çiçek ara sepet

Eyüp Kent Rehberi – Eyüp'te Gezilecek Yerler

İstanbul hem yerli hem de yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilen bir şehir. Öyle ki muhteşem tarihi ve coğrafi yapısı ile en çok seyahat edilen dünya şehirleri arasında yer alıyor. Hemen hemen herkesi kendine aşık eden İstanbul’un ilçeleri de bu güzellikte önemli bir paya sahip. Bunlardan biri olan İstanbul Eyüp; dünden bugüne ayakta kalan tarihi dokusu, kültürel faaliyetleri ve muhteşem doğasıyla ziyaretçilerini beklemektedir. İşte biz de bu güzelliği sizlere biraz olsun tanıtmak için Eyüp kent rehberi hazırladık.

 

Eyüp Posta Kodu Nedir? 

İstanbul’un en çok rağbet ve ilgi gösterilen ilçelerden biri olan Eyüp, Avrupa yakasında yer almaktadır. Eyüp posta kodu 34060 olarak belirlenmiştir. Buna ek olarak ilçedeki her semtin kendine ait bir posta kodu bulunmaktadır. Beş haneli rakamlardan oluşan posta kodları harf ve sembollerden oluşmaz. Posta kodları, posta yoluyla yapılan her türlü işlemlerde işe yarayacaktır.

İstanbul Eyüp Hangi Yakadadır?

İstanbul, dünyanın en güzel şehirleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Bu güzelliği sahip olduğu değerlerden de kaynaklanır. Hem coğrafi hem de tarihi güzellikleri bir arada barındırması ise cabası. Öyle ki coğrafi yapısı olarak son derece ilgi çeken bir şehirdir. Bunun temel nedeni ise kentin hem Avrupa hem de Asya kıtasında toprağının bulunmasıdır. İstanbul Eyüp ilçesi de şehrin Avrupa yakasında yer almaktadır. 

Eyüp'e Nasıl Gidilir? 

İstanbul’un mutlaka görülmesi gereken ilçelerinden olan Eyüp Sultan, Avrupa yakasında yer almaktadır. İlçeye gitmek isteyen yerli ve yabancı turistler arama motorlarına “Eyüp’e nasıl gidilir?” sorusunu yazmaktadırlar. Her şeyden önce Eyüp;

 • Şişli, 
 • Kağıthane, 
 • Arnavutköy, 
 • Sultangazi, 
 • Beyoğlu, 
 • Gaziosmanpaşa,
 • Sarıyer ilçelerine komşudur. 

Diğer merkez ilçelere yakınlığı ile bilinen Eyüp ilçesine ulaşım son derece kolaydır. Anadolu yakasından Eyüp’e gelecek kişiler deniz yolunu kullanabilirler. Kadıköy ve Üsküdar ilçelerinden feribota binerek Eminönü ya da Beşiktaş’a gelerek buradan Eyüp iskelesi ile aktarma yapabilirsiniz.

Karayolunu kullanarak otobüs ve minibüs gibi toplum taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. 99A, 55T, 39O, 39B, 39Y, 47, 48A numaralı otobüsler Gaziosmanpaşa, Eminönü, Taksim, Yeşilpınar, Göktürk, Kazlıçeşme, Taksim, Şişli, Vezneciler, Yenikapı, Bakırköy ilçelerinden gelecekler için uygundur. 

Metro kullanmak isteyen ziyaretçiler için M1A Yenikapı- Atatürk Havalimanı Metro veya M2 Yenikapı- Hacı Osman Metro’sunu tercih edebilirler. Unutulmamalıdır ki bu metro duraklarında inecek olan kişilerin aktarma yapmaları gerekmektedir. Eyüp ilçesine hafif raylı sistemlerden olan tramvayları kullanarak da ulaşmak mümkündür.

Eyüp Semtleri Nelerdir? 

Eyüp ilçesi 242 kilometre kare yüzölçümüne sahiptir. İlçenin toplam 29 tane semti bulunmaktadır. Yerleşim alanlarında bulunan ilçeleri içerisinde öne çıkanlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Nişanca Mahallesi: Nişanca çiçek gönder seçenekleri için Ribbon Flowers fırsatlarından yararlanabilirsiniz.
 • Defterdar Mahallesi: Ribbon Flowers Defterdar çiçekçi hizmetimizle sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz.
 • Düğmeciler Mahallesi: Sevdiklerinize özel günlerde Düğmeciler çiçek gönder hizmetimizi tercih edebilirsiniz. 
 • İslambey Mahallesi: İslambey çiçekçi hizmetleri için Ribbon Flowers, 7/24 hizmetinizdedir.
 • Rami Cuma Mahallesi: Eyüp ilçesinin en güzel mahallerinden olan Rami Cuma çiçekçi hizmetimizde öne çıkan yerlerden biridir. Bu semte hem çiçek hem de hediyelik eşya gönderimi için Ribbon Flowers’ı tercih edebilirsiniz.

İstanbul’un her ilçesine olduğu gibi Eyüp Sultan ilçesine de Ribbon Flowers olarak hizmet vermekteyiz. Eyüp ilçesinin her mahallesinde, yedi gün yirmi dört saat Eyüp çiçekçi hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

Eyüp'te Gezilecek Tarihi Yerler Nerelerdir? 

