kuzey, güneybatı, kuzeybatı, batı ve kuzeydoğu bölgelerinde ise çok fazla sayıda bitki bulundurmaktan kaçınılmalıdır.

Feng Shui prensiplerine göre bitkilerin farklı bagua alanlarına yerleştirilmesi ise beş feng shui elementi -Ağaç, Ateş, Toprak, Metal ve Su- arasındaki etkileşime dayanmaktadır.

 

 

 

whatsapp facebook twitter linkedin pinterest


arama