çiçek ara sepet

10 Egzotik Çiçek

 

10 Egzotik Çiçek

 

  • Blood Lily

         

Blood Lily oldukça etkileyici bir çiçektir. Güney Afrika'nın kuzey kesimlerindeki kayalık bölgelerinde gölgede gelişir. Kımızı tonlu, uzun formlu kılcal çiçekleri yüksek miktarda toksin içerir ancak kökleriyle birlikte kullanıldığında birçok hastalığın tedavisinde de faydalıdır.

 

  • Blue-Passion Flower (Passiflora- Çarkıfelek)

          

Passiflora adıyla bildiğimiz bu çiçek Asya ve Orta Amerika'nın ılıman iklimlerinde yetişir. Daha çok uyku problemleri ve sinir sistemini düzenleme, rahatlatma etkileriyle bilinir.

 

  • Bottle Brush (Fırça Çalısı) 

        

Avustralyanın doğu ve güneydoğusunda bulunur. İsmini, gövdesinden çıkan dikenli çiçeklerinin biberon fırçasına benzemesinden alan fırça çalısı, yaz aylarında çiçek açar.

 

  • Etlingera

        

Zencefilgillerden olan etlingera, yaklaşık 100 e kadar cinse sahiptir. Malezya ve Endonezya'ya özgü bir süs bitkisidir.

 

  • Grass of the Dew

        

Üzerinde sarı noktaları olan mor tüylü bir çiçek olan grass of the dew, Çin İmparatorluğunda romatizmal enfeksiyonların tedavisinde kullanılırmış. Günümüzde ise Dior laboratuvarları tarafından epidermisin hidratasyon mekanizmasını düzenlediği keşfedilmiştir.

 

  • Musas (Muz Çiçeği)

        

Kolombiya And dağlarına özgü Muz çiçeği, muz demetinin sonundaki büyük, koyu mor renkteki kısımdır. Çiçek kısmındaki vitamin ve mineraller sayesinde birçok hastalığa iyi gelmektedir.

 

  • African Tulip (Afrika Lalesi)

        

Afrika lalesi, Afrika ormanlarının yaprak dökmeyen ağaçlarındandır ve kırmızı, güzel, laleye benzeyen çiçekleri vardır. Lalelerin içini açmak için kestiğinizde Çiçek tomurcuklarının içinde bulunan su nedeniyle bir çeşme gibi fışkırır bu sebeple çeşme ağacı olarak da adlandırılır.

 

  • Blue Jacaranda

        

Brezilya gül ağacı olarak da bilinen mavi jakaranda, Brezilya, Peru ve çevresindeki tropikal bölgelerde yaygın olarak bulunur.

 

  • Alpinia

       

Zencefilgillerden olan Alpinia açık pembe renginden koyu kırmızıya kadar birçok renk ve tonlarda bulunabilir. Ağırlıklı olarak Orta Amerika'da bulunsa da , genellikle Asya'nın yağmur ormanlarında yetişir.

 

  • Bitter Gourd (Kudret Narı)

         

Kabakgillerden olan kudret narı, ince gövdeli, tırmanıcı özellikli bir bitki türüdür. Ülkemizde meyvesi ve faydaları ile bilinen bu bitkinin kökeni tropik Afrka olup, Doğu Hindistan, Asya ve Türkiye, İtalya gibi akdeniz ülkelerinde de yetişir. Meyveleri birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir.   

 

         

whatsapp facebook twitter linkedin pinterest


arama