çiçek ara sepet

Doğa ve Sanat

 

Doğa ve Sanat

 

 

Doğa, henüz insanlığın var olmadığı zamanlardan beri var olan hiç bozulmayan ve devam eden bir düzen. İnsanlığın varoluşundan itibaren de zaman içerisinde meydana gelen değişimlerle insanlar üzerinde etkili olmuştur. İnsan doğanın bir parçasıdır ve kesin sınırlar ile birbirinden ayrılamaz. Bu sebeptendir ki sanat ve doğa da aslında birbiri içinde gizlenmiş 2 kavram olarak düşünülür. Tarih boyunca sanatçıların eserleri doğadan etkilenmiştir. Hatta yapılan araştırmalar sonucunda 17.000 yıl önce Fransa'nın Lasko mağarasına yapılan erken paleotik duvar resimlerinde bile bu etkileşimin izleri görülmektedir. Tüm dünyada yazarlar, ressamlar, mimarlar, heykeltraşlar, dansçılar eserlerinde doğadan etkilenmiştir.

 

Doğadan İlham Alan Sanatçılar

 

  • Claude Monet

1840 Paris doğumlu Fransız empresyonist ressam. Sahillerde geçen çocukluğu, denizler hakkındaki tecrübesiyle doğa üzerinde yepyeni bir vizyon elde eden Monet'in eserlerinde doğanın radikal görüşünü uygulamanın resimsel yollarını durmadan aramak olduğu açıkça görülmektedir.

 

     

 

  • Georgia O'Keefe

1887 Wisconsin doğumlu Amerikalı modernist ressam. Doğayı temel alan çalışmalar yapan O'Keefe doğa manzaralarıyla kadını bütünleştirerek resmetmiştir. Sıkça resmettiği kala zambağı ise onun simgesi haline gelmiştir.

 

     

 

  • Alexander Calder

1898 Pennsylvania doğumlu Amerikalı sürrealist ressam, heykeltraş. Hayatın süregelen hareketini ve enerjisini eserlerine yansıtmış, mobil heykel kavramının öncüsü olmuştur.Rüzgarın etkisiyle çalışan minyatür heykelleri, taşınabilir heykelleri sanatının özü olmuştur.

 

       

 

  • Edward Weston

1886 Illinois doğumlu Amerikalı çağdaş sanat fotoğrafçısı. Uzun yıllar manzara, doğa biçimlerinin yakın çekim fotoğrafçılığıını sürdürdü.

 

      

 

  • John Luther Adams

1953 Mississippi doğumlu Amerikalı besteci. Uzun süredir kökleri doğaya bağlı müzikler yapıyor, kuş cıvıltılarını taklit eden parçalar besteliyor. 2009 yılında ise "The Place Where You Go To Listen" isimli enstalasyonunda, jeofiziksel veri akışını ses ve ışığa dönüştürmüştür.

 

 

***Pek çok besteci doğadan ilham almıştır. Vivaldi'nin Dört Mevsim'i, Copland'ın Appalaş Dağları'nda Bahar'ı ve Tchaikovsky'nin Kuğu Gölü pek çok klasik eserden yalnızca birkaçıdır.

 

whatsapp facebook twitter linkedin pinterest


arama