çiçek ara sepet

Beykoz Gezi Rehberi-Beykoz’da Gezilecek Yerler

 

Beykoz’da gezilecek yerler, İstanbul’un en güzel tarihi ve doğal güzelliklerini oluşturuyor. Kasırları, kaleleri, dereleri ile Beykoz’un eşsiz manzaralarını keşfedebilirsiniz. Peki, en az bir defa ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri olan Beykoz nerede? Bu şehrin gezilecek yeleri neler?

Bu içeriğimizde harika semtte nerelere gidebileceğinizi ayrıntılı bir şekilde öğrenmeniz mümkün! Emin olun, listemizde gideceğiniz yerler sizi kendine büyüleyecek nitelikte!

Beykoz’un En İyi Semtleri Nelerdir?

İstanbul Beykoz, harika semtleriyle birçok kişinin yaşamak isteyeceği bir yer. Gittiğiniz zaman güzelliğiyle enerjinizi yükseltirken hayatınızda birkaç defa daha görmek isteyeceğiniz yerlere sahip. Beykoz’un en iyi semtleri için aşağıdaki listemize bakabilirsiniz:

  • Riva: Kamp alanları ve plajlarıyla meşhur olan bu semt, İstanbul’un en güzel yerlerinden biri. Ribbon Flowers olarak Riva çiçekçi hizmetimiz bulunmaktadır.
  • Kanlıca: Beykoz’un bu güzel semtinde birçok çay bahçesi ve cafe bulunuyor. Ayrıca Ribbon Flowers mağazamızın Kanlıca çiçek gönder seçeneğinden bu semt için de yararlanabilirsiniz.
  • Anadoluhisarı: İstanbul’un en gözde semtlerinden biri olan Anadoluhisarı, gezilecek yerleri ve popüler mekanlarıyla ünlüdür. Anadoluhisarı çiçekçi için Ribbon Flowers mağazamızı ziyaret edebilirsiniz.
  • Acarlar: Birbirinden farklı cafe ve restoranlara giderek bu güzel semtte birçok lezzeti tadabilirsiniz. Semtte yaşayan bir yakınınıza Acarlar çiçekçi seçeneği için Ribbon Flowers mağazamızı tercih edebilirsiniz.

Yukarıdaki semtler Beykoz’da görülmeye değer çok fazla yer vardır. Aynı gün teslimat Beykoz çiçek gönder seçeneği için Ribbon Flowers mağazamızın muhteşem tasarımlarını incelemeniz mümkündür. Sevdiklerinizi mutlu etmek için Beykoz çiçekçi hizmetimizden istediğiniz her an yararlanabilirsiniz.

Beykoz Nüfusu Kaçtır?

İstanbul’da en çok merak edilenlerden biri Beykoz nüfusu olarak karşımıza çıkıyor. Bu güzel ilçe diğer pek çok İstanbul ilçesine nazaran oldukça az kişiye ev sahipliği yapıyor. %49,47’si erkek, %50,53’ü kadın olmak üzere ilçenin nüfusu, 248.595’dir. 

Beykoz Kasırları

Bu güzel ilçeyi gezerken ziyaret etmeniz gereken yerler arasında kesinlikle Beykoz kasırları vardır. Çok eski dönemlerden kalan kasırlar, size tarihin güzelliklerini yansıtacak nitelikte. Mimarisiyle harika bir görüntü oluşturan bu kasırları gezerken tarihine bakmayı unutmayın!

Hidiv Kasrı

Osmanlı döneminde yapılan Beykoz Kasrı, oldukça ihtişamlıdır. Sadece Osmanlı mimarisi değil batı tarzını da bu kasırda görüyoruz. Tavanı çatıya kadar yüksektir ve vitray sanatıyla süslenmiştir. İçerisinde zarif çeşme ve havuzlar bulunur. Havuzun etrafında bir daire çizerek salonlar arası geçiş yapılan bir plana sahiptir. 

Küçüksu Kasrı

Göksu Kasrı olarak bilinen Küçüksu Kasrı, Beykoz’da gezilecek yerler listemizde yerini alıyor. Mimarı Nikoğos Balyan Kalfa olan bu yapı, 1857 yılında hizmete başlamıştır. Geçmişte dinlenme ve av için kullanılan kasır, geleneksel Türk ev tipine göre inşa edilmiştir. İçerisinde sanat eserleri bulunurken aynı zamanda harika bir manzaraya bakar. 

