çiçek ara sepet

Doğayla İç İçe Yapılabilecek 5 Spor

 

 Doğayla İç İçe Yapılabilecek 5 Spor

 

Günümüzde dünya nüfusunun büyük kısmı şehirlerde yaşıyor. Yaşadığımız binalar, çalışma ofislerimiz, gittiğimiz alışveriş merkezleri, kullandığımız arabalar, akıllı telefonlar, her geçen gün gelişmekte olan teknoloji... Günlük hayatımız içerisinde yer alan daha birçok şey. Ne yazık ki doğayla olan etkileşimimizi azaltıyor, üstelik birçoğumuz bu koşuşturma içerisinde bunun farkına bile varmıyoruz.

Günümüzde trend haline gelen sağlıklı beslenmek, daha aktif bir yaşam sürmek, spor yapmak bile içinde bulunduğumuz düzen içerisinde kayboluyor, bir zorunluluk haline geliyor. Halbuki doğayla iç içe olmak bizim doğamızda var. Toprağa ayağımızı bastığımızda, mis gibi havayı içimize çektiğimizde hissettiğimiz o ait olma  hissi ve güven duygusu... İhtiyaç duyduğumuz ne varsa doğada mevcut. O halde pahalı ekipmanlara, kapalı salonlarda kalabalık içinde spor yapmaya  hiç ihtiyacımız yok.

O zaman doğanın gücü ve güzelliğiyle bütünleşmemizi sağlayacak sporlar hangileri hep birlikte inceleyelim.

 

  

 

 

  • Doğa Yürüyüşü

Her ne kadar doğa yürüyüşü denince akla trekking gelse de aslında trekking dağcılığın ilk adımı olarak görülüyor.

Trekking daha organize bir şekilde, yüksek irtifada ve kamp kurarak yapılan uzun ve yorucu yürüyüşlerdir. Günübirlik ve daha hafif yapılan doğa yürüşleri ise hiking olarak adlandırılıyor. İster bireysel, isterseniz gruplar dahilinde amatör ya da daha profesyonel yürüyüşler yaparak doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

 

 

  • Bisiklet

Hem daha güçlü bir sportif aktivite, hem doğayla iç içe olmak istiyorsanız bisiklet tam da size göre! İster grup halinde, isterseniz bireysel ve daha özgür bir şekilde doğanın size sunduğu güzellikleri keşfedebilirsiniz. 

 

  • Dağcılık

Dağcılık denildiğinde bu alanda profesyonel olmak gerektiğini düşünebilirsiniz ancak dikkat, disiplin, mücadele ruhunın sizde olduğunu düşünüyorsanız deneyebilir, amatör olarak devam edebilirsiniz. Bu konuda Türkiye Dağcılık Federesyonu ile üniversitelerin dağcılık kulüplerinden faydalanabilirsiniz.

 

 

  • Yamaç Paraşütü

Binlerce metre yükseklikte, tüm güzelliklere hakim, kendinizi rüzgara bıraktığınız son derece heyecanlı ve özgür hissedeceğiniz bir spor. Ülkemizde yamaç paraşütü denildiğinde ilk akla gelen Fethiye-Ölüdeniz de profesyoneller eşliğinde ilk atlayışınızı gerçekleştirebilir ve muhteşem manzara eşliğinde bu hissi deneyimleyebilirsiniz. Ancak bu spora başlamadan önce son derece ciddi bir eğitim alınması gerektiğini unutmayalım.

 

 

 

  • Tüplü Dalış

Sualtı dünyasının büyülü güzelliklerini keşfetmeye, farklı canlı türlerini görmeye hazır olun. 3 tarafı denizlerle kaplı ülkemizde bu deneyimi gerçekleştirmeniz çokta zor olmayacak. Temel bir eğitim sonrasında profesyonel dalgıçlar eşliğinde 18 metre derine kadar dalabilirsiniz. Üstelik eğer İstanbul'da yaşıyorsanız çok uzaklara gitmeden Saros'ta da bunu deneyimleyebilirsiniz.

 

 

 

  • Bonus

Ben doğayla iç içe olmayı seviyorum ama daha sakin bir yapım var, bu sporlar bana göre değil diyorsanız hiçbir ekipman gerektirmeyen yoga ve pilatesi de deneyebilirsiniz :)

 


arama