çiçek ara sepet

5 Adımda Buket Yapımı

5 Adımda Buket Yapımı:

 

Buketler birine sevdiğinizi göstermek için en güzel yollardan biridir. Satın almak yerine kendi buketinizi de yapabilirsiniz. Bu hem sevdiğiniz için anlamlı bir hediye hem de  kendi el becerinizi yaratıcılığa çevirmek için mükemmel bir fırsattır. Bu yazımızda size 5 adımda nasıl buket hazırlayacağınızı paylaşacağız.

 

 

      1. Buketinizi Planlama:

 

 •  Buketinizin renk düzenini belirleyin. Çoğu buketin odak noktası belirgin bir merkez çiçeğidir. Bu merkezdeki çiçek ve rengi bukette kullanacağınız diğer çiçeklerin seçiminde size yardımcı olacaktır. İsterseniz zıt renklerle renk patlaması orataya çıkarabilir yada birbirine yakın renklerde çiçekler kullanarak ahenk yaratabilirsiniz.
 • Buketteki çiçekleri nasıl yerleştireceğinize karar verin. Eğer yuvarlak formlu bir buket yapacaksanız çiçekleri aynı hizada tutmaya özen gösterin, çiçeklerin başları birbiriyle aynı hizada olmalıdır.
 • Buketiniz için mevsim çiçeklerini tercih edin. Bazı popüler mevsim çiçekleri şunlardır:

          Bahar: Zambak, lale, sümbül, şakayık

          Yaz: Lavanta, papatya, ortanca, ayçiçeği

          Sonbahar: Krizantem, Dahlia

          Kış: Zambak, lale, nergis, yasemin

          Tüm yıl boyunca: Karanfil, Calla, Orkide, Gül

 

      2. Buket Yapımı Malzemelerini Hazırlama:

     Buket yaparken bazı malzemelere ihtiyacınız olacak;  çiçek makası, buketinizi sarmak için ip, buketinizi paketleyecekseniz paket kağıdı, buketinizi vazoya kaoyacaksanız su dolu bir vazo.

 

     3. Çiçekleri Değerlendirme ve Budama: 

 

 • Elinizdeki çiçekleri değerlendirirken buketinizde daha uzun ömürlü olmaları için tomurcukları değerlendirin.

 

 • Çiçeklerin sağlığını ölçmek için saplarını inceleyin: Kökten bir sap tutun ve ayağa kalkıp kalkmadığına bakın, zayıf köklü çiçekler  bazen çiçeğin yaşlı veya bir şekilde zarar görmüş olduğunun göstergesidir. Saplarının kokulu ve sümüksü olmamasına özen gösterin çünkü bu çiçeğin çok uzun süre suda kaldığının göstergesidir.

 

 • Çiçeklerinizin yapraklarını inceleyin. Yaprakların berrak ve temiz olmasına özen gösterin. Herhangi bir leke ya da kuruluk buketinizin ömrünün kısalmasına sebep olacaktır. Lekeli kurumuz yada pörsümüş yaprakları temizleyin ve yeşil olanlarla devam edin.

 

 • Çiçeklerinizin saplarını eşit şekilde kesin. Çiçek düzenlemenin en önemli kurallarından biri çiçeğinizin her bölümünü korumaktır. Bunun için gerekli olan şeylerden biri de saplarını kesmektir. çiçeklerinizin saplarını çiçek makasıyla açılı bir biçimde kesin. Açılı bir kesim sapın daha kolay su çekmesini sağlar ve buketinizin ömrünü uzatır.

 

 • İstenmeyen yaprak ve dikenleri temizleyin. Dikenli bir çiçek kullanıyorsanız bir bıçak yardımıyla gövde boyunca olan dikenleri temizleyin. Dilerseniz bu işlemi her bir dikeni tek tek çiçek makası yardımıyla da temizleyebilirsiniz. Yaprakları ise gövdenin üst bölümünde biraz kalacak ve buketinize hacim katacak yere kadar temizleyebilirsiniz.