Beykoz’da Gezilecek Tarihi Yerler

Beykoz, sadece kasırlarıyla tarihi güzelliklere sahip değildir. Daha pek çok farklı yapıya sahiptir. Kesinlikle yolunuz İstanbul’a düştüğünde bu yerleri görmelisiniz. Gelin, hep birlikte Beykoz’un tarihi yerlerine bakalım.

Anadoluhisarı

Beykoz’un Anadoluhisarı semti, Beykoz’da gezilecek yerler denildiğinde ilk akla gelen yerlerden biridir. Tabii, bizim burada bahsedeceğimiz, sürekli adını duyduğumuz o kale. Bildiğiniz gibi İstanbul 1453 senesinde Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedildi. Ancak ondan önce Yıldırım Bayezid, iki defa İstanbul’u kuşatmıştı. Anadoluhisarı, bu kuşatma döneminden kalma harika bir yapı.

Yoros Kalesi

İstanbul, çok uzun yıllar boyunca birçok medeniyetin göz bebeğiydi. Osmanlı’dan önce Doğu Roma buraya hakimdi. Yoros Kalesi, Doğu Roma döneminden kalma, sonrasında Cenevizliler’in eline geçen bir kaledir. İstanbul’da bulunan diğer kaleler arasında en büyük kale olduğu biliniyor.

Anadolu Feneri

İstanbul geziniz sırasında sessiz sakin bir yere gitmek ister misiniz? O zaman size önerimiz kesinlikle Anadolu Feneri. Çok eski zamanlardan kalma bu tarihi yerde mükemmel bir manzaraya tanık olacaksınız.

Yuşa Tepesi

Yuşa Tepesi, halkın inanışına göre Yuşa Peygamber’in mezarının olduğu yerdir. 1755 tarihinde bu tepeye, bir mescit yapılmıştır. Beykoz’da gezilecek yerler rotanıza kesinlikle eklemeniz gereken harika eserlerden biridir.

Beykoz Cam ve Billur Müzesi

Kültürel geziniz için listenize ekleyeceğiniz yerlerden diğeri, şüphesiz Beykoz Cam ve Billur Müzesi’dir. Müze, Avrupa’da Osmanlıya özel olarak tasarlanan eserleri içinde barındırıyor. 13. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar geçen sürede Avrupa ve Osmanlı cam sanatını sizlere sunuyor. 

Halil Ethem Paşa Yalısı

Ahşap bir yapı olan Halil Ethem Paşa Yalısı, 1850 senesinde sadrazam İbrahim Ethem Paşa tarafından yapılmıştır. Barok üslubunu andıran bu yalı, size Beykoz’un tarihi güzelliğini yansıtır. Harika manzarasıyla da büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. 

Kuleli Müzesi

Tarihi Doğu Roma Dönemi’ne kadar giden Kuleli Müzesi, Yavuz Sultan Selim Dönemi’nde Yeniçeri Kışlasına çevrilmiş. Yeniçeri Ocağı ortadan kaldırılınca yeni orduya özel buraya başka bir kışla inşa edilmiş ancak yakılarak yıkılmış. Abdülmecit zamanında yine bir kışla yaptırılmış ve uzun savaş dönemlerinde kullanılmış. Askeri Lise olarak bir süre eğitim verilen yer, günümüzde müzeye çevrilmiş durumda. 

Beykoz’da Gezilecek Doğal Yerler?

Beykoz’da gezilecek yerler listemize doğal güzelliklerle devam ediyoruz. Bu güzel ilçede sizi kendine hayran bırakacak birçok manzara var. Kesinlikle rotanıza bu yerleri eklemeyi ihmal etmeyin!

Kanlıca

Doğanın, huzurun ve güzelliğin yeri Kanlıca. Yemyeşil korularıyla kendinizi masallarda hissedeceğiniz bir yerdir. Burada görkemli yalıları görebilir, huzur dolu bir yerde oturup hayatınızın stresinden bir an olsun uzaklaşabilirsiniz. Tabii, buraya gelmişken Kanlıca yoğurdu yemeyi unutmayın!

