çiçek ara sepet

Dracaena Marginata Bakımı ve Özellikleri

 

Dracaena Marginata, birçok kişinin evinde bakmak istediği bir bitkidir. Siz de bu eşsiz çiçeğe nasıl bakacağınızı merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Evlerde bitki yetiştirmek, çok eski zamanlardan beri bir gelenek haline gelmiştir. Bunlar arasında Dracaena Marginata bitkisi bakımı ve yetiştirmesinin kolaylığıyla da son dönemlerde popüler bir ev bitkisi olarak öne çıkar. Biz de bu bitkinin bakımıyla ilgili içeriğimizde size bilgi vereceğiz.

Öncelikle bu bitki, Madagaskar kökenli bir bitki olarak karşımıza çıkar. Türkiye’de genellikle kapalı mekanlarda dekoratif amaçlı yetiştirilir. Ancak anavatanında dışarıda yetiştiği görülüyor. Doğal alanında 4-5 cm kadar uzar. Bakımı oldukça kolay olduğundan bu bitkiyi evinizin veya işletmenizin içinde yetiştirmeye başlayabilirsiniz.

Dracaena Marginata Bakımı Nasıldır?

Dracaena Marginata bakımı, oldukça kolaydır. Sadece belirli konulara dikkat etmeniz bitkiyi yetiştirmek için yeterlidir. Dracaena Marginata çiçeği bakımı için aşağıdakilere dikkat edebilirsiniz:

 • Öncelikle doğru saksıyı seçmelisiniz. Çok fazla kök saldığından dolayı büyük saksılardan uzak durmanız önerilir.
 • Her türlü toprakta yetişebilen bir bitkidir.
 • Çiçek, güneş ışığını sever.

Yukarıdakilere dikkat ederek tüm topraklarda bu bitkiyi yetiştirebilirsiniz.

Dracaena Marginata Özellikleri

Bitkiyi yetiştirmek isteyenler, Dracaena Marginata özellikleri hakkında araştırma yapar. Siz de aşağıdaki maddelerden bu bitkinin özelliklerini görebilirsiniz:

 • Bakımı çok kolaydır.
 • Dayanıklıdır.
 • Çok susuz kalmadıkça büyümeye devam eder.
 • Yetersiz gün ışığı dahil olmak üzere uyum gösterir.

Yukarıdaki özelliklerinden dolayı bitkinin çok fazla tercih edildiği bilinir.

Dracaena Marginata Budama Nasıl Yapılır?

Çoğu bitkinin budama zamanı vardır. Dracaena Marginata budama için aşağıdaki listeye dikkat etmelisiniz:

 • Kış bitişi bahar başlangıcı, budama için uygundur.
 • Çürümüş yaprakları kesici bir alet kullanılarak kesilir.
 • Dipten filizlenme için gövdenin dibinden kesilmesi gerekir.

Budama için yukarıdaki detaylara dikkat ederek daha sağlıklı bir bitkiye sahip olabilirsiniz.

Dracaena Marginata Nasıl Çoğaltılır?

En çok merak edilen bir diğer soru; “Dracaena Marginata nasıl çoğaltılır?” sorusudur. Bu sorunun cevabı şu şekildedir:

 • Bitkinin yaprakları, gövdeye yakın yerden kesilir.
 • Belirli bir süre suya koyup bitkinin filizlenmesi beklenmelidir.
 • Kök salan dal, uygun neme sahip toprağa dikilir. 

Bitkinizin çoğaltma işlemi tamamlanınca çiçeğin saksıda alan kısmı hava almamalıdır.

Dracaena Marginata Sulama - Kaç Günde Bir Sulanır?

Dracaena Marginata sulama işlemi için aşağıdaki ayrıntılara dikkat etmeniz gerekir:

 • Yaz aylarında haftada iki defa bitkiyi sulamalısınız.
 • Kış aylarında sulama haftada bir defa yapılmalıdır.
 • Yaz mevsiminde pazartesi ve perşembe uygundur.
 • Kışın sadece pazartesiyi tercih edebilirsiniz.