 

 

      4. Çiçeklerinizi Düzenleme:

 

 • Merkez çiçeğinizi yerleştirin. Vazo veya kap kullanıyorsanız çiçeğin konumunu belirleyebilmek ve merkeze yerleştirmek için tek elinizi kullanın. Buket yapmayı planlıyorsanız çiçeklerinizi baskın olmayan elinizle tutun ve serbest elinizle buketinize ekleyin. Merkez çiçeğiniz buketin ortasına gelecek şekilde düzenleyin. 

 

 •  Merkez çiçeğinizin etrafına çiçek ekleyin. Buketinizin içinden dışına doğru çalışmak düzenli görünmesini  sağlayacaktır. Merkez çiçeğinizin etrafına birer çiçek ekleyip buketiniz büyüdükçe elinizde çevirerek birer çiçek eklemeye devam edin. 

 

 • Çiçeklerinizin tepesinin eşit olmasına özen gösterin. Çiçeklerin yüksekliğini kontrol etmek için buketinizi göz hizanızda tutun.

 

 • Yeşillik ekleyin. Merkez buketiniz oluştuğunda yeşillik ekleyip buketinizi zenginleştirmek ve daha hacimli durmasını sağlamak için çeşitli dallar ya da yeşillikler eklemelisiniz. 

 

 • Bir kap kullanmıyorsanız buketinizin sapını bağlayın. Çiçek teli yada bir ip yardımıyla buketinizi bağlamalısınız. Eğer tel kullanıyorsanız buketinizin uzunluğu boyunca spiral bir şekilde tel ile sarın. Dilerseniz çiçek bandıyla en üst kısmından başlayarak altına kadar bant ile kaplayabilirsiniz.

 

 • Buketinizi inceleyin ve son rötuşları yapın. Buketinizi bağlarken ya da çiçek eklerken yüksekliği yada duruş dengesi bozulmuş olabilir. Çiçeklerin üst kısmının düz, yüksekliğinin dengeli olduğundan ve çiçeklerin hoş bir şekilde yerleştiğinden emin olun. Şimdi buketinizi özel birine hazırlama zamanı!

 

          

 

     5. Buketinizi Özelleştirme:

 

 • Buketinizi kendi düğününüz ya da bir yakınınız için gelin buketi olarak da hazırlayabilirsiniz. Bunun için çiçek seçiminde en başta elbette geleneksel bir buket için beyaz tercih edilir. Merkez çiçeğiniz zarif bir zambak yada güller olabilir.

 

 • Daha renkli bir buket hazırlamak isterseniz pembe şakayık gibi en favori çiçekleri tercih edebilirsiniz.

 

 • Buketinizi sevdiğiniz kişilere ya da özel bir gün için özelleştirebilirsiniz. Örneğin anneniz için bir buket hazırlamak isterseniz merkez ve vurgu çiçekleri olarak annenizin ev sevdiği çiçekleri veya renkleri kullanabilirsiniz.

 

 • Buketinizi özel bir durum için örneğin teşekkür için hazırlıyorsanız minnettarlığı sembolize eden çiçekler kullanabilirsiniz. Teşekkür etmenin en güzel yollarından biri çiçeklerdir. Bunun için gülleri tercih edebilirsiniz.

 

 •  Geçmiş olsun demek istiyorsanız çiçeğin iyileştirici gücü çok etkili olacaktır. Hasta bir yakınınız için buket hazırlayacaksanız enerjik ve canlı renkler tercih etmelisiniz. Turuncu hasta yakınınızı neşelendirebilir.

 

 • Kırmızı sevgi ve sıcaklıkla ilişkilidir ve güçlü duygular uyandırır.

 

 • Yeşil doğanın simgesidir sağlığa teşvik edebilir ve sakinleştirici bir etkisi vardır.

 

      

 

 

 

 

 

whatsapp facebook twitter linkedin pinterest


arama