çiçek ara sepet

Beşiktaş Gezi Rehberi–Beşiktaş’ta Gezilecek En İyi Yerler

Beşiktaş, İstanbul’un en gözde semtlerinden biridir. Avrupa Yakası’nda bulunan Beşiktaş, eğlence-kültür merkezi olarak oldukça popülerdir. Görebileceğiniz birçok tarihi yere ev sahipliği yapar. Tüm bunlar Beşiktaş gezilecek yerler hakkında merak uyandırır. Bu güzel ilçeye yolunuz düştüğünde görmeniz gereken müzeleri, parkları, eğlence mekanlarını ziyaret edebilirsiniz.

Beşiktaş’ın En İyi Semtleri Nelerdir?

İstanbul Beşiktaş, 1930 senesinde Beyoğlu’ndan ayrılarak ilçe statüsü kazanmıştır. Birçok güzelliğiyle gezip görebileceğiniz yerler açısından çok fazla seçenek vardır. Beşiktaş’ın en iyi semtleri için aşağıdaki listeye bakabilirsiniz:

  • Bebek: Meşhur restoranların bulunduğu Bebek’te deniz ürünlerini, badem ezmesini deneyebilirsiniz. Avrupa yakasının en nezih ve gözdelerinden olan bu semtte Bebek çiçekçi hizmetimiz de bulunmaktadır.

  • Etiler: Parklarıyla ve dünyaca ünlü markaların bulunduğu bir semttir. Aynı zamanda Etiler çiçekçi hizmetimizden rahatlıkla yararlanabilirsiniz.

  • Arnavutköy: Eskiden Rumların yaşadığı bu semt, eğlence merkezleriyle ünlüdür. Tarihi ve mekanları ile ünlü olan Arnavutköy’e çiçek göndermek için birbirinden şık ürünlerimizi inceleyebilirsiniz.

  • Levent: Avrupa Yakası’nın en eski semtlerinden biri olarak çok gelişmiştir. Geçmişte sinema oyuncularının burada yaşadığı bilinir. Kültürü ile en özel semtlerden olan Levent’e çiçek gönder hizmetimizden hızlı teslimat seçeneği ile birlikte yararlanabilirsiniz.

  • Ortaköy: Mükemmel lezzetleri deneyebileceğiniz bir diğer semt, Ortaköy’dür. Özellikle kumpiri meşhurdur.

Yukarıdaki semtlerle birlikte Beşiktaş’ın görülmeye değer birçok yeri vardır. Bölgeyi ziyaret ederken Ribbon Flowers Beşiktaş çiçekçi hizmetimizden yararlanarak yakınlarınızı mutlu edebilirsiniz. Aynı zamanda daha kısa mesafelerde hızlı teslimat imkanı sunan Ortaköy çiçekçi hizmetimiz gibi seçenekleri de değerlendirebilirsiniz. “Çiçek gönder” hizmeti almak için dilediğiniz an bize ulaşabilir, sevdiklerinize güzel bir sürpriz hazırlayabilirsiniz.

Beşiktaş Gezilecek Tarihi ve Turistik Yerler

İstanbul’a gelen yerli ve yabancı turistler Beşiktaş gezilecek yerler için bir rota oluşturur. İlçe, özellikle tarihi yerleriyle ünlüdür. Yüzyıllar önce inşa edilen camileri, sarayları bulunur. Beşiktaş’a geldiğinizde bu tarihi güzellikleri ziyaret etmeyi unutmayın!

Dolmabahçe Sarayı

Beşiktaş denildiğinde ilk olarak akla Dolmabahçe Sarayı gelir. Barok dönemi mimarisiyle büyüleyen bir güzelliği vardır. İstanbul Boğazı’nın manzarasına karşı inşa edilmiştir. Dolmabahçe Sarayı’nın en önemli özelliği, Atatürk’ün ikamet ettiği yer olmasıdır. 10 Kasım 1938 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu önderi Mustafa Kemal Atatürk, burada hayata gözlerini yummuştur.

