çiçek ara sepet

Çiçek Açan Kaktüs Çeşitleri ve İsimleri

 

Evde kolay şekilde bakılabilen çiçek açan kaktüs çeşitleri, birçok kişinin favorisidir. Diğer yandan genel anlamda kaktüsler; dikenli, düz bitkiler olarak bilinir. Kolay bakımından dolayı birçok kişi tarafından evlerde veya ofislerde rengarenk çeşitleri yetiştirilebilir. Dolayısıyla sizler de bu çeşitler arasından istediğiniz renkte kaktüsü alabilir, uzun süre boyunca bitkinizi rahatlıkla büyütebilirsiniz. Zahmetsiz bir seçim olan çiçek açan kaktüs çeşitleri ve isimleri hakkında detayları öğrenmek için haydi içeriğimize geçelim.

Çiçek Açan Kaktüs Çeşitleri Nelerdir?

Zor hava şartlarında bile yaşayabilen kaktüs, sukulent bitki ailesine mensuptur. Sıcak iklim bitkisi olması nedeniyle su kaybını önleyen bir deriye sahiptir. Hem dikenli hem de dikensiz çeşitleri bulunur. Dekoratif olması ve yorucu bir bakım süreci gerektirmemesi nedeniyle yaşam alanlarında tercih edilen çiçek türlerinden biridir. Genel olarak evlerimizde, ofislerimizde yetiştirebileceğimiz çiçek açan kaktüs çeşitlerinden bazıları aşağıdaki gibidir:

  • İğne Dikenli Kaktüs
  • Örümcek Kaktüs
  • Yılan Kaktüs
  • Kirpi Kaktüs
  • Mammillaria Kaktüsü
  • Pudra Pomponu Kaktüs
  • Schlosser Kaktüs
  • Balon Kaktüs
  • Aylosera narvaecensis Kaktüs
  • Mammillaria Polyedra Kaktüsü

Yukarıdakiler dışında daha pek çok farklı çiçekli kaktüs çeşidi vardır. Bu kaktüsler; pembe, mor, kırmızı gibi çiçeklere sahiptir. Bazıları, uzun kuyruklara sahip kaktüslerken bazıları kısa ve küçük bir saksıda yetiştirilebilir.

Renklerine Göre Çiçek Açan Kaktüs Türleri

Dikenli, dikensiz, büyük ve küçük birçok kaktüs çeşidi olduğunu biliyor muydunuz? Şimdi, bu başlığımızda kaktüslerin çiçek renklerine göre ayıracağız. Bulunduğunuz yeri, rengarenk çiçekli kaktüslerle donatabilirsiniz. Şimdi çiçek açan kaktüs çeşitleri ve isimleri ile ilgili bilgi almak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Pembe Çiçek Açan Kaktüs

Çiçek açan kaktüs türleri arasında en fazla görebileceğiniz renk, pembedir. Ay ışığı kaktüsü, orkide ve kunduz kuyruğu kaktüs bunlardan bazılarıdır. Cüce paskalya ve altın dantelli kaktüsler de pembe çiçek açan kaktüs arasında bulunur. Bunları alarak evinizin bir köşesinde veya cam kenarında besleyebilir, güzel kokularıyla harika bir ortam oluşturabilirsiniz.

Mor Çiçek Açan Kaktüs

Güzel görüntü ve hoş kokusuyla mor çiçek açan kaktüs, birçok kişi tarafından yetiştirilir. Mammillaria Polyedra ve Mammillaria spinosissima bu türe aittir. Genellikle yaz ve kış aylarında çiçek açarlar. Hatta ılıman bir ortam yaratırsanız, uzun süre boyunca çiçekleri görebilirsiniz. Doğru bir bakımla uzun süre boyunca bulunduğunuz ortamı süsleyebilir.

Kahverengi Çiçek Açan Kaktüs

Leş kaktüs adıyla bilinen kahverengi çiçek açan kaktüs türünün asıl kökeni Güney Afrika’dır. Büyük ve yıldız şeklinde çiçeklere sahiptir. Yaydıkları kokuyla bilinirler ve adını bundan almıştır. İlkbahar ve yaz aylarında camın önünde bitkiyi besleyebilirsiniz. Dilerseniz, pencerenizin dışına da konumlandırabilirsiniz. Oldukça az bir bakıma ihtiyacı vardır.

Kırmızı Çiçek Açan Kaktüs

Evinizde olumlu bir enerji için kırmızı çiçek açan kaktüs tercih edebilirsiniz. Yılbaşı kaktüsü, bu tür arasında yer alır. Aynı zamanda uzun formuyla bilinen sıçan kuyruğu kaktüsü de kırmızı çiçeklerden oluşur. Sıçan kuyruğu genellikle yaz ve ilkbaharda çiçeklenirken yılbaşı kaktüsü, kış mevsiminde çiçek açan bir kaktüs çeşididir.

Sarı Çiçek Açan Kaktüs

Evinizdeki kaktüsünüzün sarı renkli çiçeklere sahip olmasını isterseniz alabileceğiniz çeşitler mevcuttur. Lobivia ve altın fıçı kaktüsü, bu türler arasında yer alır. Yıldız ve papaz takkesi kaktüsü de sarı çiçek açan kaktüs çeşitlerinden bazılarıdır. Genellikle hepsi, yaz aylarında çiçeklenir. Ev ve ofisleriniz için ideal kaktüs türlerindendir.

Turuncu Çiçek Açan Kaktüs

Fıstık kaktüsü ve Aylosera narvaecensis isimli kaktüs, turuncu renkte çiçek verir. Kirpi ismi verilen çeşidi de turuncu çiçek açan kaktüs arasında yer alır. Uygun saksıda yetiştirdiğinizde ve bakımını yaptığınızda uzun süre boyunca ortamınızı güzelleştirir. Yaz aylarında çiçek açmasıyla bilinirler. Genelde parlak ve güzel renklere sahiptirler.

Çiçek Açan Kaktüs Bakımı Nasıl Yapılır?

Evinizi veya çalıştığınız alanı çiçek açan kaktüs çeşitleri ile süslemek isterseniz bakımını aşağıdaki şekilde yapabilirsiniz:

Pertili ve ince kum karışımı toprakları tercih etmelisiniz.
Uyku dönemi dışında nisan ve mayıs aylarında kaktüsüne vitamin vermelisiniz.
Güneş alan bir bölgeye kaktüsünüzü koyarsanız daha faydalı olacaktır.
Sürekli sulamanıza gerek yoktur. Sadece toprak aşırı kuruduğunda su verebilirsiniz. Sulama işlemini alt toprak kısmından yapmanız gerekir. Ayrıca çok fazla olmamasına özen göstermelisiniz. Kaktüs suyu depolar ve fazla su, bitkinin çürümesine neden olabilir.
Bitkiniz tozlanırsa temizlemelisiniz.
Yukarıdakiler dışında kaktüsünüzü çoğaltmak isterseniz yaz aylarını tercih etmenizi öneririz. Bunun nedeni, kış mevsiminde bitkinin dinlenmesinden kaynaklıdır. Kökünden ayırdığınız kaktüs, yaz mevsiminde yeni saksıya hemen uyum gösterir.

whatsapp facebook twitter linkedin pinterest


arama