çiçek ara sepet

Aloe Vera Çiçeği ve Faydaları

 

Aloe vera çiçeği, içerisinde bulunan faydalı jelle bilinen bir bitkidir. Siz de aloe vera ile alakalı merak ettiklerinizi öğrenmek için içeriğimizi okuyun!

Günümüzde alternatif tıpta aloe vera çiçeği sıkça kullanılır. Bunun nedeni, içinde bulunan jelin birçok yönden yararlı olmasıdır. İçeriğimizde bu bitkinin faydalarını ve nasıl yetiştirileceğiyle ilgili birçok bilgiyi size anlatacağız.

Aloe Vera Faydaları

Aloe vera, dış kalın tabakasının altında bulunan jelin faydalarıyla bilinir. Aloe vera jeli içinde birçok mineral, vitamin ve antioksidan bulunur. Zengin değerlerinden dolayı kremlerden duş jellerine kadar çeşitli bakım ürünlerinde kullanılır. Jelinin dışında, suyu da çok faydalı olan bir bitkidir.

Aloe Vera Jeli Faydaları Nelerdir?

Aloe vera çiçeği içerisinde bulunan jel, özellikle cilde iyi gelir. Bu mükemmel bitkinin faydalarından yararlanmak için düzenli olarak kullanmanız önerilmektedir. Aşağıdaki listeden aloe vera faydaları hakkında bilgi alabilirsiniz:

 • Kırışıklıkları önler.
 • Ciltte nem dengesi sağlar.
 • Cildin sıkılaşmasına yardımcı olur.
 • Kaşıntı önleyicidir.

Yukarıdakiler dışında jelin daha pek çok farklı etkisi vardır. Özellikle cilde ve yüze olan faydalarından dolayı evlerde sıkça yetiştirilen bir bitkidir.

Aloe Vera Cilde ve Yüze Faydaları Nelerdir?

Cildinizin kuru veya çok fazla yağlı olması durumunda aloe vera çiçeği içinde çıkan jeli kullanabilirsiniz. Çünkü bu mucizevi bitkinin harika etkileri vardır. Aloe veranın cilde faydaları için aşağıdakilere bakabilirsiniz.

 • Yanık ve yaralara merhem olur.
 • Yaşlanma karşıtıdır ve gençleştirici krem niteliğindedir.
 • Akne ve sivilceleri kurutur.
 • Saçınızda olan kepek derdini çözer.
 • Yağlı ciltlerin problemini çözerken kuru ciltlere nem katar.

Tüm bu aloe vera yüze faydaları için günümüzün en şifalı bitkisi olduğunu söyleyebiliriz. Ancak kullanım aşamasında dikkatli olun. Özellikle yoğun bir cilt probleminiz varsa, doktorunuza danışın.

Aloe Vera Bitkisi Suyu Faydaları Nelerdir?

Son dönemlerde aloe vera çiçeği suyu hakkında belki birçok şey duymuşsunuzdur. Evet, bu bitkiyle şifalı bir su elde edilebiliyor. Özellikle kilo vermek isteyenler için süreci hızlandırmasıyla biliniyor. İşte bahsettiğimiz suyun faydaları:

 • Reflü hastalığına iyi gelir.
 • Bağırsak hareketliliğini hızlandırır, müshil etkisi yaratır.
 • Sindirime yardımcıdır.

Suyu kullanırken dikkatli olmayı sakın unutmayın! Çok fazla tüketmek, elektrolit dengesizliklere neden olabilir.

Aloe Vera Bakımı ve Çoğaltılması- Püf Noktaları

Eviniz odalarında veya balkonunuzda aloe vera çiçeği yetiştirebilirsiniz. Ekim için zengin, humuslu ve geçirgen yapılı toprağı tercih etmelisiniz. Aydınlık bir yere konumlandırmanız, önem vermeniz gereken bir diğer detay. Aloe vera bakımı ve çoğaltılması için aşağıdakileri göz önüne almalısınız:

 • Sağlığınıza faydası olan bu bitkiyi kış aylarında ılık bir yerde besleyin.
 • Her gün sulamanıza gerek yoktur, toprağın tamamen kuru olduğundan emin olun.
 • Sulama yaparken düzenine özen gösterin.
 • Kökten ayırma yöntemiyle çoğaltın.

Yukarıdaki detaylar, merak ettiğiniz “Aloe vera nasıl çoğaltılır ve bakılır?” sorusunun cevabıdır. Bu konulara dikkat ederek bitkinizi sağlıklı şekilde besleyebilirsiniz. Diğer yandan “Aloe vera nasıl yetiştirilir?” sorusunun yanıtını da öğrenmek gerekir.

Evde Aloe Vera Nasıl Yetiştirilir?

Evinizde aloe vera bakım için önceliğiniz nereye yerleştirmeniz gerektiğidir. Aydınlık ortamları seven bu bitkiyi; pencere kenarında ve balkonda büyütebilirsiniz. Akşamları aşırı soğuk olmadığı müddetçe dışarıda kalabilir. Soğuk havalarda bitkinizi içeriye almayı unutmamalısınız.

Aloe Vera Nasıl Dikilir? Toprağı Nasıl Olmalı?

Buraya kadar aloe verayla alakalı birçok bilgiyi edindiniz. Peki, “Aloe vera nasıl dikilir?” Sorunun cevabı için öncelikle toprak seçimine özen göstermelisiniz. Organik maddeler açısından zengin humuslu topraklar, Aloe vera çiçeği yetiştirmek için uygundur. Dikim sırasında bu toprağın olduğu büyük bir saksı tercih edebilirsiniz. 

Aloe Vera Çiçek Açar Mı?

Merak edilen bir diğer soru “Aloe vera çiçek açar mı?” sorusu olarak karşımıza çıkıyor. Bu sorunun cevabı, nadir de olsa evettir. Bazen kırmızı ve sarı renkte, bitkinin etrafında küçük çiçekler açar. Genelde ilkbahar aylarına yakın bu çiçekleri görebilirsiniz.

Aloe Vera Çeşitleri Nelerdir?

Farklı alanlarda kullanılabilen aloe vera çiçeği türleri mevcuttur. Çay yapımından cilde iyi gelenlere kadar çeşitler vardır. Bunlardan bazılarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Aloe Barbadensis
 • Aloe nyeriensis
 • Aloe arborescens
 • Aloe dichotoma

Yukarıdaki türler arasında “aloe nyeriensis” dışında aloe vera çiçeği alıp evinizde besleyebilirsiniz. Çünkü bahsi geçen tür, nesli tükenme tehlikesi altında olup korumaya alınmıştır. Onun dışında evinizde beslediğiniz aloe veralarla kendi kremlerinizi, şampuanlarınızı yapmanızın mümkün olduğunu söyleyebiliriz.

whatsapp facebook twitter linkedin pinterest


arama