Dolmabahçe Cami

Asıl adı, Bezmialem Valide Sultan Cami olan Dolmabahçe Cami, İstanbul Beşiktaş gezilecek yerler içinde yer alır. Cami, Dolmabahçe Sarayı’nın tam yanında yer almaktadır. İsmi, saray inşa edildikten sonra değişmiştir. Literatüre, bu isimle geçmiştir ve günümüzde aynı şekilde kullanılmaya devam edilir. Osmanlı-Batı mimarisinin bir arada bulunduğu en güzel eserlerden biridir.

Ortaköy Cami

1853 senesinde Sultan Abdülmecit tarafından yaptırılan bir camiidir. Nigoğos Balyan tarafından inşa edilmiştir. Geleneksel olarak bildiğimiz Osmanlı mimarisinden farklılık göstermektedir. Batı tarzının yansıtıldığı Ortaköy Camii, barok bir tarza sahiptir. Turizm açısından Beşiktaş gezilecek yerler rotanıza Ortaköy Camisini ekleyebilirsiniz.

Yıldız Sarayı

Yapımı 1807 yılında tamamlanan Yıldız Sarayı, Kanuni döneminde av sahası olarak kullanılan ormana inşa edilmiştir. III. Selim, annesi Mihrişah Sultan’ın kullanması için yaptırmıştır. Saray yapıldıktan sonra çevresine köşkler, parklar da inşa edilerek kompleks bir yapı ortaya çıkmıştır. Bu özelliği, Osmanlı mimarisinden farklı olan bu saray, harika bir güzelliğe sahiptir ve büyüleneceğiniz alanlardan biridir.

Çırağan Sarayı

17. yüzyılda, Osmanlı Dönemi’nde IV. Murad’ın kızı Kaya Sultan’ın yalısı olarak kullanılan bir yalıydı. 1857 senesi geldiğinde II. Mahmut, yalıyı saraya dönüştürmüştür. Sultan Abdülaziz tarafından 1871 senesinde yapımı tamamlanmıştır. Bu sırada tahta yapılar yıkılarak yerine taştan temeller atılmıştır. Görkemli işlemeleri ile Beşiktaş’a gidenleri büyülemeye bugün de devam eder.

Deniz Müzesi

Türkiye’nin denizcilik alanında en büyük müzesidir. İçerisinde birçok eser barındırdığından dünyanın sayılı müzelerinden biridir. Beşiktaş’ın sahil kesiminde yer alan müzede silahlar, tuğralar, el yazmaları gibi sayısız eserler sergilenir. İçerisinde hediyelik eşya dükkanları bulunur. Beşiktaş gezilecek yerler listenize eklediğiniz Deniz Müzesi’nden birçok farklı hediyelik alabilirsiniz.

Aşiyan Müzesi

1906-1915 yılları arasında Şair Tevfik Fikret, 1945 senesinde müze haline getirilen bu evde yaşamıştır. Tevfik Fikret, evin projesini kendisi oluşturmuştur. Adını da Farsçada “yuva” anlamına gelen “Aşiyan” olarak belirlemiştir. Müzede eski dönemlere ait kitapları görmek mümkündür. Resimler, tablolar ve daha birçok sanatsal eser burada sergilenir. Abdülmecit’in Tevfik Fikret’e ait “Sis” şiirinden etkilenip yaptığı tablo da buradadır.

İtfaiye Müzesi

1931 yılında açılan İtfaiye Müzesi, gezi rotanızı oluştururken atlamamanız gereken bir yerdir. Müze içerisinde 300 yıllık itfaiye ekipmanlarını görmeniz mümkündür. Tulumbalar, giysiler sergilenmektedir. Bunun yanında yangından korunma yöntemleriyle alakalı eğitimleri görme şansınız vardır. Rehberlik hizmetiyle gezdiğinizde birçok değerli bilgiye erişebilirsiniz.

Saray Koleksiyonları Müzesi

Dolmabahçe semtinde yer alan Saray Koleksiyonları Müzesi, saray hayatına dair eserlerin sergilendiği bir yerdir. Padişahlar ve ailelerine ait eşyalar burada bulunur. Kıyafetler, el işleri, mühürler, şamdanlar ve daha birçok farklı eserleri görmeniz mümkündür. Kültürel anlamda size çok fazla bilgi katacağından emin olabilirsiniz.