Düzenli sulama sayesinde bitkiniz çok daha verimli bir şekilde büyüyecektir.

Dracaena Marginata Ne Kadar Büyür?

Bütün bitkilerin büyüme şekli farklıdır. Özellikle evinde bu çiçeği beslemek isteyenler, “Dracaena Marginata ne kadar büyür?” sorusunu sıkça sorar. Genel anlamda bitkinin doğal ortamında 4-5 cm kadar büyüdüğü bilinir. 6 cm’yi çok fazla görmeyen bitki, evinizin enerjisini değiştirecek özelliğe sahiptir.

Dracaena Marginata Zehirli Mi?

Bitkiyle alakalı merak edilenler çok fazladır. “Dracaena Marginata zehirli mi?” merak edilen konulardan bir diğeridir. İçeriğinde bulunan kimyasal bileşen bitkiyi zehirli hale getirmektedir. Özellikle patili bir dostunuz varsa, bu bitkiyi yetiştirmeniz önerilmez. Çünkü var olan kimyasal bileşen, kedi ve köpekler için çok büyük riske sahiptir.

Dracaena Marginata Saksısı Nasıl Olmalıdır?

Genel olarak çok fazla kök salan bir bitkidir. Eğer ki, büyük bir saksıya dikerseniz, kökleri yayılır ve bakımı zorlaşır. Olabildiğince küçük boy bir saksı seçmeye özen göstermelisiniz. Rahat bir bakım için seçeceğiniz saksının çok önemli bir detay olduğunu kesinlikle unutmamalısınız.

Dracaena Marginata Güneşi Sever mi?

Bitki, güneşi seven bir tür olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle yerleştireceğiniz bölgenin güneş alması gerekiyor. Aynı şekilde bitkinin havalandırılmasına dikkat etmelisiniz. Daha sağlıklı bir şekilde büyümesi için bitkinin konumu ve hava alması çok önemlidir. Aksi takdirde Dracaena Marginata çok da verimli bir şekilde gelişmeyecektir.

Dracaena Marginata Evde Yetişir mi?

Doğal bölgesi Madagaskar toprakları olan bitki, açık alanda yetişir. Ancak evlerde de yetiştirilmeye uygun bir bitkidir. Günümüzde birçok evin ve iş yerinin iç dekorasyonunda kullanılır. Bitkinin güzel görüntüsü ve yaydığı olumlu enerji, kapalı mekanlarda da yetiştirilmesine olanak tanır. Çiçeği alarak evinizde ve ofisinizde düzenli bakımla yetiştirmeye başlama şansınız vardır.

Dracaena Marginata Çiçek Açar mı?

Genel olarak Dracaena Marginata yavaş büyüyen bir bitkidir. Doğal ortamı gibi sevdiği yerlerde çok güzel küçük beyaz çiçekler açar. Bitkinin çiçek açması için ilk koşul bulunduğu ortamı sevmesidir. Ancak bu durumun evlerde ve ofislerde zor olduğunu söylemeliyiz. Çoğu zaman kapalı mekanlarda bitkinin çiçek açtığı görülmemektedir.

Dracaena Marginata Kaç Yıl Yaşar?

Doğru bir bakımın yapılması, bitkinin yaşam süresini uzatmak açısından çok önemlidir. Bakımında problem yaşandığı takdirde 3 yıl kadar yaşayabilir. Bitkinin yaşaması için bulunduğu yerin de önemli olduğunu söylemek mümkündür. 

Genel olarak dayanıklı bir bitkidir ve çok kolay yaprak dökmez. Doğru bakıma dikkat ederek çok daha uzun yıllar bitkiyi yetiştirebilirsiniz.

whatsapp facebook twitter linkedin pinterest


arama