Mihrabad Korusu

Kanlıca’da bulunan bu koru, çam ağaçlarıyla sizi karşılıyor. Harika korunun tarihte bir yeri de vardır. Osmanlı Dönemi’nde Necibe Hanım bu koruyu Rukiye Hanım’a yüzgörümlüğü olarak vermiştir. Mısırlı Abbah Halim Paşa’nın kızı Rukiye Hanım, şuandaki haliyle yalıyı inşa ettirmiştir. Günümüzde muhteşem manzarayı izleyebileceğiniz birçok yer vardır.

 

Kavacık ve Bülbülderesi

Beykoz’da gezilecek yerler arasında bulunan Kavacık ve Bülbülderesi, stresten uzak vakit geçirebileceğiniz bir yer. Kendine has güzellikleriyle gelenleri adeta büyülüyor. 

Göksu ve Küçüksu Deresi

Anadoluhisarı’nın tam karşısında olan Göksu deresi, geçmişte insanların su ihtiyaçlarını karşılıyormuş. Aynı zamanda Lale Devri’nden sonra insanların çalgılarıyla küçük eğlenceler yaptığı sandal gezileri düzenleniyormuş. Biraz güneyinde ise Küçüksu deresi karşınıza çıkıyor. Göksu’ya göre biraz daha cılız olan bu dereyi de görmek isteyebilirsiniz. 

Beykoz Korusu

Beykoz Korusu, döneminde Sultan Abdülaziz Han tarafından düzenlenmiştir. Harika doğal manzarasıyla gitmeniz gereken noktalardan biridir.

Anadolu Kavağı

İstanbul’da belki hemen hemen herkesin bildiği bir yer olan Anadolu Kavağı, size Ege’nin bir beldesini hatırlatacak nitelikte. Ancak hafta sonu, biraz daha kalabalık olduğunu hatırlatman isteriz.

Cemile Sultan Korusu

Doğal ortamlarında papağanları ve diğer kuş türlerini gözlemlemek ister misiniz? Eşsiz güzelliğiyle Cemile Sultan Korusu, size bu imkanı sunuyor. Beykoz’da gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken bu koruda kuş sesleriyle huzura doyamayacaksınız!

Polonezköy Tabiat Parkı

Doğada bir yürüyüş, sevdiklerinizle piknik yapmak, bisiklet turu gibi aktiviteler için harika bir alandır Polonezköu Tabiat Parkı. Günübirlik gidebileceğiniz gibi konaklama yerleri de vardır. Dilerseniz, birkaç gün kalarak bu bölgenin tadını çıkarabilirsiniz.

Riva

Oldukça sakin bir yer olan Riva’nın uzun bir kumsalı vardır. Burada istediğiniz gibi vakit geçirebileceğinizden emin olabilirsiniz.

Ortağ Tepe 

Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında rengarenk çiçeklerle huzurlu bir gün geçirmeniz mümkün. Ayrıca İstanbul’un en güzel manzarasına tanık olabilirsiniz. Harika manzarası ve bol oksijeniyle enerjinizi yükseltecek bir alandır.

Beykoz’da Ne Yenir?

Beykoz’da gezilecek yerler arasında birçok restoran ve kafe bulmanız mümkündür. Burada mantı, yoğurt, balık gibi lezzetli yiyeceklerin tadına bakabilirsiniz. Aşağıdaki listemizde Beykoz’da gidebileceğiniz yerler için birkaç örnek görmeniz mümkündür:

  • Yakamoz Restoran
  • Hıngal Mantı
  • Mihrabat Restoran 
  • Balıkçı Abdullah
  • Hidiv Kasrı Restoran
  • İkinci Bahar Restoran

Yukarıdaki yerler dışında daha gidebileceğiniz çok farklı restoranlar vardır. Her restoran, harika ambiyanslara sahiptir. Yemeğinizi yerken veya kahvenizi içerken Beykoz’un eşsiz manzarasını izleyebilirsiniz. 

whatsapp facebook twitter linkedin pinterest


Benzer Makaleler
arama