Beşiktaş’ta Gezilecek Park ve Bahçeler

İstanbul’a gittiğinizde Beşiktaş’ta gezilecek park ve bahçeler mutlaka uğranması gereken yerlerdendir. Yemyeşil park ve bahçeleri gezerken kendinizi doğal güzelliğin içinde bulursunuz. Muhteşem manzaralara karşı yürüyüş yapabilirsiniz.  Hayatın stresinden biraz olsun uzaklaşmak isterseniz, kesinlikle bu park ve bahçeleri ziyaret etmelisiniz. Emin olun, Beşiktaş gezilecek yerler listesindeki parklar size ilaç gibi gelecek özelliğe sahip!

Yıldız Parkı ve Korusu

İçinde bulunan köşkler 1979 senesinde restore edilerek halka açılan park, büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. Burada gezerken 400 yıllık farklı türdeki ağaçları görmeniz mümkün. Bu özelliğinden dolayı aslında tarihin sayfalarında da yürüdüğünüzü hissedersiniz. 120’den fazla egzotik ağacın bulunduğu Yıldız Parkı ve Korusu, özellikle kahvaltı yapabileceğiniz mekanlarla ünlüdür. Güne park içerisindeki mekanlarda kahvaltı yaparak başlamak, enerjinizi yükseltir.

Maçka Demokrasi Parkı

Bir diğer gideceğiniz park, Maçka Demokrasi Parkı’dır. Bitki örtüsü açısından oldukça zengindir. Gittiğiniz zaman kendinizi, harika bir doğal güzelliğin içinde bulabilirsiniz. Park aşağıdaki şekilde çeşitli alanlara ayrılmıştır:

  • Spor Aletler

  • Çocuk Oyun Alanı

  • Kafe ve Lokanta

  • 9 Tane Yapay Havuz

İstanbulluların sık sık gittiği bu park, turistlerin de merak ettiği yerlerden biridir.

Beşiktaş Eğlence ve Yemek Mekanları

Daha önce ifade edildiği gibi Beşiktaş, eğlence ve kültür merkezidir. Güzel vakit geçirmek için gidebileceğiniz çok fazla eğlence ve yemek mekanları vardır. Arkadaşlarınızla, ailenizle giderek mutlu anılar biriktirebilirsiniz. Gezilecek yerler için sözü geçen mekanları listenize eklemeyi unutmayın!

Kahvaltıcılar Sokağı

İstanbul’un en ünlü yerlerinden biri, şüphesiz Kahvaltıcılar Sokağı’dır. İsmini, sokakta bulunan birbirinden şirin ve benzersiz kahvaltı salonlarından alır. Buraya gelerek güzel bir güne başlayacağınızdan emin olabilirsiniz. Sadece hafta sonları, çok kalabalık oluyor. Buna göre daha erken evden çıkmanız gerekebilir. Fiyatlar, genellikle normal standartlarda karşınıza çıkar.

Küçükçiftlik Park

Eskiden mesire alanı, lunapark gibi hizmetler verilen Küçükçiftlik Park, artık yerli ve yabancı konser etkinlikleri ile ünlüdür. Eğlenceli zaman geçirmek için burada düzenlenen konserlerden birine biletinizi alıp gelebilirsiniz. Sanatın ve kültürün buluştuğu Küçükçiftlik Park’ta harika zaman geçirirsiniz. Hem de yaz kış hiç fark etmeden. Burada kış etkinlikleri için 4500 kişiye kadar kapalı alan hizmeti vardır.

Ortaköy Kumpircileri

Beşiktaş gezilecek yerler denildiğinde Ortaköy Kumpircileri hakkında bilgi vermemek olmaz. Ortaköy, genel olarak mimarisiyle, sahiliyle sizi kendine hayran bırakır. Ancak burada bulunan restoranlara uğramayı ihmal etmeyin. Gerçek kumpirin tadına bakın. Restoranda oturabileceğiniz gibi kumpirinizi alıp sahil kenarına geçmeniz mümkün. Daha sonrasında Ortaköy’de bulunan tarihi eserleri ziyaret edebilirsiniz. 

whatsapp facebook twitter linkedin pinterest


Benzer Makaleler
arama