Eyüp kent rehberi ilçeye gelmeden önce bakılması gereken hususlardandır. Gezilecek ve görülecek yerleri önceden belirlemek zaman ve fiziksel efor kayıplarının önüne geçmektedir. 

Eyüp ilçesinde hem tarihi hem de kültürel olarak pek çok eser bulunmaktadır. Hepsini bir günde gezip bitirmeniz mümkün olmayabilir. Bu bağlamda plan ve program yapabilirsiniz. Yazımızın devamında Eyüp ilçesinde gezilecek yerleri sıralayıp bu yerler hakkında sizlere detaylı bilgi vermeye çalıştık.

Eyüp Sultan Camii 

Eyüp Sultan Camii hem yerli hem de yabancı turistlerce sıklıkla ziyaret edilen tarihi ve kültürel bir yapıdır. İstanbul Fethinden 5 yıl sonra inşa edilmiş ve Eyüp Sultan Hazretlerinin türbesi bu camii içerisinde yer almaktadır. Bir külliye olan yapı, camii olmasının yanı sıra kutsal bir mekân olarak da değerlendirilmektedir.

Eyüp Sultan Camii Yol Tarifi 

Eyüp Sultan Camii yol tarifi ziyaretçileri tarafından merak edilmektedir. Toplu taşıma araçları kullanılarak bu lokasyona ulaşılabilir. 36CE, 41Y, 44B ve 50B otobüsleri ile ya da M1A ve M1B metro hatlarıyla camiye ulaşabilirsiniz.

Eyüp Sultan Türbesi 

Eyüp Sultan Türbesi, kutsal Eyüp Sultan Camii içerisinde bulunan Eyüp Sultan Hazretlerinin mezarının bulunduğu mekandır. Cami ve türbe İstanbul’da inşa edilen ilk yapı olma özelliğini taşımaktadır. Türbenin inşasını Sadrazam Sinan Paşa yaptırmıştır.

Eyüp'te Gezilecek Doğal Yerler

Eyüp lokasyon olarak mükemmel bir coğrafyaya ve doğaya sahip bir ilçedir. Bu özelliklerinden dolayı ilçede doğal yerler oldukça fazladır. Şehrin keşmekeşinden uzaklaşmak isteyen yerli halk ve ilçeyi ilk kez ziyaret edecek yabancı turistler doğal güzelliklere ilgi duymuşlardır.

Pierre Loti Tepesi 

Eyüp’ün Haliç’i gören muhteşem bir manzaraya sahip olan tepedir. Tepe, adını 1876 yılında İstanbul’a yerleşen ve sık sık tepeye gelen Fransız yazar ve doğa bilimci asıl adı Julien Viaud olan Piere Loti’den almıştır. Tepede bulunan çay bahçesi muhteşem deniz manzarası izlemek isteyenlerin uğrak noktasıdır.

Ayvat Bendi Milli Parkı

Belgrad Ormanı içinde yer alan 9 milli parktan biri olan Ayvat Bendi, 2011 yılında inşa edilmiştir. Şehir karmaşasından ve beton yığınlarından uzaklaşmak isteyenlerin uğrak noktasıdır. Ailecek ve sevdiklerinizle keyifli bir gün geçirmek isterseniz burayı ziyaret etmeniz de fayda vardır.

Eyüp'te Gezilecek Eğlence Mekanları

Eyüp kültürel, tarihi ve doğa güzelliklerinin yanı sıra gezilecek eğlence mekanlarının varlığı ve çeşitliliği ile de ilgi görmektedir. Alıveriş, eğlence ve Eyüp sultan kültür merkezi ilçede bulunmaktadır. Ailecek zaman geçirmek ve eğlenmek için Vialand ve Eyüppark gibi mekanları ziyaret edebilirsiniz.

Vialand Tema Park

2013 yılında dönemin Cumhurbaşkanı tarafından resmen açılan en büyük tematik parklardan biri olan Vialand Tema Park özellikle çocukların mutlaka görmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Her yaştan ziyaretçinin bol kahkaha, eğlence ve macera yaşadığı park hizmet vermektedir.

Eyüppark Alışveriş & Yaşam Merkezi 

Eyüp park alışveriş & yaşam merkezi çeşitli mağazaların, restoranların, kafelerin, sinemanın, süpermarketin ve birçok hizmetin sunulduğu çok büyük bir yapıdır. Günde binlerce ziyaretçisi bulunan mekânda her şey vardır. 

Eyüp Kahvaltı Mekanları 

Eyüp kahvaltı mekanları arayışında iseniz sizlere ilçenin en nezih ve lezzetli lokasyonlarından örnekler vereceğiz:

 • Namlı Gurme Göktürk
 • Van Kahvaltı Salonu
 • Delicious 
 • Yeşil Orman Kahvaltı

Gezilecek ve görülecek yerlerin çok olması dolayısıyla güne enerjik başlamanız önemlidir. Hem besleyici menüleri hem de lezzetleri ile yukarıda sıralanan kahvaltı mekanlarını tercih edebilirsiniz.

whatsapp facebook twitter linkedin pinterest


Benzer Makaleler
arama