çiçek ara sepet

Çiçeklerden İlham Alan Filmler

 

Hayatın hemen her alanında, neredeyse hepimizi etkileyen şeylerdendir çiçekler... Çiçekler aynı zamanda yönetmenlere, çektikleri filmlerde de ilham kaynağı olmuştur sıklıkla. Hatta kimi filmler, kullanılan çiçeklerle özdeşleşmiş ve ikonik hale gelmiştir.

RIBBON olarak sizler için, çiçeklerden ilham alan filmleri derledik bu yazımızda.

The Wizard of Oz

1939 yapımı klasikleşmiş filmin yönetmen koltuğunda Victor Fleming var. Film, çok sayıda ikonik sahneyi barındırsa da özellikle gelincik çiçeklerinin yoğun olarak görüldüğü o meşhur sahne ile gönüllerimizi fethetmişti.

American Beauty

Sam Mendes’in Oscar ödüllü filminde kırmızı güller önemli bir yere sahip. Filme göre kırmızı güller, Lester’ın Angela’ya olan tutkusunu sembolize ediyor. Aynı zamanda bir gül cinsi olan ve ismini de buradan Alan American Beauty, Angela’nın güllerle çevrili sahnesi ile efsaneleşmiştir.

Beauty and the Beast

Disney’in efsane yapımı Beauty and the Beast’de kırmızı gül sembolik bir öneme sahip. Filmde kırmızı gül aşkın ve aşık olabilmenin bir sembolü. Filmde, Beast’in güllerle ilişkisi de dikkat çekici detaylardan biri.

Alice in Wonderland

Alice in Wonderland de çiçeklerin sembolik olarak önemli bir yere sahip olduğu filmlerden biri. Konuşan çiçeklerin de yer aldığı fantastik filmde, Kırmızı Kraliçe’nin bahçesinde hemen her tür çiçek bulunuyor.

Big Fish

Tim Burton imzalı 2003 yapımı filmde, ana karakterler Edward Bloom ve Sandra Bloom’un sapsarı bir nergis tarlasındaki romantik sahnesi hemen herkesin aklında yer etmiştir. Sahneyle ilgili önemli bir detay da, hiçbir görsel efekt kullanılmadan tamamen gerçek çiçekler kullanılarak çekilmiş olmasıdır.

The Great Gatsby

Kitaptan beyaz perdeye uyarlanan filmde, ana karakterlerden Daisy, ismini kendi kişiliğiyle özdeşleşen papatyalardan alıyor. Filmin en ikonik sahnelerinden birinde, karakterler Jay ve Daisiy, beyaz orkidelerin oldukça yoğun olarak yer aldığı bir yerde bulunurlar.

whatsapp facebook twitter linkedin pinterest


arama