çiçek ara sepet

Et Yiyen Bitkiler

Et Yiyen Bitkiler : 

Böcek yiyen bitkiler geçmişten bugünümüze dek en çok dikkat çeken bitki çeşitlerinden biri oldu . Bitkileri sakin yapılarıyla biliyoruz . Ancak bazı bitkilerin böcek yediklerini ve avlarını yakalamak için tuzakları olduğunu biliyor muydunuz ? 

  • Sinek Kapan  

Bu bitkiler arasında en çok bilinen tür sinek kapandır . Nefis kokusuyla canlıları kendine doğru çeker . Çanağı andıran tüylü yapıya sahip yapraklarıyla böcek değdiği anda kendini hızlı bir şekilde kapatır . Yaydığı enzimler sayesinde sindirir . 

  • Su İbriği

Su ibriği bitkisi tıpkı bu türde ki diğer bitkiler gibi kusursuz bir mekanizmayla çalışır . Nepenthes türüne ait bu bitkilerin yaprakları içerisinde su bulunan tüp şeklindedir . Böceklerin bu bitkilerin etrafında olmasının sebebi lezzetli ve şekerli bir sıvı üretmesidir . Su ibriği avladığı böcekleri özel yardımcısı olan sinek larvaları ile sindirir.       

               

  • Güneş Gülü

Yaprakları elips şeklinde olan bu bitkinin yaprakları üzerinde uzun tüyler bulunmaktadır . Canlı yüzeyine yaklaştığı anda yapışkan bir sıvı salgılar , ve kaçmasını önemlemek için kıvrılırlar . Bu bitkiyle ilgili ilginç bir bilgi daha var ki , yapraklarında Apiomerus türünde böcekler yaşıyor fakat salgısı bu canlıları yakalamıyor . Bu canlılar bitkinin avlarından arta kalanlar ile besleniyor . 

whatsapp facebook twitter linkedin pinterest


arama